Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015
Wyburzanie ścian działowych

Likwidacja ściany działowej, która przeszkadza w modernizowanym wnętrzu, nie jest zbyt trudna, ale związane z nią prace są dość uciążliwe. Wszystko przez kurz i znaczną masę usuwanego gruzu.


Wyburzyć możemy tylko ścianę działową, która pełni jedynie funkcję przegrody wydzielającej pomieszczenie i nie przenosi żadnych obciążeń od konstrukcji domu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy bezpiecznie będziemy mogli ją rozebrać, poradźmy się fachowca, który na miejscu oceni, czy i jak będzie można ją usunąć.

 

Podstawowe kryterium oceny, czy przewidziana do rozebrania przegroda jest ścianą działową czy nośną, to jej grubość – gdy łącznie z tynkiem nie przekracza 15–16 cm, można przyjąć, że mamy do czynienia ze ścianą działową. Zmierzenie grubości nie sprawi problemu, gdy zamontowane są w niej drzwi albo świetlik, ale gdy przegroda jest bez otworów, jej grubość sprawdzimy, przewiercając ją na wylot.

W razie komplikacji...

Z oceną funkcji, jaką pełni przegroda, musimy być jednak ostrożni, gdy rozbiórka prowadzona jest w starym budynku. Również w nowszych domach – w których jej rola nie jest oczywista, np. w wyniku błędów wykonawczych lub późniejszej modernizacji – trzeba sprawdzić, czy przewidziana do rozebrania ściana nie jest elementem podporowym. Niekiedy, ze względu na niedostateczną wytrzymałość konstrukcji stropowej, ściany działowe na poszczególnych kondygnacjach stawiane były bezpośrednio jedna nad drugą, a niższa pełniła funkcję podpory dla tej położonej wyżej.

Takie podejrzenia może budzić identyczna ich lokalizacja na obu kondygnacjach, gdy górna ściana zbudowana jest z ciężkich materiałów ściennych (pełnych cegieł, pustaków, bloczków betonowych) i nie znamy dokładnie konstrukcji stropowej. Oczywiście, w takiej sytuacji nie wolno wyburzyć przegrody na dole, ponieważ grozi to ugięciem stropu, a nawet katastrofą budowlaną.

W razie wątpliwości co do szansy rozbiórki przy takim układzie ścianek działowych, konieczna będzie ekspertyza, przeprowadzona przez konstruktora budowlanego. Jeśli będzie taka możliwość, przygotuje on projekt wzmocnienia, np. w postaci filarów i utworzenia podciągu, oraz technologię rozbiórki, pozwalającej na bezpieczne usunięcie przegrody.

Cezary Jankowski
fot. Bosch

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny