Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015
Orynnowanie

System rynnowy wydaje się mało znaczącym dodatkiem do dachu. Nic bardziej mylnego. Jego zadanie – odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na dachu – jest bardzo istotne. Bez rynien elewacja bardzo szybko uległaby uszkodzeniu, zawilgocić mogłoby się też wnętrze domu. Aby orynnowanie skutecznie pełniło swoją rolę, musi być dobrze dobrane do dachu i właściwie zamontowane.

Dobór orynnowania

Orynnowanie to niezbędny element każdego domu, dlatego dane dotyczące liczby, przekroju i rozmieszczenia rynien i rur spustowych powinny być zawarte w projekcie architektonicznym domu. Jeśli takich informacji w nim brakuje lub chcemy wprowadzić poprawki, parametry możemy obliczyć samodzielnie, korzystając z kalkulatorów udostępnianych przez producentów orynnowania lub oszacować potrzebne przekroje w oparciu o wskaźnik EPD (efektywna powierzchnia dachu, objaśnienie symboli na rysunku):

 

EPD = (W + H/2) x L.

 

Wartość EPD zależy od wielkości odwadnianej połaci dachu oraz kąta jego nachylenia – z bardziej stromego woda spływa szybciej i może łatwiej ulec spiętrzeniu w rynnach. Stopień spiętrzenia wody w lejach i rurach spustowych zależy natomiast od ich umiejscowienia. W najpopularniejszym wariancie, rury spustowe mocuje się na końcach rynien. To optymalne rozwiązanie w przypadku dachów dwuspadowych o niewielkiej powierzchni. Aby pełniej wykorzystać przepustowość leja spustowego, można go zainstalować pośrodku długości rynny.

Co prawda taki element trudniej wkomponować w elewację, ale dzięki temu jedna rura spustowa może zbierać wodę z większej powierzchni dachu. Najmniej korzystny układ, występujący w dachach czterospadowych oraz skomplikowanych wielopołaciowych, to rura spustowa za narożnikiem. Rury spustowe zakłada się dodatkowo w miejscach, gdzie woda ulega spiętrzeniu, czyli w pobliżu koszy dachowych, lukarn itp.

 

Uwaga! EPD ma wartość orientacyjną, dlatego w przypadku dużych i skomplikowanych dachów (wiele połaci, lukarny itp.), dobierając orynnowanie, warto skorzystać z pomocy produkującej je firmy lub poradzić się dekarza.

Norbert Skupiński
fot. Ruukki

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny