Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015
Kotły gazowe

Żywotność kotłów gazowych wynosi 10–15 lat, oczywiście pod warunkiem prawidłowego użytkowania i regularnej konserwacji. Wszyscy nasi rozmówcy kupili kotły gazowe po uprzedniej konsultacji ze specjalistą od urządzeń grzewczych. Oto, co opowiedzieli o ich doborze i bieżącej eksploatacji.


Jednym z głównych powodów popularności kotłów gazowych jest fakt, że są niemal bezobsługowe, a w sprzedaży znajduje się wyjątkowo bogata oferta urządzeń konwencjonalnych i tych najnowszej generacji. Po odpowiednim dobraniu modelu urządzenia, użytkownicy muszą jedynie, adekwatnie do potrzeb swoich i ciepłochronności budynku, programować pracę na automatycznym regulatorze oraz co roku wzywać serwisanta do wykonania przeglądu technicznego. Komfort użytkowy sprawia, że na korzystanie z kotłów gazowych decydują się często nawet ci właściciele, których domy jednorodzinne nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego.

NA GAZ ZIEMNY ALBO GAZ PŁYNNY

Kotły gazowe, bez względu na wybrany model, mogą być zasilane różnymi odmianami gazu ziemnego lub gazu płynnego. Standardowo produkowane są z dyszami przewidzianymi do zasilania gazem z sieci, lecz w prosty i niedrogi sposób można je przystosować do pracy na gazie płynnym (serwisant musi zmienić dysze oraz wyregulować palnik). Zasady montażu kotła na gaz płynny i ziemny są praktycznie jednakowe, z wyjątkiem pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu gruntu, w których nie wolno umieszczać urządzeń zasilanych gazem płynnym.

 

Rzadko się zdarza, żeby właściciele budynków jednorodzinnych, mających dostęp do sieci gazowej, wybrali inne paliwo do zasilania instalacji c.o. i przygotowania c.w.u. Używanie tego paliwa jest bowiem wciąż najkorzystniejszym rozwiązaniem, wziąwszy pod uwagę takie czynniki, jak nakłady inwestycyjne jakie trzeba ponieść na przyłączenie do sieci gazowej oraz montaż instalacji i zakup urządzeń, komfort obsługi i koszty eksploatacyjne (cena gazu z sieci aktualnie wynosi ok. 2,5 zł/m3).

 

Zasilanie kotła gazem płynnym jest droższe, niż gazem z sieci oraz wymaga zastosowania na zewnątrz budynku zbiornika na paliwo. Zbiornik (naziemny lub podziemny) trzeba z reguły dzierżawić (za opłatą) od dostawcy gazu oraz napełniać kilka razy w roku co, oprócz kosztów, wymaga kontroli i zachodu.

Lilianna Jampolska
fot. Bałtykgaz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny