Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015
Wymiana drzwi wewnętrznych

Przy okazji prowadzenia poważniejszego remontu domu, często decydujemy się na wymianę drzwi wewnętrznych, a niekiedy również na wstawienie ich w innym miejscu, bądź w dobudowanej ściance działowej. Jak przygotować się do tego typu prac i sprawnie je poprowadzić?

Zakres prac

Decydując się na wymianę drzwi wewnętrznych, musimy najpierw ustalić, czy wystarczy osadzić jedynie nowe skrzydło drzwiowe, czy też konieczna będzie wymiana ościeżnicy albo jej obudowanie. Zależy to od stanu i rodzaju futryny, która ma mieć znormalizowane wymiary, rozstaw i rodzaj zawiasów oraz odpowiednią lokalizację zaczepu pod rygiel – gdy zamierzamy wymienić jedynie skrzydło. W zasadzie wszystkie fabryczne ościeżnice wyprodukowane po 1980 r. powinny spełniać te wymagania, a problem pojawia się głównie wtedy, kiedy mamy ramy starsze lub wykonywane na zamówienie.

Ewentualnie, gdy chcemy założyć skrzydło bezprzylgowe, bądź z krytymi zawiasami. Do rozważenia pozostaje jeszcze kwestia estetyki starej ramy. Jeśli nie chcemy jej wymieniać, możemy ją okleić folią drewnopodobną lub osadzić na metalowej ościeżnicy nakładaną futrynę maskującą. Nowa futryna będzie niezbędna wtedy, gdy stara nie pasuje do nowych, znormalizowanych skrzydeł, chcemy zmienić szerokość przejścia lub zamontować drzwi łamane albo przesuwne.

Dobór skrzydła i ościeżnicy

Dopasowując nowe skrzydło do starej ramy, nie zawsze będziemy mogli wybrać model, który najbardziej nam odpowiada. Z reguły musimy zrezygnować z montażu skrzydła bezprzylgowego oraz z wyposażenia go w zawiasy kryte. Pewne problemy może stwarzać dobranie pożądanego obramowania otworu drzwiowego, zwłaszcza przy dużej szerokości muru. Natomiast wybór modeli drzwi, gdy zmieniamy również ościeżnice, jest praktycznie nieograniczony. Uwagę trzeba zwrócić jedynie na właściwy kierunek ich otwierania i możliwość korekty wysokości – gdy otwór w ścianie jest nieco niższy, niż znormalizowana wysokość ościeża.

W przypadku montażu ościeżnicy stałej grubość muru nie ma znaczenia, natomiast gdy decydujemy się na ościeżnicę regulowaną, musimy dobrać przy zakupie taką jej szerokość, aby mieściła się w zakresie przewidzianej dla niej regulacji (najczęściej 2 cm). Sprawdźmy kierunek otwierania drzwi, określany jako lewy lub prawy. Stojąc po stronie, na którą się otwierają, popatrzmy na zawiasy. Jeśli są po lewej stronie – drzwi są lewe, jeśli po prawej – prawe.

Pamiętajmy, że drzwi licowane są z powierzchnią ściany od strony zawiasów, gdyż tylko wtedy można zapewnić pełne ich otwarcie i szansę zdjęcia z typowych zawiasów walcowych (zewnętrznych).

Cezary Jankowski
fot. Direct Floor

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny