Miejsko czy sielsko? Jak założyć trawnik i kwietną łąkę
Miejsko czy sielsko? Jak założyć trawnik i kwietną łąkę
Jaką trawę wolałbyś mieć wokół swojego domu – równo przystrzyżoną, czy nieregularną, obficie obsypaną polnymi kwiatami? Choć to zupełnie różne pomysły, możesz śmiało skorzystać z obu jednocześnie – front domu ozdobić eleganckim zielonym dywanem, a na jego tyłach rozwinąć... wyobraźnię...
Jak się do tego zabrać?
(fot. Eurograss)
Pracę nad założeniem trawnika należy zacząć od oczyszczenia podłoża z kamieni, korzeni i pozostałości po budowie, a także wieloletnich chwastów. Jeśli ziemia w ogrodzie jest nieurodzajna, najlepiej rozłożyć na niej około 10 cm warstwę żyznej gleby. Około trzech tygodni przed siewem rozkłada się nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do trawników. Na koniec teren wyrównuje się (np. łatą drewnianą) i zawałowuje. Do trawnika z siewu będziemy potrzebować ok.
3,5 kg nasion na każde 100 m2 wyznaczonej powierzchni.
Jeśli trawnik zakładamy na małej powierzchni, obsiany teren można zabezpieczyć siatką – rozwiesza się ją ok. 10 cm nad ziemią (jeśli jednak powierzchnia jest duża – lepiej gęściej posiać trawę (4–5 kg nasion na 100 m2)). Siejemy w dzień bezwietrzny i pochmurny, wysiewając nasiona krzyżowo: połowę idąc wzdłuż przygotowanej powierzchni, połowę – w poprzek. Przed siewem (a także co jakiś czas w trakcie pracy) nasiona należy dokładnie wymieszać.
Mały teren można obsiać ręcznie, a do większego użyć siewnika do nasion i nawozów. Po wysianiu przysypujemy nasiona maksimum dwucentymetrową warstwą przesianej ziemi kompostowej lub mieszamy je grabiami z wierzchnią warstwą gleby. Kolejny zabieg to wałowanie, ma on na celu dociśnięcie nasion do ziemi, dzięki czemu łatwiej będą pobierać wodę z podłoża. Wałowanie zapobiegnie także wywiewaniu nasion przez wiatr i wymywaniu ich przez deszcz. Następnie podlewamy trawnik rozproszonym strumieniem wody, tak by nie wypłukać nasion.
Innym sposobem założenia tradycyjnego trawnika jest użycie płatów darni (potocznie nazywanym trawnikiem z rolki). Dobrej jakości darń jest intensywnie zielona, bez chwastów i ma gęste, białe korzenie. Jej płaty powinny mieć jednakowe wymiary (co ułatwia ich układanie) i nie powinna się z nich osypywać ziemia. Nie powinny też rozpadać się po uniesieniu za jeden koniec: jeśli tak się dzieje, darń jest przesuszona i będzie się trudniej przyjmować. Darń najlepiej układać od razu po przywiezieniu. Przed ułożeniem każdego kolejnego pasa fragment terenu, jaki ma być nią przykryty, należy dobrze podlać rozproszonym strumieniem wody, co zagęści podłoże i przyspieszy ukorzenianie się trawy.
Układanie najlepiej rozpocząć wzdłuż ściany budynku lub wzdłuż ogrodzenia. Rolki rozwija się tak, by w każdej z nich źdźbła trawy skierowane były w tę samą stronę – dzięki temu trawnik będzie wyglądał jednolicie. Po ułożeniu kilku pasów darni delikatnie dociska się je do podłoża grabiami lub ubijakiem drewnianym, by nie pozostały pod nimi pęcherze z powietrzem. Prace końcowe – brzegi trawnika przycina się (np. ostrym nożem), aby nadać mu odpowiedni kształt. Miejsca odciętych fragmentów uzupełnia się ziemią, by uchronić krawędzie darni przed wysychaniem. Ułożony trawnik wyrównuje się przez wałowanie, po czym całość obficie podlewa (aby sprawić, czy jest dos-tatecznie podlany, można unieść brzeg płata: powinien być na wskroś przesiąknięty wodą). Po podlaniu w niektórych miejscach mogą ukazać się przerwy między płatami: należy je wypełnić torfem i obsiać mieszanką traw lub uzupełnić klinami z darni
Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Czas na ogród" - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 5/2011