Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011
Uzdatnianie wody
Woda z wodociągu nie wymaga uzdatniania, choć może nie odpowiadać nam jej smak lub zapach. Jeśli korzystamy z własnego ujęcia, sami musimy zadbać o jakość wody. Na początku trzeba zbadać jej skład i do wyniku badania dostosować rodzaj i ilość niezbędnych filtrów.

Woda z własnego ujęcia

Uzdatnianie wody
(fot. Hansgrohe)
Rodzaj zanieczyszczeń wody zależy od głębokości, z jakiej ją pobieramy. Jeżeli woda pochodzi z głębokości kilku metrów, należy sprawdzić, czy nie jest zanieczyszczona niebezpiecznymi azotanami, bakteriami lub związkami organicznymi. Niestety wówczas lepiej wykopać nową studnię, niż korzystać z tak zanieczyszczonej wody. Dlatego, zanim wykopiemy płytką studnię, nie przekraczając pierwszej warstwy nieprzepuszczalnej, sprawdźmy, czy w okolicy nie ma pól uprawnych lub zakładów przemysłowych.

 

Woda pobierana z pokładu poniżej pierwszej warstwy nieprzepuszczalnej zawiera zazwyczaj zbyt duże wartości żelaza i manganu, może też być zbyt twarda lub zawierać amoniak, siarkowodór i chlorki. Nie zawiera za to niebezpiecznych zanieczyszczeń charakterystycznych dla płytkiej studni.

 

Do uzdatniania wody w domu jednorodzinnym służą kolumny filtracyjne. Wymagają zasilania elektrycznego i podłączenia do kanalizacji. Zbudowane są z kilku filtrów wypełnionych różnymi złożami, usuwającymi określone zanieczyszczenia:
  • złoże piaskowo-żwirowe – usuwa związki żelaza,
  • aktywne złoże katalityczne – usuwa związki żelaza i manganu,
  • żywica jonowymienna – usuwa jony wapnia i magnezu: zmiękcza wodę,
  • granulowany węgiel aktywny – usuwa związki organiczne i zawiesiny, poprawia smak i zapach wody.
Kolumna filtracyjna wymaga regeneracji. Proces ten polega na jej płukaniu w kierunku przeciwnym do przepływu roboczego. Wypłukane zanieczyszczenia odprowadzane są do kanalizacji lub szamba.

 

Najczęściej płukanie ustawia się co określoną liczbę dni (1–7) bez względu na to, ile wody przepłynęło przez filtr. W droższych urządzeniach płukanie odbywa się po przefiltrowaniu przez złoże określonej ilości wody.

 

Za kolumną filtracyjną można zamontować wodomierz i płukanie wykonywać wg jego wskazań.

 

Płukaniem można sterować na 3 sposoby:
  • automatycznie – do kolumny ciśnieniowej montuje się głowicę sterującą; ustawia się na niej proces płukania i regeneracji złóż; rozwiązanie wygodne, ale drogie;
  • półautomatycznie – montuje się prostszy typ głowicy; ręcznie nastawia się proces płukania; trzeba pamiętać o systematycznym włączeniu i wyłączeniu płukania;
  • ręcznie – kolumna filtracyjna nie ma głowicy sterującej; przestawiając zawory zamontowane przy urządzeniu, ręcznie ustawia się procesy płukania i regeneracji; rozwiązanie najtańsze, ale najmniej wygodne.
Uwaga! Warto dopytać firmę instalującą kolumnę filtracyjną, jak często musi być płukana. Jest to szczególnie istotne, gdy wypłukane zanieczyszczenia odprowadzamy do szamba. Może się bowiem okazać, że trzeba będzie częściej wywozić ścieki.

 

Warto również pamiętać, że odpowiednią intensywność płukania zapewnia właściwe ciśnienie wody, dlatego trzeba to uwzględnić przy doborze zestawu hydroforowego.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje