Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011
Okna i drzwi
Okna i drzwi to niezbędne elementy zamykające otwory w przegrodach zewnętrznych budynku, a przypadku drzwi wewnętrznych – ścianach oddzielających pomieszczenia. Wybierając je, musimy odpowiedzieć sobie, czego przede wszystkim oczekujemy? Zmniejszenia strat ciepła, większej odporności na włamanie, czy może dużej trwałości, tak by przez lata nie trzeba było robić remontu? Takich cech jest wiele i musimy zdecydować, co jest dla nas najważniejsze.

Energooszczędność

Okna i drzwi
(fot. Lupol)
Okna
Ze względu na ich dużą powierzchnię okien najważniejsza jest ich energooszczędność. Współczynnik przenikania ciepła (U) przeciętnego okna wynosi obecnie ok. 1,5 W/(m2·K). Dostępne są także bardziej energooszczędne o U ok. 1 W/(m2·K). Jednak izolacyjność nawet najlepszych okien jest i tak o wiele gorsza niż typowej ściany, której U nie może obecnie przekraczać 0,3 W/(m2·K).

 

Niektórzy sprzedawcy chętnie podają współczynnik U dla samej szyby, a nie całego okna. Nic dziwnego, bo obecnie typowa jest wartość U = 1 W/(m2·K) dla szyby, podczas gdy współczynnik ten dla całego okna wynosi ok. 1,5 W/(m2·K). Nie dajmy się więc nabrać i zawsze pytajmy o parametry okna jako całości.

 

Warto zwrócić uwagę, że izolacyjność poprawiono dzięki zwiększeniu grubości profili okiennych i zastosowaniu trzeciej szyby. Charakterystyczne jest również to, że trudno obniżyć współczynnik U znacząco poniżej 1,0.

 

Myśląc o energooszczędności, trzeba mieć na uwadze także jej koszty. W tym przypadku, ile dzięki lepszym oknom zaoszczędzimy, a z drugiej strony o ile więcej będziemy musieli za nie dopłacić?

 

W typowym domu jednorodzinnym o powierzchni ok. 150 m2 ogrzewanym gazem ziemnym oszczędności z zastąpienia dobrych okien standardowych o U = 1,3 W/(m2·K), oknami o U = 0,95 W/(m2·K) wyniosą 200–250 zł rocznie. Wszystko zależy, więc od tego, ile będziemy musieli dopłacić i jaki okres zwrotu jest dla nas akceptowalny.

 

Uwaga! Dla wielkości strat ciepła równie istotny jak współczynnik U okna jest sposób jego montażu. W ścianach wielowarstwowych izolacja powinna zachodzić ok. 3 cm z każdej strony na ramę, a jeszcze lepiej, jeśli okno zostanie umieszczone wewnątrz warstwy izolacyjnej. Jednak ten drugi sposób jest trudniejszy i najlepiej wykonać go za pomocą specjalnych łączników.

 

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Drzwi zewnętrzne to zaledwie ok. 2 m2, a ponadto zwykle prowadzą do przedsionka, w którym temperatura powierzchni ściany jest niższa niż w pozostałych pomieszczeniach – tworzy się w ten sposób strefę buforową, dzięki czemu straty ciepła zostają ograniczone. Współczynnik przenikania ciepła drzwi nie jest szczególnie istotny.

 

Natomiast izolacyjność cieplna drzwi wewnętrznych nie ma znaczenia, gdy oddzielają pomieszczenia o tej samej lub bardzo zbliżonej temperaturze. Drzwi o lepszych parametrach termoizolacyjnych należy zastosować zaś jeśli prowadzą z pomieszczeń mieszkalnych do piwnicy lub na strych. Będą też użyteczne, jeśli prowadzą do pomieszczeń używanych tylko okresowo, np. pokoi gościnnych na poddaszu.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje