Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011
Odkurzacz centralny
Obecnie centralny odkurzacz jest standardowym wyposażeniem każdego nowoczesnego domu. Aby sprawnie działał, zaprojektowanie i wykonanie instalacji należy powierzyć doświadczonemu wykonawcy. By mieć pewność, że instalacja będzie działać bez zarzutu, warto poznać zasady projektowania i błędy jakich należy unikać podczas montażu instalacji.

Odkurzacz centralny
(fot. AeroVac (Santech))
Zanim skupimy się na tajnikach projektowania i montażu, warto dowiedzieć się, czym jest instalacja centralnego odkurzania. Instalację centralnego odkurzania tworzy jednostka centralna, gniazda ssące i łączące je rury oraz akcesoria do sprzątania.

Jednostka centralna

Jest najdroższym i najważniejszym elementem instalacji: wytwarza podciśnienie, umożliwia przepływ powietrza w instalacji, oczyszcza zassane powietrze oraz wydmuchuje je na zewnątrz domu. Wymaga podłączenia elektrycznego z zabezpieczeniem min. 16 A.

 

Jednostki centralne różnią się wielkością, mocą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji powietrza, okresem gwarancji, a w konsekwencji także ceną. Jednostkę centralną montuje się dopiero po wykończeniu domu.

Cyklon czy worek?

Pierwszym kryterium wyboru jednostki centralnej jest zastosowana w niej metoda filtracji zebranych zanieczyszczeń, która może być cykloniczna albo workowa. Odkurzacz z separatorem cyklonicznym do oddzielania kurzu od powietrza wykorzystuje działanie siły odśrodkowej: kurz opada do zbiornika na śmieci, a oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz domu. Zaletą tego rozwiązania jest stała wydajność jednostki centralnej bez względu na ilość kurzu zgromadzonego w zbiorniku. Aby poprawić skuteczność filtracji powietrza, niektórzy producenci stosują dodatkowe filtry.

 

W odkurzaczu z separacją workową powietrze oddziela od zasysanego kurzu worek z tkaniny, tzw. worek odwrócony, który w czasie pracy jest podrywany przez zasysane przez silnik powietrze i po jego wyłączeniu worek opada pod wpływem grawitacji nad zbiornik na śmieci i oczyszcza się z zebranego kurzu (stąd jego nazwa). Niestety w praktyce worki te opadają powoli, wskutek czego oczyszczają się tylko z ciężkich frakcji, a drobny pył, który je najbardziej zapycha, trzeba wytrzepywać ręcznie.

 

W jednostce centralnej jest również pojemnik na kurz (o pojemności 26–30 l), który trzeba opróżniać.

 

Uwaga! W obudowie cyklonicznych jednostek centralnych nie może być zamontowane gniazdo ssawne, bo zaburzałoby ono separację cykloniczną. Jeśli więc widzimy odkurzacz z gniazdem ssawnym, na pewno jest to urządzenie wyposażone w worek odwrócony.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje