![]() |
(fot. AeroVac (Santech)) |
Jednostka centralna
Jest najdroższym i najważniejszym elementem instalacji: wytwarza podciśnienie, umożliwia przepływ powietrza w instalacji, oczyszcza zassane powietrze oraz wydmuchuje je na zewnątrz domu. Wymaga podłączenia elektrycznego z zabezpieczeniem min. 16 A.Jednostki centralne różnią się wielkością, mocą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji powietrza, okresem gwarancji, a w konsekwencji także ceną. Jednostkę centralną montuje się dopiero po wykończeniu domu.
Cyklon czy worek?
Pierwszym kryterium wyboru jednostki centralnej jest zastosowana w niej metoda filtracji zebranych zanieczyszczeń, która może być cykloniczna albo workowa. Odkurzacz z separatorem cyklonicznym do oddzielania kurzu od powietrza wykorzystuje działanie siły odśrodkowej: kurz opada do zbiornika na śmieci, a oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz domu. Zaletą tego rozwiązania jest stała wydajność jednostki centralnej bez względu na ilość kurzu zgromadzonego w zbiorniku. Aby poprawić skuteczność filtracji powietrza, niektórzy producenci stosują dodatkowe filtry.W odkurzaczu z separacją workową powietrze oddziela od zasysanego kurzu worek z tkaniny, tzw. worek odwrócony, który w czasie pracy jest podrywany przez zasysane przez silnik powietrze i po jego wyłączeniu worek opada pod wpływem grawitacji nad zbiornik na śmieci i oczyszcza się z zebranego kurzu (stąd jego nazwa). Niestety w praktyce worki te opadają powoli, wskutek czego oczyszczają się tylko z ciężkich frakcji, a drobny pył, który je najbardziej zapycha, trzeba wytrzepywać ręcznie.
W jednostce centralnej jest również pojemnik na kurz (o pojemności 26–30 l), który trzeba opróżniać.
Uwaga! W obudowie cyklonicznych jednostek centralnych nie może być zamontowane gniazdo ssawne, bo zaburzałoby ono separację cykloniczną. Jeśli więc widzimy odkurzacz z gniazdem ssawnym, na pewno jest to urządzenie wyposażone w worek odwrócony.
Joanna Dąbrowska
Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011