Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011
Odkurzacz centralny
Obecnie centralny odkurzacz jest standardowym wyposażeniem każdego nowoczesnego domu. Aby sprawnie działał, zaprojektowanie i wykonanie instalacji należy powierzyć doświadczonemu wykonawcy. By mieć pewność, że instalacja będzie działać bez zarzutu, warto poznać zasady projektowania i błędy jakich należy unikać podczas montażu instalacji.

Odkurzacz centralny
(fot. AeroVac (Santech))
Zanim skupimy się na tajnikach projektowania i montażu, warto dowiedzieć się, czym jest instalacja centralnego odkurzania. Instalację centralnego odkurzania tworzy jednostka centralna, gniazda ssące i łączące je rury oraz akcesoria do sprzątania.

Jednostka centralna

Jest najdroższym i najważniejszym elementem instalacji: wytwarza podciśnienie, umożliwia przepływ powietrza w instalacji, oczyszcza zassane powietrze oraz wydmuchuje je na zewnątrz domu. Wymaga podłączenia elektrycznego z zabezpieczeniem min. 16 A.

 

Jednostki centralne różnią się wielkością, mocą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji powietrza, okresem gwarancji, a w konsekwencji także ceną. Jednostkę centralną montuje się dopiero po wykończeniu domu.

Cyklon czy worek?

Pierwszym kryterium wyboru jednostki centralnej jest zastosowana w niej metoda filtracji zebranych zanieczyszczeń, która może być cykloniczna albo workowa. Odkurzacz z separatorem cyklonicznym do oddzielania kurzu od powietrza wykorzystuje działanie siły odśrodkowej: kurz opada do zbiornika na śmieci, a oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz domu. Zaletą tego rozwiązania jest stała wydajność jednostki centralnej bez względu na ilość kurzu zgromadzonego w zbiorniku. Aby poprawić skuteczność filtracji powietrza, niektórzy producenci stosują dodatkowe filtry.

 

W odkurzaczu z separacją workową powietrze oddziela od zasysanego kurzu worek z tkaniny, tzw. worek odwrócony, który w czasie pracy jest podrywany przez zasysane przez silnik powietrze i po jego wyłączeniu worek opada pod wpływem grawitacji nad zbiornik na śmieci i oczyszcza się z zebranego kurzu (stąd jego nazwa). Niestety w praktyce worki te opadają powoli, wskutek czego oczyszczają się tylko z ciężkich frakcji, a drobny pył, który je najbardziej zapycha, trzeba wytrzepywać ręcznie.

 

W jednostce centralnej jest również pojemnik na kurz (o pojemności 26–30 l), który trzeba opróżniać.

 

Uwaga! W obudowie cyklonicznych jednostek centralnych nie może być zamontowane gniazdo ssawne, bo zaburzałoby ono separację cykloniczną. Jeśli więc widzimy odkurzacz z gniazdem ssawnym, na pewno jest to urządzenie wyposażone w worek odwrócony.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny