Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011

Skalniak, który miał dech zapierać

Oglądając piękne skalniaki w czasopismach, albumach i przede wszystkim w Internecie, nie da się powściągnąć dzikiej żądzy posiadania własnego skalniaka, jeszcze piękniejszego. A potem, no cóż, udaje się różnie. Bywa, że przegrywamy nierówną walkę z bujnie odrastającymi chwastami. Bywa też i tak: „mam psa-szczeniaka, który należy do rodzaju biegająco-kopiąco-grzebiąco-wyjących i mój skalniak wygląda w tym momencie jak po przejściu huraganu Katrina”. To słowa Daggulki – autorki wątku z forum www.budujemydom.pl. Właśnie jej zmaganiom ze skalniakiem kibicowało wielu Forumowiczów i powstała z tego całkiem niezła i pouczająca lektura.

Skalniak, który miał dech zapierać
(fot. Daggulka)
29.03.2010, 11:19 daggulka
Poszukuję inspiracji do założenia skalniaka... Skalniak ma być spory – mam do zagospodarowania przestrzeń 3 na 4 m. Chciałabym skalniak, który zapiera dech z mnóstwem dużych kamieni i roślin. Jeśli ktoś może się pochwalić swoim skalniakiem, to będę wdzięczna. Mile widziane są też zdjęcia z Internetu, czyli inspiracje. Wieczorkiem przysiądę i wkleję, jak znajdę jakieś fajne.

Pierwsze inspiracje

5.04.2010, 13:06 Elfir
Zrobienie ładnego skalniaka wymaga talentu. Zwykle ludzie sypią górkę, w nią wtykają otoczaki i taki kurhanek nazywają skalniakiem. Skalniak nie powinien wyrastać ot tak sobie – wprost z powierzchni równego jak stół trawnika. Powinien sugerować istnienie jakiegoś naturalnego wyniesienia, np. jako obudowa wysoko położonego tarasu, umocnienie skarpy. Nie powinien też być mały. Do jego budowy powinno używać się nieregularnych odłamków skalnych, a nie otoczaków. Rośliny rosnące naturalnie w górach wymagają wilgotnej atmosfery, ale przepuszczalnego podłoża. Dlatego w ogrodach botanicznych buduje się w ich okolicy stawy i kaskady z wodą. Zależnie od tego, jakie rośliny będzie się uprawiać, stosuje się glebę kwaśną, obojętną lub zasadową. Ale zawsze trzeba zrobić doskonały drenaż do odprowadzenia nadmiaru wody. Myślę, że najlepszą inspiracją będzie wizyta w ogrodzie botanicznym.

 

18.04.2010, 13:03 daggulka
Podobają mi się takie skalniaki wkomponowane w pejzaż ogrodu, świetnie to wygląda. To jest prostokąt pomiędzy ścieżką do domu a podjazdem ze spadem w kierunku domu. Tylko że ja mam ograniczenie w postaci miejsca. Dziś zmierzyłam i się okazuje, że jest większy niż się spodziewałam – ma 8 metrów długości i 4–5 m szerokości. Kompletnie nie mam pomysłu, co z tym począć, nawet nie musi być skalniak, po prostu muszę to jakoś reprezentacyjnie zagospodarować. Będę wdzięczna za jakieś sugestie, pomysły, zdjęcia.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Czas na ogród" - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!