Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011
Komfort koszenia. Wybór kosiarki
Gwarancją wygodnego koszenia jest przede wszystkim wybór odpowiedniej kosiarki. Ważnym kryterium przy poszukiwaniach optymalnego sprzętu jest wielkość trawnika i ukształtowanie terenu, ale to niejedyny wyznacznik...

Wielkość trawnika

Komfort koszenia. Wybór kosiarki
(fot. Bosch)
Do skoszenia małych powierzchni wystarczy kosiarka ręczna lub elektryczna. Kosiarki ręczne nie mają silnika – napęd na bęben tnący przenoszony jest z kół podporowych, a koszenie wykonuje się skokami, nadając kosiarce możliwie dużą prędkość przez gwałtowne wyprostowanie rąk. Koszenie przypomina ścinanie za pomocą nożyczek – źdźbła trawy nie mają poszarpanych końców, nie żółkną i są bardziej odporne na choroby. Przy zakupie takiej kosiarki warto zwrócić uwagę na opory toczenia (warto dla porównania przetoczyć kilka modeli) oraz na zakres i sposób regulacji wysokości cięcia.

 

Kosiarki elektryczne mają ograniczony czas pracy akumulatora, a jeśli podłączone są do sieci, wówczas ich zasięg ogranicza długość przewodu zasilającego. Jeśli więc zasięg kabla kosiarki uniemożliwia skoszenie całego trawnika i w ogrodzie brakuje dodatkowych źródeł zasilania, powinniśmy rozejrzeć się za kosiarką akumulatorową lub spalinową.

Ukształtowanie terenu

Trawniki o nieregularnym kształcie, które są uzupełnieniem roślinności, najwygodniej kosi się kosiarkami, którymi łatwo manewrować między drzewami, krzewami czy rabatami. Do takich należą niewielkie kosiarki elektryczne oraz ręczne o małej szerokości roboczej. Duży, prostokątny trawnik można szybko skosić kosiarką o dużej szerokości roboczej (min. 50 cm) i o dużej mocy silnika (min. 4 KM). Do pracy na pochyłościach odpowiednie są kosiarki z silnikiem 2-suwowym oraz ręczne i elektryczne. Trawnik na terenie nierównym, z zagłębieniami, oraz na działce leśnej, na której mogą leżeć szyszki lub gałązki, najlepiej kosić kosą spalinową lub elektryczną. Do takiego terenu na pewno nie będą nadawały się kosiarki spalinowe wyposażone w silnik 4-suwowy – ten, przy pracy na terenie o znacznym nachyleniu, nie jest dostatecznie smarowany.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Czas na ogród" - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje