Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011
Klimatyzacja
Ze względu na niski poziom hałasu oraz małe gabaryty w domach jednorodzinnych najczęściej stosowane są klimatyzatory ścienne. Mogą to być urządzenia wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze nie tylko z kurzu, ale również z zapachów, dymu tytoniowego, bakterii, zarodników grzybów, czyli szkodliwych dla zdrowia substancji.

Klimatyzacja
(fot. Klima Therm)
Rodzajów klimatyzatorów jest wiele, podpowiadamy, który wybrać i jak prawidłowo go zamontować, by ustrzec się częstych wizyt serwisantów.

Monoblok

Jest to przenośne urządzenie mające wszystkie elementy w jednej obudowie. Powietrze zaczerpnięte z pomieszczenia, służące do schłodzenia sprężarki klimatyzatora, wyprowadza się na zewnątrz budynku rurą o średnicy ok. 10 cm. Rurę najczęściej wystawia się przez uchylone okno, w związku z czym do klimatyzowanego pomieszczenia napływa ciepło z zewnątrz. Powietrze nie krąży więc w obiegu zamkniętym, a urządzenie nie ma najlepszej wydajności i zużywa więcej energii niż klimatyzatory innych typów. Poza tym wadą monobloku jest dość głośna praca: sprężarka i wentylatory – urządzenia wytwarzające hałas – znajdują się w ochładzanym pomieszczeniu.

 

Hałas może być uciążliwy dla domowników. Szczególnie głośne są urządzenia tanie, które dodatkowo, jeśli z czasem się zużyją, mogą hałasować jeszcze bardziej. Zaletą monobloku jest możliwość samodzielnego montażu.

Split

Urządzenie składa się z dwóch części – jednostki zewnętrznej (ze sprężarką, skraplaczem i wentylatorem wymuszającym ruch powietrza) oraz wewnętrznej (z parownikiem i wentylatorem), połączonych cienkimi rurkami (tzw. rurkami freonowymi), przez które przepływa czynnik chłodniczy. Ciepło powstające w jednostce wewnętrznej jest oddawane do pomieszczenia, a powietrze w urządzeniu może krążyć w obiegu zamkniętym.

 

Najbardziej hałaśliwe urządzenie – jednostka zewnętrzna zamontowana jest na zewnątrz. W klimatyzatorach typu split kondensat jest w sposób ciągły odprowadzany do kanalizacji podłączoną do niego specjalną rurką lub spływa na trawnik. Urządzenia te są wydajniejsze niż monobloki, korzystanie z nich nie wiąże się z przymusowym wystawianiem rury przez uchylone okno. Wymagają fachowego montażu.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny