Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011
Instalacje inteligentne
Nowoczesne domy coraz częściej wyposażane są w tzw. inteligentne instalacje, podnoszące bezpieczeństwo domowników oraz wpływające na ogólny komfort użytkowania budynku. Systemy te chronią przed nieproszonymi gośćmi i zdarzeniami losowymi. Sprawiają, że nasze życie jest wygodniejsze, a koszty związane z utrzymaniem domu – niższe.

Domofony

Instalacje inteligentne
(fot. Eaton Electric)
To najprostsze i najtańsze urządzenia, umożliwiające kontrolę dostępu do mieszkania czy posesji. Domofony możemy podzielić na analogowe (przeważnie stosowane w domach jednorodzinnych) i cyfrowe. Najlepiej jest kupować je w zestawach, obejmujących domofon, stację bramową, ramki do montażu, ewentualnie zasilacz. Montowany w domu moduł słuchawkowy wyposażony jest w przycisk, umożliwiający zwalnianie zamka elektromagnetycznego przy furtce. Stacje bramowe przeważnie wykonane są z tworzywa sztucznego (w droższych modelach robi się je z aluminium lub stali) i mają podświetlany szyld.

 

Mogą być montowane podtynkowo lub natynkowo (wówczas w zestawie zwykle znajduje się specjalny daszek).

Wideofony

Jest to ulepszona (ale też niestety droższa) wersja domofonu. Umożliwia nie tylko kontakt głosowy ze stojącą przy furtce czy bramie osobą, ale także podgląd. Na montaż wideofonu warto zdecydować się wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zobaczyć z domu, co dzieje się przed naszą posesją. Barierami mogą być szczelne ogrodzenie lub bujna roślinność. Wideofony, podobnie jak domofony, dostępne są przeważnie w zestawach. W jego skład wchodzi montowany w domu panel z ekranem LCD (czarno- biały lub kolorowy, zwykle o przekątnej od 4 do 7 cali) oraz stacja bramowa z kamerą (niekiedy z regulowanym kątem widzenia), doświetlaną nocą diodami LED. Droższe wideofony wyposażane są w ekran dotykowy, umożliwiający regulację jasności, kontrastu, głośności. Mają możliwość nagrywania obrazu i dźwięku (najczęściej na kartach SD), funkcję alarmu, który załącza się po aktywacji sensora kontaktronowego (np. gdy jest niedomknięta furtka), mogą być także połączone z kamerami dozorowymi, z których obraz pokazywany jest na wyświetlaczu.

 

Uwaga! Jeśli zdecydujemy się na montaż domofonu lub wideofonu, warto położyć w ziemi odpowiednie okablowanie. Kabel ziemny (lub zwykły przewód w peszlu) należy zakopać na głębokości ok. 70 cm, a 10 cm nad nim ułożyć tzw. folię ostrzegawczą. Do instalacji domofonu (zarówno w wersji analogowej, jak i cyfrowej) odpowiedni będzie przewód 6-żyłowy, zaś do wideofonu – przewód 8-żyłowy (plus kabel koncentryczny).

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje