Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011
Instalacje inteligentne
Nowoczesne domy coraz częściej wyposażane są w tzw. inteligentne instalacje, podnoszące bezpieczeństwo domowników oraz wpływające na ogólny komfort użytkowania budynku. Systemy te chronią przed nieproszonymi gośćmi i zdarzeniami losowymi. Sprawiają, że nasze życie jest wygodniejsze, a koszty związane z utrzymaniem domu – niższe.

Domofony

Instalacje inteligentne
(fot. Eaton Electric)
To najprostsze i najtańsze urządzenia, umożliwiające kontrolę dostępu do mieszkania czy posesji. Domofony możemy podzielić na analogowe (przeważnie stosowane w domach jednorodzinnych) i cyfrowe. Najlepiej jest kupować je w zestawach, obejmujących domofon, stację bramową, ramki do montażu, ewentualnie zasilacz. Montowany w domu moduł słuchawkowy wyposażony jest w przycisk, umożliwiający zwalnianie zamka elektromagnetycznego przy furtce. Stacje bramowe przeważnie wykonane są z tworzywa sztucznego (w droższych modelach robi się je z aluminium lub stali) i mają podświetlany szyld.

 

Mogą być montowane podtynkowo lub natynkowo (wówczas w zestawie zwykle znajduje się specjalny daszek).

Wideofony

Jest to ulepszona (ale też niestety droższa) wersja domofonu. Umożliwia nie tylko kontakt głosowy ze stojącą przy furtce czy bramie osobą, ale także podgląd. Na montaż wideofonu warto zdecydować się wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zobaczyć z domu, co dzieje się przed naszą posesją. Barierami mogą być szczelne ogrodzenie lub bujna roślinność. Wideofony, podobnie jak domofony, dostępne są przeważnie w zestawach. W jego skład wchodzi montowany w domu panel z ekranem LCD (czarno- biały lub kolorowy, zwykle o przekątnej od 4 do 7 cali) oraz stacja bramowa z kamerą (niekiedy z regulowanym kątem widzenia), doświetlaną nocą diodami LED. Droższe wideofony wyposażane są w ekran dotykowy, umożliwiający regulację jasności, kontrastu, głośności. Mają możliwość nagrywania obrazu i dźwięku (najczęściej na kartach SD), funkcję alarmu, który załącza się po aktywacji sensora kontaktronowego (np. gdy jest niedomknięta furtka), mogą być także połączone z kamerami dozorowymi, z których obraz pokazywany jest na wyświetlaczu.

 

Uwaga! Jeśli zdecydujemy się na montaż domofonu lub wideofonu, warto położyć w ziemi odpowiednie okablowanie. Kabel ziemny (lub zwykły przewód w peszlu) należy zakopać na głębokości ok. 70 cm, a 10 cm nad nim ułożyć tzw. folię ostrzegawczą. Do instalacji domofonu (zarówno w wersji analogowej, jak i cyfrowej) odpowiedni będzie przewód 6-żyłowy, zaś do wideofonu – przewód 8-żyłowy (plus kabel koncentryczny).

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny