Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011
Wiosenne prace ogrodowe
Wraz z długo oczekiwanym nadejściem wiosny forum serwisu www.zielonyogrodek.pl zostało zasypane lawiną pytań Forumowiczów o prace ogrodowe w maju. Jest to miesiąc intensywnej wegetacji roślin, dlatego już teraz ogród wymaga regularnej pielęgnacji. Początek maja to także bardzo dobry czas na zakładanie trawnika, a jego druga połowa – na sadzenie lub siew roślin na rabatach. Nie przegapmy tego momentu! Jak zadbać o ogród wiosną? Na wybrane pytania odpowiada Małgorzata Palczyńska, architekt krajobrazu.

W jaki sposób ochronić drzewka owocowe przed majowymi przymrozkami?

Majowe przymrozki, które mogą występować nawet do połowy miesiąca, mogą uszkodzić kwiaty i zawiązki owoców. Najbardziej wrażliwe na mróz są drzewka wcześnie kwitnące – czereśnie, brzoskwinie, morele; do mniej wrażliwych należą grusze, jabłonie i wiśnie. Aby je ochronić (dotyczy to także krzewów) i uzyskać zadowalający plon drzewka, przed zachodem słońca okrywa się agrowłókniną, papierem falistym lub matą trzcinową. Ponadto, jeśli dzień jest bezwietrzny, rośliny można ochronić przez zadymianie. W tym celu spala się mokrą słomę lub stosuje specjalne świece dymne; zadymianie przeprowadza się po zachodzie słońca. Jak mówi przysłowie „Serwacy (12 V), Pankracy (13 V) i Bonifacy (14 V) – źli dla ogrodów chłopacy, a zimna Zośka (15 V) wcale nie lepsza”.

Czy trzeba w jakiś specjalny sposób zadbać o drzewa po zimie?

Drzewa, podobnie jak krzewy i byliny, warto po zimie zasilić nawozem wieloskładnikowym. Rozsypuje się go wokół rośliny w ilości 10 dag na każdy metr kwadratowy, a następnie płytko miesza z ziemią. Wokół młodych drzewek warto podlewać i spulchniać wierzchnią warstwę gleby.

Jak i kiedy przycinać szczepioną wierzbę płaczącą?

Krzewy kwitnące na zeszłorocznych pędach, m.in. właśnie wierzba iwa czy migdałek trójklapowy, forsycja, pigwowiec, należy ciąć po kwitnieniu. Krzewy te zawiązują bowiem pąki już w lecie po kwitnieniu, jeśli więc zostaną przycięte zbyt późno, w następnym roku nie zakwitną. Wszystkie odmiany szczepionych wierzb najlepiej przycinać bardzo krótko. W zależności od zaniedbań z poprzednich sezonów można przycinać za 2.–3. oczkiem lub tuż przy miejscu szczepienia (jeśli pęd jest już bardzo stary i zgrubiały). Pobudzi się dzięki temu śpiące pączki i roślina wypuści wiele cienkich, ozdobnych gałązek. Istotne jest, aby płaczących odmian nie formować w tzw. parasol (podcinając wszystkie pędy dookoła na określonej wysokości).

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Czas na ogród" - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje