Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011
Wiosenne prace ogrodowe
Wraz z długo oczekiwanym nadejściem wiosny forum serwisu www.zielonyogrodek.pl zostało zasypane lawiną pytań Forumowiczów o prace ogrodowe w maju. Jest to miesiąc intensywnej wegetacji roślin, dlatego już teraz ogród wymaga regularnej pielęgnacji. Początek maja to także bardzo dobry czas na zakładanie trawnika, a jego druga połowa – na sadzenie lub siew roślin na rabatach. Nie przegapmy tego momentu! Jak zadbać o ogród wiosną? Na wybrane pytania odpowiada Małgorzata Palczyńska, architekt krajobrazu.

W jaki sposób ochronić drzewka owocowe przed majowymi przymrozkami?

Majowe przymrozki, które mogą występować nawet do połowy miesiąca, mogą uszkodzić kwiaty i zawiązki owoców. Najbardziej wrażliwe na mróz są drzewka wcześnie kwitnące – czereśnie, brzoskwinie, morele; do mniej wrażliwych należą grusze, jabłonie i wiśnie. Aby je ochronić (dotyczy to także krzewów) i uzyskać zadowalający plon drzewka, przed zachodem słońca okrywa się agrowłókniną, papierem falistym lub matą trzcinową. Ponadto, jeśli dzień jest bezwietrzny, rośliny można ochronić przez zadymianie. W tym celu spala się mokrą słomę lub stosuje specjalne świece dymne; zadymianie przeprowadza się po zachodzie słońca. Jak mówi przysłowie „Serwacy (12 V), Pankracy (13 V) i Bonifacy (14 V) – źli dla ogrodów chłopacy, a zimna Zośka (15 V) wcale nie lepsza”.

Czy trzeba w jakiś specjalny sposób zadbać o drzewa po zimie?

Drzewa, podobnie jak krzewy i byliny, warto po zimie zasilić nawozem wieloskładnikowym. Rozsypuje się go wokół rośliny w ilości 10 dag na każdy metr kwadratowy, a następnie płytko miesza z ziemią. Wokół młodych drzewek warto podlewać i spulchniać wierzchnią warstwę gleby.

Jak i kiedy przycinać szczepioną wierzbę płaczącą?

Krzewy kwitnące na zeszłorocznych pędach, m.in. właśnie wierzba iwa czy migdałek trójklapowy, forsycja, pigwowiec, należy ciąć po kwitnieniu. Krzewy te zawiązują bowiem pąki już w lecie po kwitnieniu, jeśli więc zostaną przycięte zbyt późno, w następnym roku nie zakwitną. Wszystkie odmiany szczepionych wierzb najlepiej przycinać bardzo krótko. W zależności od zaniedbań z poprzednich sezonów można przycinać za 2.–3. oczkiem lub tuż przy miejscu szczepienia (jeśli pęd jest już bardzo stary i zgrubiały). Pobudzi się dzięki temu śpiące pączki i roślina wypuści wiele cienkich, ozdobnych gałązek. Istotne jest, aby płaczących odmian nie formować w tzw. parasol (podcinając wszystkie pędy dookoła na określonej wysokości).

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Czas na ogród" - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny