Zalety wełny mineralnej

Znakomite parametry cieplne to nie jedyny atut wełny mineralnej. Kolejną jej zaletą jest zdolność do tłumienia dźwięków. Dzięki włóknistej strukturze wełna zapewnia w domu komfort akustyczny - wbudowana w przegrody poprawia ich izolacyjność akustyczną, tłumiąc dźwięki powietrzne i uderzeniowe, czyli izolując od hałasu.

W przeciwieństwie do wielu innych materiałów budowlanych wełna jest niepalna. W europejskiej klasyfikacji ogniowej sklasyfikowana jest w najwyższej klasie reakcji na ogień (A1). Materiały z tej grupy nie palą się i nie wspomagają rozwoju pożaru. Nie przyczyniają się też do emisji trującego dymu, który często jest największym zagrożeniem dla ludzi podczas pożaru.

Wełna mineralna jest bardzo trwała i zachowuje swoje właściwości przez cały okres jej użytkowania. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Materiałów Izolacyjnych zleciło niezależnemu niemieckiemu instytutowi - Forschungs Institut für Wärmeschutz e.V. in Munich (FIW) - ocenę parametrów technicznych wełny mineralnej zastosowanej przed laty w 7 różnych budynkach w europejskich krajach. Budynki te miały od 20 do 55 lat. Eksperci zbadali takie właściwości izolacji, jak przewodność cieplna, zawartość i absorpcja wody oraz właściwości mechaniczne. Wyniki badania były jednoznaczne - właściwości cieplne wełny mineralnej nie ulegają pogorszeniu w czasie, a konstrukcje, gdzie zastosowano wełnę mineralną, zachowują wymagane parametry nawet po 50 latach użytkowania.

Ponadto, wełna charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, jest elastyczna i bardzo dobrze dopasowuje się do izolowanego elementu i przeznaczonej na izolację przestrzeni. Dodatkowo jest bezpieczna, zarówno podczas montażu, jak i w trakcie użytkowania.

Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje