Zalety wełny mineralnej

Znakomite parametry cieplne to nie jedyny atut wełny mineralnej. Kolejną jej zaletą jest zdolność do tłumienia dźwięków. Dzięki włóknistej strukturze wełna zapewnia w domu komfort akustyczny - wbudowana w przegrody poprawia ich izolacyjność akustyczną, tłumiąc dźwięki powietrzne i uderzeniowe, czyli izolując od hałasu.

W przeciwieństwie do wielu innych materiałów budowlanych wełna jest niepalna. W europejskiej klasyfikacji ogniowej sklasyfikowana jest w najwyższej klasie reakcji na ogień (A1). Materiały z tej grupy nie palą się i nie wspomagają rozwoju pożaru. Nie przyczyniają się też do emisji trującego dymu, który często jest największym zagrożeniem dla ludzi podczas pożaru.

Wełna mineralna jest bardzo trwała i zachowuje swoje właściwości przez cały okres jej użytkowania. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Materiałów Izolacyjnych zleciło niezależnemu niemieckiemu instytutowi - Forschungs Institut für Wärmeschutz e.V. in Munich (FIW) - ocenę parametrów technicznych wełny mineralnej zastosowanej przed laty w 7 różnych budynkach w europejskich krajach. Budynki te miały od 20 do 55 lat. Eksperci zbadali takie właściwości izolacji, jak przewodność cieplna, zawartość i absorpcja wody oraz właściwości mechaniczne. Wyniki badania były jednoznaczne - właściwości cieplne wełny mineralnej nie ulegają pogorszeniu w czasie, a konstrukcje, gdzie zastosowano wełnę mineralną, zachowują wymagane parametry nawet po 50 latach użytkowania.

Ponadto, wełna charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, jest elastyczna i bardzo dobrze dopasowuje się do izolowanego elementu i przeznaczonej na izolację przestrzeni. Dodatkowo jest bezpieczna, zarówno podczas montażu, jak i w trakcie użytkowania.

Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny