Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Zalety wełny mineralnej

Znakomite parametry cieplne to nie jedyny atut wełny mineralnej. Kolejną jej zaletą jest zdolność do tłumienia dźwięków. Dzięki włóknistej strukturze wełna zapewnia w domu komfort akustyczny - wbudowana w przegrody poprawia ich izolacyjność akustyczną, tłumiąc dźwięki powietrzne i uderzeniowe, czyli izolując od hałasu.

W przeciwieństwie do wielu innych materiałów budowlanych wełna jest niepalna. W europejskiej klasyfikacji ogniowej sklasyfikowana jest w najwyższej klasie reakcji na ogień (A1). Materiały z tej grupy nie palą się i nie wspomagają rozwoju pożaru. Nie przyczyniają się też do emisji trującego dymu, który często jest największym zagrożeniem dla ludzi podczas pożaru.

Wełna mineralna jest bardzo trwała i zachowuje swoje właściwości przez cały okres jej użytkowania. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Materiałów Izolacyjnych zleciło niezależnemu niemieckiemu instytutowi - Forschungs Institut für Wärmeschutz e.V. in Munich (FIW) - ocenę parametrów technicznych wełny mineralnej zastosowanej przed laty w 7 różnych budynkach w europejskich krajach. Budynki te miały od 20 do 55 lat. Eksperci zbadali takie właściwości izolacji, jak przewodność cieplna, zawartość i absorpcja wody oraz właściwości mechaniczne. Wyniki badania były jednoznaczne - właściwości cieplne wełny mineralnej nie ulegają pogorszeniu w czasie, a konstrukcje, gdzie zastosowano wełnę mineralną, zachowują wymagane parametry nawet po 50 latach użytkowania.

Ponadto, wełna charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, jest elastyczna i bardzo dobrze dopasowuje się do izolowanego elementu i przeznaczonej na izolację przestrzeni. Dodatkowo jest bezpieczna, zarówno podczas montażu, jak i w trakcie użytkowania.

Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje