Ocieplenie poddasza - co wpływa na skuteczną izolację?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ocieplenie poddasza - co wpływa na skuteczną izolację?

Budując dom na każdym etapie szukamy najlepszych rozwiązań. Izolacja to jeden z kluczowych elementów konstrukcji, decydujący o kosztach eksploatacji oraz jakości i komforcie życia w nowym domu. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze materiału i technologii?

aktualizacja: 2020-06-10 08:40:28

Myśląc o izolacji, słusznie zakładamy, że dobre ocieplenie to niskie zużycie energii i tym samym mniejsze koszty eksploatacji. Skupiając się na kosztach, często zapominamy o innej korzyści skutecznej izolacji, jaką jest chłód latem i tym samym większy komfort mieszkania. W tym przypadku jednym z kluczowych elementów jest dobra izolacja poddasza. Dobrze ocieplone poddasze pozwoli na utrzymanie niższej temperatury w upalnie dni i znacznie poprawi standard życia w całym okresie letnim. Co zatem decyduje o jakości izolacji?

Podstawowe elementy mające wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, a więc użyta technologia i jakość wykonania, oraz ewentualne zmiany parametrów izolacji w czasie.

Materiał i technologia

Wybierając materiał należy zwrócić uwagę na jego parametry izolacyjne oraz sposób montażu. W zakresie parametrów kluczowymi będą: niski współczynnik przewodzenia ciepła λ oraz niska nasiąkliwość.

Rozpatrując wybór technologii pod kątem sposobu montażu, należy zwrócić uwagę czy szczelnie wypełni wszystkie izolowane przestrzenie i czy zmoże ona zagwarantować instalację eliminującą powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc przez które ucieka najwięcej ciepła zimą, lub dostaje się go najwięcej latem.

Jednym z rozwiązań skupiających te wszystkie elementy są natryskowe systemy pian poliuretanowych Crossin, posiadających wszystkie cechy jakich wymaga się od nowoczesnych materiałów izolacyjnych. Piany Crossin to niski współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,037,W/mK oraz bardzo niską nasiąkliwość Wp = 0,85 kg/m2.

Od 2021 r. wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków, dla dachów i stropodachów narzucają wartość współczynnika przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2K). Użycie piany Crossin Attic Soft przy niewielkiej grubości izolacji równej 25 cm, pozwala uzyskać wartość współczynnika U = 0,148 W/(m2K).

Kolejną wyżej wymienioną ważną cechą dobrej izolacji jest szczelność. Sposób aplikacji piany gwarantuje bezspoinowość izolacji, co nawet przy skomplikowanych konstrukcjach w 100% eliminuje możliwość pojawienia się ewentualnych mostków termicznych.

Aplikacja piany Crossin® Attic Soft na poddaszu użytkowym.

Utrzymanie parametrów w czasie Budując dom, chcemy aby zastosowane technologie sprawdziły się przez cały okres użytkowania domu. Błędny wybór materiału lub technologii, oraz ewentualne błędy popełnione podczas montażu najczęściej nie ujawniają się od razu, lecz dopiero po kilku latach od zakończenia inwestycji.

Tu znowu widoczne są zalety pian izolacyjnych Crossin. Aplikowana natryskowo piana poliuretanowa trwale łączy się z podłożem i jest odporna na osuwanie i przemieszczanie wraz z upływem lat, nie tracąc przy tym swoich właściwości izolujących.

Natrysk pianką poliuretanową Crossin na poddaszu

Koszty i wykonanie

Wybór rodzaju materiału podczas budowy, to również kalkulacja ekonomiczna. Całkowity koszt izolacji, to koszt materiału, robocizny i czasu jaki poświęcamy na realizację. Jeśli wybierzemy inny dobrej jakości materiał izolacyjny i doliczymy do tego wykonanie przez dobrą ekipę monterską, często okaże się, że cena natrysku pianką poliuretanową Crossin jest porównywalna, a nawet niższa.

Niezależnie od wybranego materiału, montaż zawsze najlepiej powierzyć sprawdzonemu specjaliście, a przy decyzji nie kierować się ceną jako jedynym kryterium. Na rynku jest wiele firm zajmujących się tego typu działalnością, nie każda jednak posiada odpowiednią wiedzę, sprzęt i doświadczenie.

Poszukując wykonawcy, warto przyjrzeć się, czy dany wykonawca współpracuje z jednym z producentów i posiada odpowiedni certyfikat. Tak dzieje się w przypadku producenta izolacji Crossin. Autoryzowani wykonawcy Crossin są stale szkoleni i monitorowani pod względem jakości.

Umów się na bezpłatną konsultację

Nawet najlepszy materiał niewłaściwie zamontowany nie spełni założonych wymagań, podejmując decyzję warto zatem jego aplikację zlecić rekomendowanemu przez producenta wykonawcy.

Umów się na bezpłatną konsultację i wycenę izolacji z autoryzowanym wykonawcą Crossin. Wystarczy zostawić kontakt na stronie: https://crossin.pcc.eu/umow-konsultacje/

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zalety wełny mineralnej
Zalety wełny mineralnej
9 mocnych stron LAMBDA MEGA WHITE
9 mocnych stron LAMBDA MEGA WHITE
Dlaczego szary styropian czasami odpada od fasady?
Dlaczego szary styropian czasami odpada od fasady?
Dlaczego słońce wypala dziury w szarym styropianie?
Dlaczego słońce wypala dziury w szarym styropianie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje