3 błędy wykonawcze a mostki termiczne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
3 błędy wykonawcze a mostki termiczne

Niejednokrotnie zdarza się, że mostki termiczne pojawiają się w wyniku błędów na etapie realizacji, bo wykonawcy pracują niestarannie, albo rozwiązania przyjęte w projekcie zastępują innymi - gorszymi, ale ułatwiającymi im pracę.

  • Pierwszy błąd wykonawczy prowadzący do powstania mostka termicznego - stosowanie zwykłej zaprawy do wznoszenia ścian jednowarstwowych.

Ściany jednowarstwowe prawidłowo muruje się albo na zaprawie ciepłochronnej, albo na bardzo cienkie spoiny z zaprawy klejowej (bloczki z betonu komórkowego). Dość często jednak droga zaprawa ciepłochronna zastępowana jest kilkakrotnie tańszą zwykłą zaprawą cementowo-wapienną. Tak wzniesiona ściana ma gorsze parametry cieplne, bo zaprawa tworzy bardzo liczne liniowe mostki cieplne.

Jedyny sposób, by tego uniknąć, to odpowiedni nadzór nad wykonawcami w czasie wznoszenia ścian.

  • Drugi błąd wykonawczy prowadzący do powstania mostka termicznego - niestaranne ułożenie izolacji cieplnej.

Szczeliny pomiędzy płytami izolacji to także mostki termiczne. W szczeliny wnika ponadto zaprawa tynkarska, która stykając się ze ścianą nośną, powoduje jeszcze większą ucieczkę ciepła.

By uniknąć szczelin, płyty ocieplenia układa się dwuwarstwowo, z przesunięciem spoin albo stosuje płyty o frezowanych (ukształtowanych schodkowo) krawędziach. Wszelkie ubytki powinno się zaś uzupełnić kawałkami odpowiednio przyciętego materiału izolacyjnego. Łatwiej niż płyty styropianowe układa się szczelnie płyty wełny mineralnej, bo są bardziej elastyczne. Szczeliny pomiędzy płytami można też uzupełnić specjalną pianką rozprężną.

To czy szczeliny powstaną zależy przede wszystkim od kwalifikacji ekipy wykonawczej. Warto wiedzieć również, że styropian przed ułożeniem powinien być sezonowany przez kilka tygodni, bo pochodzący prosto z taśmy produkcyjnej może się w tym okresie nieco skurczyć.

  • Trzeci błąd wykonawczy prowadzący do powstania mostka termicznego - źle zamontowane okna.

Okna są zawsze pod względem strat ciepła słabymi miejscami przegród. Jednak wielkość strat zależy w nie mniejszym stopniu od jakości okna, co od prawidłowości jego montażu. W ścianie z oknami trzeba w związku z tym skorygować współczynnik przenikania ciepła, tak aby uwzględniał straty spowodowane liniowym mostkiem cieplnym, powstającym w miejscu styku okna ze ścianą.

Przyjmijmy, że w ścianie o powierzchni 10 m2 osadzono okno o wymiarach 1,5×1,5 m. Zakładamy, że ściana nośna grubości 25 cm wykonana jest z cegły i osłania ją izolacja z wełny mineralnej lub styropianu grubości 25 cm. Taka ściana, bez uwzględnienia mostka cieplnego, ma współczynnik U = 0,25 W/(m2·K).

Wariant 1. Okno osadzone prawidłowo:

  • przy zewnętrznym licu muru;
  • izolacja cieplna ściany zachodzi z każdej strony 3 cm na ramę okna;
  • podokiennik (parapet) wewnętrzny kamienny.

U ściany wzrośnie nieznacznie, do 0,29 W/(m2·K).

Wariant 2.
Okno osadzone bardzo źle:

  • przy wewnętrznym licu muru;
  • rama okienna nieosłonięta izolacją cieplną;
  • kamienny podokiennik wewnętrzny, wierzch muru po stronie zewnętrznej nieprzykryty izolacją.

U ściany wzrośnie ponad dwukrotnie do 0,62 W/(m2·K). Mostek termiczny staje się głównym źródłem strat ciepła.

Złe osadzenie okna może mieć bardzo poważne konsekwencje, nie tylko zwiększone rachunki za ciepło. Mostek termiczny to miejsce, gdzie zimą ściana przemarza i wykrapla się na niej wilgoć zawarta w powietrzu wewnętrznym. Zawilgocona ściana jest zaś podatna na zagrzybienie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dlatego właśnie sposób osadzenia okien powinien być opisany w projekcie i trzeba starannie dopilnować prawidłowości jego realizacji. 

Schemat: Dobry montaż okna może przynieść lepsze efekty niż kupno okna o lepszej izolacyjności
Dobry montaż okna może przynieść lepsze efekty niż kupno okna o lepszej izolacyjności

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Izolacja cieplna musi być bardzo starannie ułożona, bo szczeliny pomiędzy płytami będą mostkami termicznymi (fot. DOW Polska)

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje