Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Współczesna architektura jest otwarta na przestrzeń. Coraz częściej w nowo projektowanych budynkach pojawiają się duże, często bardzo kosztowne przeszklenia, których użytkownicy nie chcą "chować" za roletami. Ograniczenie widoku na zewnątrz to tylko jeden z powodów. Innym jest ochrona przed chłodem i… ciepłem - zarówno w formie jego ucieczki, jak i nadmiernego nagrzewania latem. Zmiany klimatyczne powodują, że z roku na rok przybywa nam słonecznych dni. Z drugiej strony zimy stają się krótsze i cieplejsze.

aktualizacja: 2020-02-28 11:57:23

Jak w tej sytuacji wykorzystać promienie słoneczne i co do tego mają osłony zewnętrzne?

Weźmy pod uwagę fakt, że w ostatnich latach, wraz z rozwojem technologii, znacząco podniosła się jakość stolarki okiennej. W MS więcej niż OKNA dbamy żeby nasze okna były ciepłe, ciche i wytrzymywały ekstremalne napory wiatru, co dodatkowo poprawia ekoefektywność domu zimą.

Jeszcze do niedawna najpopularniejszą formą osłony stolarki otworowej były rolety zewnętrzne. Nie można im odmówić zalet. Wyglądają estetycznie na elewacji budynku i zapewniają domownikom poczucie prywatności. Poza tym, spowalniając wymianę ciepła redukują koszty ogrzewania zimą, a latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz. Ale przy ich wykorzystaniu nie możemy liczyć na zbyt wiele dziennego światła w naszym domu.

Czy wobec tego lepszym wyborem nie byłyby żaluzje fasadowe mSun+?

Zapewnią one komfort termiczny poprzez optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniach oraz dostęp do naturalnego światła i widoku za oknem. A do tego znakomicie chronią naszą prywatność.

Dla przykładu, dzięki żaluzjom mSun+, a dokładniej temu, że ich zamknięcie pozwala na wytworzenie bariery termicznej przed szybą, możemy obniżyć temperaturę wnętrza nawet o 10°C (przy temperaturze zewnętrznej na poziomie 35°C). Poza tym, żaluzje te umożliwiają swobodną regulację stopnia nasłonecznienia. Do wyboru mamy więc nie tylko pełną ekspozycję na słońce lub całkowite zaciemnienie, ale również szereg form pośrednich, które możemy dostosować do naszych potrzeb i preferencji. Te cechy, oprócz komfortu powodują również i bardziej wymierne korzyści. Możemy śmiało mówić o zmniejszeniu wydatków na energię elektryczną związanych z klimatyzacją i oświetleniem wnętrz.

Jak wynika z powyższych opisów, obie ze wspomnianych osłon przeciwsłonecznych mają swoje zalety. Którą wybrać? Odpowiedź nie może być jednoznaczna. Wybór odpowiedniej osłony zależy od kilku czynników, m.in. ustawienia budynku względem słońca lub przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Mówimy o oknach w przyziemiu budynku czy w garażu?

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Wydaje się, że właściwą odpowiedzią będzie "indywidualne dostosowanie osłony do konkretnego okna". Wszak jedno rozwiązanie nie wyklucza drugiego. Wielu z naszych Klientów z powodzeniem łączy ze sobą oba typy osłon w swoich domach. Na fasadach południowych, na największych przeszkleniach w salonach, pokojach dziennych i gabinetach najczęściej pojawiają się żaluzje fasadowe. W pomieszczeniach o mniejszym znaczeniu, tam gdzie przebywamy najrzadziej, wybierane są natomiast rolety.

Szeroka dostępność kolorów zarówno żaluzji, jak i rolet pozwala na dopasowanie ich do siebie a nowoczesne systemy sterowania pozwalają na zarządzanie wszystkimi napędami jednym pilotem i/lub smartfonem.

Paweł Lange
Product Manager w MS więcej niż OKNA

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!