Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Współczesna architektura jest otwarta na przestrzeń. Coraz częściej w nowo projektowanych budynkach pojawiają się duże, często bardzo kosztowne przeszklenia, których użytkownicy nie chcą "chować" za roletami. Ograniczenie widoku na zewnątrz to tylko jeden z powodów. Innym jest ochrona przed chłodem i… ciepłem - zarówno w formie jego ucieczki, jak i nadmiernego nagrzewania latem. Zmiany klimatyczne powodują, że z roku na rok przybywa nam słonecznych dni. Z drugiej strony zimy stają się krótsze i cieplejsze.

aktualizacja: 2020-02-28 11:57:23

Jak w tej sytuacji wykorzystać promienie słoneczne i co do tego mają osłony zewnętrzne?

Weźmy pod uwagę fakt, że w ostatnich latach, wraz z rozwojem technologii, znacząco podniosła się jakość stolarki okiennej. W MS więcej niż OKNA dbamy żeby nasze okna były ciepłe, ciche i wytrzymywały ekstremalne napory wiatru, co dodatkowo poprawia ekoefektywność domu zimą.

Jeszcze do niedawna najpopularniejszą formą osłony stolarki otworowej były rolety zewnętrzne. Nie można im odmówić zalet. Wyglądają estetycznie na elewacji budynku i zapewniają domownikom poczucie prywatności. Poza tym, spowalniając wymianę ciepła redukują koszty ogrzewania zimą, a latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz. Ale przy ich wykorzystaniu nie możemy liczyć na zbyt wiele dziennego światła w naszym domu.

Czy wobec tego lepszym wyborem nie byłyby żaluzje fasadowe mSun+?

Zapewnią one komfort termiczny poprzez optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniach oraz dostęp do naturalnego światła i widoku za oknem. A do tego znakomicie chronią naszą prywatność.

Dla przykładu, dzięki żaluzjom mSun+, a dokładniej temu, że ich zamknięcie pozwala na wytworzenie bariery termicznej przed szybą, możemy obniżyć temperaturę wnętrza nawet o 10°C (przy temperaturze zewnętrznej na poziomie 35°C). Poza tym, żaluzje te umożliwiają swobodną regulację stopnia nasłonecznienia. Do wyboru mamy więc nie tylko pełną ekspozycję na słońce lub całkowite zaciemnienie, ale również szereg form pośrednich, które możemy dostosować do naszych potrzeb i preferencji. Te cechy, oprócz komfortu powodują również i bardziej wymierne korzyści. Możemy śmiało mówić o zmniejszeniu wydatków na energię elektryczną związanych z klimatyzacją i oświetleniem wnętrz.

Jak wynika z powyższych opisów, obie ze wspomnianych osłon przeciwsłonecznych mają swoje zalety. Którą wybrać? Odpowiedź nie może być jednoznaczna. Wybór odpowiedniej osłony zależy od kilku czynników, m.in. ustawienia budynku względem słońca lub przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Mówimy o oknach w przyziemiu budynku czy w garażu?

Może cię zainteresować
Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Jaka roleta na skośne okno? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Jak zamontować drzwi techniczne? Co daje anodowanie aluminium? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Co to za kolor Winchester? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Co to jest szkło ornamentowe? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Jak zasłonić okna na parterze? Jakie okna przesuwne wybrać? Wymiana okien, drzwi i bramy garażowej - jak się do tego zabrać? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Jak myć żaluzje fasadowe? Okna na straży bezpieczeństwa
Zobacz więcej Zwiń

Wydaje się, że właściwą odpowiedzią będzie "indywidualne dostosowanie osłony do konkretnego okna". Wszak jedno rozwiązanie nie wyklucza drugiego. Wielu z naszych Klientów z powodzeniem łączy ze sobą oba typy osłon w swoich domach. Na fasadach południowych, na największych przeszkleniach w salonach, pokojach dziennych i gabinetach najczęściej pojawiają się żaluzje fasadowe. W pomieszczeniach o mniejszym znaczeniu, tam gdzie przebywamy najrzadziej, wybierane są natomiast rolety.

Szeroka dostępność kolorów zarówno żaluzji, jak i rolet pozwala na dopasowanie ich do siebie a nowoczesne systemy sterowania pozwalają na zarządzanie wszystkimi napędami jednym pilotem i/lub smartfonem.

Paweł Lange
Product Manager w MS więcej niż OKNA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!