Co warto wiedzieć o dużych przeszkleniach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Co warto wiedzieć o dużych przeszkleniach?

Jednym z charakterystycznych elementów nowoczesnego budownictwa są duże przeszklenia. Wciąż jednak pojawiają się wątpliwości dotyczące ich funkcjonalności i bezpieczeństwa. Niepotrzebnie.

Pierwszą ważną kwestią jest ich termoizolacyjność. W rzeczywistości nie ma z nią problemu. Gdy zastosuje się odpowiednie rozwiązania technologiczne, stolarka może niemal tak samo dobrze chronić przed utratą ciepła jak murowana ściana. Dzieje się tak, ponieważ szyba charakteryzuje się znacznie lepszym współczynnikiem przenikania ciepła U niż materiał, z których wykonano ramy. A zatem, przy zastosowaniu dodatkowo ciepłych ramek międzyszybowych, można uchronić się przed utratą ciepła i oszczędzić w ten sposób na ogrzewaniu.

Drugą istotną kwestią jest bezpieczeństwo i pytanie, czy potencjalnym złodziejom łatwiej będzie dostać się do środka. By mieć pewność, że dom będzie odpowiednio chroniony, warto zdecydować się na okna z elementami antywłamaniowymi, takimi jak specjalne okucia z zabezpieczeniami oraz szyby antywłamaniowe o klasie P4A. Pakiety te składają się z dwóch tafli sklejonych czterowarstwową folią PVB. Ze względu na którą szyby są trudne do sforsowania. Taka szyba zabezpieczy również przed zranieniem w razie jej przypadkowego zbicia.

Trzecim zagadnieniem jest funkcjonalność dużych konstrukcji, a przede wszystkim kwestia ich otwierania. To, czy bardzo ciężkie drzwi podnoszono-przesuwne, dadzą się łatwo i wygodnie otworzyć w dużej mierze zależy od zastosowanych okuć. Warto wybrać takie, które już w standardzie mają wiele dodatkowych funkcji ułatwiających użytkowanie dużych przeszkleń. Najważniejsze z nich to m.in. obrotowe rygle antywłamaniowe (trudno wyważyć okno), zaczep antywłamaniowy z najazdem rolkowym (ułatwia wprowadzenie skrzydła do ramy) czy zaczepy z kryzą (utrudniają włamanie).

Współczesne okna mogą być wyposażone w mechanizm określany jako rozszczelnienie w narożniku - umożliwiający uzyskanie niewielkiego rozszczelnienia po obróceniu klamki o 45° w górę oraz blokady przed zatrzaśnięciem i przed nieprawidłową obsługą klamki.

Artur Głuszcz
Dyrektor ds. produkcji
MS WIĘCEJ NIŻ OKNA
Na zdjęciu otwierającym: Wszystkie okna o nietypowych kształtach będą droższe od tych typowych lub dostępnych jako standardowe. Na cenę ma wpływ rodzaj materiału, okucia, sposób otwierania, a także kolor. Najtańsze i najpopularniejsze są okna z ramami w kolorze białym. (fot. MS więcej niż OKNA)

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje