Kto myje okna przed świętami?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2010-03-05 15:33:19
Kto myje okna przed świętami?
Wiosna w powiązaniu z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi to wg Polaków doskonały moment na domowe porządki, w tym mycie okien. Potwierdzają to badania społeczeństwa przeprowadzone na zlecenie OKNOPLAST-Kraków. 

Badanie społeczeństwa na temat zwyczajów mycia okien przez Polaków przeprowadzone przez Grupę IQS na zlecenie OKNOPLAST-Kraków, marzec 2010 r.

 

Wynika z nich, że okna myjemy najczęściej przed Wielkanocą (90% ankietowanych) oraz na wiosnę (88% respondentów). Wg badanych dobrą okazją ku temu jest również Boże Narodzenie (82% respondentów) oraz wizyta ważnych gości (49% respondentów).

Kobiety czy mężczyźni?

Kto myje okna przed świętami? Badania Oknoplast-Kraków Obowiązek mycia okien spoczywa głównie na kobietach. Aż 80% pań deklaruje, że robi to samodzielnie. Tylko 2% Polek odpowiedziało, że w ich domu mycie okien należy do małżonka.

Pomiędzy odpowiedziami kobiet i mężczyzn występuje jednak wyraźna niespójność.

Wśród ankietowanych panów aż 20% z nich twierdzi bowiem, że myje okna samodzielnie, 14% - że robi to wspólnie z żoną, a aż 43% przyznaje otwarcie, że jest to obowiązek ich małżonki. Zdaniem psycholog Izabeli Kielczyk mężczyźni przeszacowują swój udział w tej czynności, albo też kobiety nie doceniają wkładu swoich mężów.

Sposób mycia okna a charakter człowieka

Myjąc okna, Polacy sięgają najczęściej po najprostsze metody, czyli łatwo dostępne na rynku środki do mycia szyb – ponad 80% ankietowanych. Popularne są także papierowe ręczniki, specjalne ściereczki do polerowania czy płyn do mycia naczyń. Osoby, które wybierają ten sposób mycia okien można określić, jako nowoczesne, idące z duchem czasu. Na bieżąco śledzą wszelkie nowinki  dotyczące detergentów.

Chcą w nowoczesny sposób zadbać o dom. Uważają, że stare metody konserwacji okien nie są tak skuteczne, jak innowacyjne, dostępne w sklepach środki - mówi psycholog Izabela Kielczyk. Często wybór najprostszych, łatwo osiągalnych sposobów jest także spowodowany brakiem czasu i wiary, że stare metody naszych babć działają – dodaje Kielczyk.

 

Tradycyjne sposoby mycia okien nie znajdują dużego uznania społeczeństwa. Popularne, jeszcze kilkanaście lat temu, domowe metody czyszczenia okien np. wodą z octem czy wycieranie szyb gazetą stosuje odpowiednio 1,9% oraz 3,1% ankietowanych.

Stare sposoby wybierają najczęściej osoby przywiązane do tradycji, które cenią sprawdzone od wieków metody. Nie podążają za nowościami, gdyż widzą, że stosowane dotychczas rozwiązania doskonale się sprawdzają. Uważają ponadto, że nie warto kupować drogich środków, skoro mogą ten sam, a nawet lepszy efekt uzyskać tradycyjnymi metodami - komentuje Izabela Kielczyk.

 

Oryginale metody mycia okien wybierają natomiast  osoby z dużą fantazją, lubiące podążać własnymi ścieżkami. Nie ufają one reklamom i wierzą, że najbardziej skuteczne są środki, które same wymyślą  - dodaje Izabela Kielczyk.

Wśród tego typu innowacyjnych patentów badani wymieniają przede wszystkim proszek do prania (1% respondentów), preparaty do mycia szyb samochodowych (0,6% odpowiedzi) oraz szampon do włosów (0,1% odpowiedzi).

Skąd czerpiemy wiedzę na temat dbania o dom

Głównym źródłem wiedzy na temat mycia okien jest dla Polaków rodzina. Ponad 76% badanych przyznaje, że to właśnie od najbliższych uczy się, jak robić to prawidłowo. Inne popularne sposoby pozyskiwania informacji na temat mycia okien to przede wszystkim: reklama - ponad 17% ankietowanych, doświadczenia znajomych – ponad 15% odpowiedzi oraz porady zawarte w prasie – blisko 10% odpowiedzi.  

A jak robić to prawidłowo?

Producenci okien są zgodni, że aby długo nam one służyły, należy właściwie o nie dbać. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. Bezwzględnie należy unikać wszelkich inwazyjnych płynów, szczególnie zawierających środki ścierne lub rozpuszczalniki. Ich użycie mogłoby bowiem doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ramy okiennej, zarysowań lub przebarwień – mówi Monika Sosnowska-Rainer, Specjalista ds. PR z OKNOPLAST-Kraków.

Stosowanie środków myjących, zawierających substancje naruszające powierzchnię może także doprowadzić do zmatowienia ram i powstania mikroporów (wnikający w nie brud jest nie do usunięcia). Do mycia ramy okiennej najlepiej nadaje się zwykły płyn do mycia naczyń, który skutecznie i łagodnie usuwa zabrudzenia – dodaje Sosnowska-Rainer.

 

Natomiast w przypadku mycia szyb bardzo ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego preparatu (koniecznie specjalnie przeznaczonego do mycia szyb), ale także szmatki. W tym wypadku unikamy materiałów sztywnych, które mogłyby zarysować powierzchnię. Najlepiej sprawdzi się ircha lub miękki papierowy ręcznik kuchenny. Nie używamy zgniecionej gazety! Sztywny papier może rysować powierzchnię, a  zamiast umyć szybę, najprawdopodobniej rozsmarujemy na niej farbę drukarską - tłumaczy Monika Sosnowska-Rainer.

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Firma powiązana:
OKNOPLAST

Zdaniem naszych Czytelników

time image

11 Gru 2017, 08:35

43 minuty temu, Gość elka napisał: Czy ktoś z was, oprócz standardowych porządków, robi w mieszkaniu też ozonowanie? A przewietrzenie nie wystarczy? Uważaj z tym ozonem, wcale nie jest taki dobry jak ludzie uważają. Kup sobie wcześniej puls-oksymetr ...

time image

Gość elka

11 Gru 2017, 07:49

Czy ktoś z was, oprócz standardowych porządków, robi w mieszkaniu też ozonowanie?

time image

16 Mar 2010, 12:23

Patrzę na te okna swoje Ot tak, od niechcenia Szkło… skojarzenie, winko moje Czy przeźroczystość coś zmienia? Otwieram … i nie jest źle Czy myjąc wyjdę na szajbusa? Cholera co ja od tych okien chce? Może pod nimi zrobią dyngusa Koniec z końcem więc wypiłem Troszkę poczułem ...

time image

15 Mar 2010, 22:07

Ja myję okna, kiedy tego wymagają... albo nawet kiedy już od dłuższego czasu tego wymagają hihi. Nie ma reguły- czasem raz na miesiąc a czasem raz na dwa miesiące. W kuchni okno myję praktycznie co tydzień. Podobnie jak acia, uważam że święta nie są po to żeby myć okna i sprzątać! ...

time image

15 Mar 2010, 17:10

Dla mnie Święta to nie okazja do sprzątania, ale do przebywania z bliskimi, a okna myję wtedy gdy tego potrzebują, a że mieszkam na śląsku to dość często gdy pogoda na to pozwala to raz w miesiącu , a zimą wtedy gdy nie ma mrozu.

time image

15 Mar 2010, 15:15

Uwielbiam miec czyste okna- wiec myje dosc czesto (co drugi /trzeci tydzien)--jednak nie zawsze przed Swietami Szczerze mowiac ,nie interesuje mnie czy to Swieta czy nie swieta - okna myje jak mam natchnienie albo jak sa brudne

time image

Gość Adam

15 Mar 2010, 12:44

zawsze mnie rozsmieszaja tego typu badania ,chodzi chyba tylko o wydanie kasy ,no kogo te wyniki zaskoczyły? chyba nikogo.

time image

11 Mar 2010, 18:14

Mam żelazną zasadę, że mycie okien odbywa się wyłącznie powyżej 10o C. Jeżeli przed świętami jest chłodniej to okna pozostają nieumyte i nawet najbliższa rodzina przestała się temu dziwić. Wyznaję zasadę, że święta to atmosfera, a nie głównie porządki. Należę do osób, ...

time image

Gość Anonim

11 Mar 2010, 17:34

Zwyczaj mycia okien i sprzątania przed \"wiosennymi\" świetami pochodzi z żydowskiego zwyczaju oczyszczania (koszerowania domu) przed świętem Purim. Po prostu mlodsza religia buduje na starszej...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje