Porady: Fundamenty i piwnice
Jakie cechy powinien mieć materiał do izolacji cieplnej fundamentów?
Odpowiedź eksperta: Ściany fundamentowe, tak jak inne elementy budynku powinny być ocieplone by maksymalnie ograniczyć straty ciepła, które przenika do gruntu.
Dlaczego zbroi się ławę fundamentową?
Ława fundamentowa to pozioma belka spoczywająca na gruncie, zwykle wykonana ze zbrojonego betonu. Dlaczego zbrojonego?
Izolacja fundamentów ścian i piwnic - jak wykonać jesienią i zimą?
Prawidłowo wykonana hydroizolacja to gwarancja skutecznej i długotrwałej ochrony budynku przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Nie można pomijać tego kroku, szczególnie że skuteczną izolację można położyć nawet jesienią i zimą.
Na jakich gruntach najlepiej sprawdzi się płytowy fundament grzewczy?
Odpowiedź eksperta: Płytowy Fundament Grzewczy sprawdza się na każdych gruntach, a ponadto umożliwia posadowienie budynku w miejscach o trudnych i niestabilnych warunkach wodno-gruntowych (torfach, wysokim poziomie wody, gruntach nasypowych lub pokopalnianych).
Czy zawsze należy wykonywać drenaż wokół budynku?
Odpowiedź eksperta: Wiele osób budujących własny dom po raz pierwszy, zdobywa użyteczną wiedzę dzięki artykułom dostępnym w prasie i internecie oraz informacjom na forach dyskusyjnych. To niezwykle bogate źródło wiedzy. Niestety nie zawsze warunki w jakich wznoszony jest dom odpowiadają sytuacjom tam opisanym.
Jak i z czego wykonuje się posadzkę odporną na ścieranie i niepylącą?
Chciałbym w piwnicy zrobić podłogę betonową, ale odporną na ścieranie i niepylącą. W części przeznaczona będzie na garaż i myślę o rozwiązaniu stosowanym m.in. w zbiorczych garażach podziemnych. Jak i z czego wykonuje się takie posadzki?
Ocieplenie podłogi i basen w piwnicy
Planuję zaadaptowanie piwnicy w swoim domu. Część przestrzeni nadal będzie służyć jako kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Resztę chcę przeznaczyć na saunę i siłownię. Marzy mi się też chociaż miniaturowy basen, np. 2 × 3 m, w którym będzie można się zanurzyć po wyjściu z sauny. Piwnica jest na szczęście sucha, nigdy nie było problemów z wodą gruntową. Jednak koniecznie trzeba będzie ocieplić podłogę, bo obecnie to tylko deski na legarach i betonowa szlichta. Zupełnie nie wiem zaś, jak zabrać się do wykonania niecki basenu.
Połączenie płyty fundamentowej z powietrznym systemem ogrzewania
Czym najkorzystniej wykończyć podłogę w przypadku połączenia płyty fundamentowej z systemem ogrzewania podłogowego powietrzem i dlaczego?
Płyta fundamentowa w rejonie szkód górniczych
Jak powinna wyglądać płyta fundamentowa do domu energooszczędnego na 3 kategorii szkód górniczych? Izolacja powinna znajdować się pod płytą czy nad płytą? Czy bezwładność płyty w dobrze ocieplonym domu to problem? Czy ułożone pod płytą na 3 kategorii szkód górniczych GWC rurowe lub żwirowe nie ulegnie rozszczelnieniu?
Jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentu i podłogi?
Buduję dom o dwóch różnych poziomach podłogi na parterze - różnica wynosi 40 cm. Podczas budowy pojawił się problem ze sposobem ułożenia izolacji przeciwwilgociowej na ścianie wewnętrznej, oddzielającej oba poziomy podłóg. Wykonawcy chcieli ułożyć izolację poziomą na tej samej wysokości, co niższa część domu, natomiast kierownik budowy zalecił umieszczenie jej na wyższym poziomie. Które z tych rozwiązań jest prawidłowe, bo sam mam zastrzeżenia do obu?
Jak i czym docieplić ściany fundamentowe istniejącego domu?
Jak i czym docieplić ściany fundamentowe istniejącego domu? Budynek ma kilkanaście lat i ściany fundamentu pokryte najpewniej lepikiem. Jaką izolację na to położyć? Jak głęboko powinna sięgać (nie ma piwnicy)? Jak długi odcinek można na raz bezpiecznie odkopać?
Zdecydować się na ściany fundamentowe z bloczków czy "wylewane" w deskowaniu?
Lepiej zdecydować się na ściany fundamentowe z bloczków czy „wylewane” w deskowaniu? Wydaje mi się że monolityczny powinien być zdecydowanie odporniejszy na działanie wody gruntowej – przecież nie ma tam „fug” z zaprawy. Jak można poprawić szczelność betonu?
Usunąć czy zagęścić czarnoziem pod domem?
Na działce mam grunt nasypowy (czarnoziem). Od obecnego poziomu zero do warstwy nośnej piasku jest 1,6 m. Architekt zaproponował, by tylko ubić (zagęścić) ziemię nasypową. Nie wiem jednak, czy zostawienie takiego gruntu pod podłogą to dobry pomysł. Może lepiej wybrać ją i zastąpić zagęszczanym piaskiem?
Co może być przyczyną pęknięć ław fundamentowych w miejscu strzemion?
Jeszcze tego samego dnia, kiedy były wylewane ławy, wieczorem pojawiły się w nich pęknięcia w miejscu strzemion. Beton nie wysychał zbyt szybko - polewałem go wieczorem. Co może być przyczyną i co z tym zrobić?
Jak zabezpieczyć przed wilgocią izolację cieplną fundamentu i podłogi na gruncie?
Obecnie poziom wody gruntowej na mojej działce utrzymuje się od kilku tygodni na poziomie ok. 0,5 m od powierzchni gruntu, choć wcześniej był znacznie niższy. Jak skutecznie zabezpieczyć izolację cieplną przyszłego fundamentu i podłogi na gruncie przed wodą gruntową i wilgocią? Czy do fundamentu warto użyć droższego XPS, zamiast styropianu i jak go zabezpieczyć? Czy izolacja z dwóch warstw folii wystarczy jako zabezpieczenie styropianu w podłodze?
Jak dobudować dom do istniejącego budynku?
Będę się "doklejał" do stojącego już domu, który jest częściowo podpiwniczony. Od strony gdzie chcę budować jest fundament schodkowy. Zanim wybiorę się do projektanta, chcę się zorientować jakie są możliwości rozbudowy, tak by nie naruszyć stateczności sąsiedniego budynku. Najchętniej zrobiłbym dom całkowicie podpiwniczony, ale czy to dopuszczalne? I jak powinna wyglądać dylatacja fundamentu, bo przecież każdy fundament będzie inaczej osiadał?
Jak wykonać fundamenty na terenie gdzie występują ruchy gruntu?
Mam działkę na terenie, gdzie występują ruchy gruntu związane ze szkodami górniczymi. Myślę o budowie domu i zastanawiam się jak powinny być wykonane fundamenty, by były jak najbardziej odporne na pękanie, co zdarza się w części domów w okolicy.
Jaki styropian i jaki tynk nadają się do ocieplenia i wykończenia fundamentu (cokołu)?
Odpowiedź eksperta: Strefa przyziemna ścian zewnętrznych narażona jest na zawilgocenie, zatem ocieplenie oraz warstwa elewacyjna powinny być wykonane z materiałów o niewielkiej chłonności wody.
Czy z silikatów można wykonać ściany fundamentowe?
Odpowiedź eksperta: Głównym zadaniem ścian fundamentowych i piwnic jest bezpieczne przeniesienie obciążeń z wyższych kondygnacji nadziemnych, stropów, dachu na fundament budynku. Dlatego też, ściany te powinny być wykonane z materiałów trwałych o dużej wytrzymałości, niskiej nasiąkliwości oraz mrozoodpornych.
Jak wysoki powinien być fundament w drewnianym domu?
Chcę wybudować drewniany dom i zastanawiam się, jak wysoki powinien być fundament, by dolna część ścian nie była narażona na wilgoć?
Czy należy wykonywać izolacje przeciwwodne fundamentów w budynku niepodpiwniczonym?
W projekcie domu, przy opisie fundamentów zaznaczono konieczność ułożenia izolacji przeciwwilgociowej w postaci dwóch warstw papy na lepiku umieszczonej na ławach fundamentowych oraz przyklejenie izolacji papowej na zewnątrz ścian fundamentowych do wysokości 30 cm ponad gruntem. Dodatkowo, w przypadku wystąpienia wysokiego poziomu wód gruntowych w projekcie zaleca się wykonanie drenażu opaskowego...
Czy drenaż opaskowy zabezpieczy piwnicę przed zalaniem?
Planuję budowę domu z podpiwniczeniem. Po sprawdzeniu warunków wodno-gruntowych na działce okazało się, że poziom wód gruntowych czasem podnosi się na ok. 1 m pod powierzchnią gruntu. Czy muszę zrezygnować z piwnicy, a jeśli nie, to w jaki sposób zabezpieczyć ją przed zalewaniem wodą?
Mam problem z izolacją przeciwwilgociową fundamentów
Mam problem z izolacją przeciwwilgociową fundamentów. Mój dom ma dwa poziomy podłóg na gruncie – w pomieszczeniach gospodarczych posadzka jest położona 25 cm niżej niż w pozostałej części domu. Fundamenty są natomiast na jednakowej wysokości na całym obwodzie domu. Na nich murarze ułożyli poziomą izolację przeciwwilgociową. Kłopot polega na tym, że tam, gdzie jest niżej położona posadzka, dolne partie ścian nie są zabezpieczone przed wilgocią, a będą tynkowane. Jak w takiej sytuacji uchronić je przed kapilarnym przenikaniem wilgoci z gruntu?
Jak grube powinny być ściany piwnicy?
Grubość ścian piwnicy (fundamentowych) zależy przede wszystkim od tego, jakie będą ściany nadziemia - nie mogą być one w warstwie nośnej węższe niż część wyżej położona. Dopuszcza się niewielkie - do 5 cm - nadwieszenie wyższej części ściany pod warunkiem, że nie przekroczy ono 1/3 szerokości elementów, z których stawiana jest ściana.
Ile miejsca potrzeba na składowanie humusu?
Czy można skorygować krzywe fundamenty?
Odpowiedź eksperta: Przy budowie fundamentów często popełniane są błędy w wymiarach i kątach miedzy ścianami. Jeśli nie są zbyt duże można przeprowadzić korektę, polegającą na prawidłowym postawieniu ściany w części cokołowej. Odchyłki wymiarowe w granicach +/- 5 cm są dopuszczalne na całej długości budynku.
Czy należy zabezpieczyć fundamenty przed zalewaniem go przy większych opadach?
Odpowiedź eksperta: W domu bez piwnic nic nie grozi fundamentom, gdyż sięgają one ok. 1 m poniżej poziomu gruntu i powierzchniowe nawodnienie nie wpływa na ich stabilność.
Gdzie i jaki anemostat mogę zamontować przy ogrzewaniu kominkiem?
Czy można wylać ławę fundamentową na "raty"?
Muszę wylać ławy fundamentowe w czterech etapach, poprawnie to zrobić?
Izolacje ścian fundamentowych
Zaczynam robić fundamenty. Jak wykonać i izolować ściany fundamentowe? Czy ocieplenie tej ściany musi być wewnątrz niej, jak zaleca mój wykonawca?
Dom przy wysokiej wodzie
Chcę postawić dom przy wysokim poziomie wód gruntowych, nie rezygnując z piwnicy - działka nie jest duża. Zastanawiam się nad budowaniem domu na nasypie. Ale jeśli to nie jest dobry pomysł, to jakie są inne możliwości?
Czy konieczne jest badanie gruntu?
Na działkach sąsiadów jest wysoki poziom wody gruntowej. Powiedziano mi, że muszę wykonać badania gruntu, żeby to ustalić. Czy to jest naprawdę konieczne?
Chcę samodzielnie wylać ławy fundamentowe. Jak to zrobić?
Odpowiedź eksperta: Wybór odpowiedniej metody wykonania ław i ścian fundamentowych zależy od tego, czy budynek będzie podpiwniczony czy też niepodpiwniczony.
Jaka powinna być wysokość cokołu?
Pas cokołowy wokół ścian domu wykonuje się z reguły na wysokość 30-100 cm ponad poziomem otaczającego terenu. Chroni on dolne partie ściany przed uszkodzeniem, często ma także wpływ na wygląd domu.
Potrzebny drenaż
W jaki sposób wykonać izolacje fundamentów masą bitumiczną w temp. poniżej 0°C?
Większość preparatów można stosować powyżej 4-5 st. i schną one obecnie długo, tak więc w nocy, gdy temperatura spadnie poniżej zera ulegną one prawdopodobnie zniszczeniu.
Do wiosny nie mogę czekać. Czy można np. zrobić prowizoryczny namiot z folii budowlanej i ogrzewać go nagrzewnicą do momentu wyschnięcia izolacji?