W przypadku izolowania ściany oddzielającej podłogę na różnych wysokościach, pozioma izolacja ścian powinna być układana również na dwóch poziomach, a pas ściany od strony styczności z gruntem dodatkowo zabezpieczony izolacją pionową. Ponadto przy murowaniu należy na styku ściany zewnętrznej "wyższej" z wewnętrzną umieścić pionową wkładkę izolacyjną, chroniącą przed bocznym przenikaniem wilgoci.
Umieszczenie izolacji tylko na jednym poziomie - niezależnie od tego, czy na niższym czy wyższym - nie chroni przed wnikaniem wilgoci gruntowej w pasie przypodłogowym, co może skutkować odparzaniem się tynku oraz rozwojem pleśni i nie zapewnia ciągłości izolacji podpodłogowej.
W praktyce przebieg prac przy takiej konfiguracji fundamentów przebiega następująco. Po doprowadzeniu wysokości fundamentów do poziomu niższej podłogi, na ścianach zewnętrznych oraz wewnętrznej układa się dwie warstwy papy podkładowej (na welonie z włókna szklanego lub poliestru) sklejonych lepikiem. Na ścianie wewnętrznej kładzie się papę o pełnej szerokości rolki z wysunięciem w stronę wyższego poziomu. Następnie muruje się ścianę wewnętrzną do wyższego poziomu, zawija papę na wierzch muru, doprowadza "wyższe" ściany do tego poziomu i układa na nich izolacje poziomą. Po dociągnięciu całego muru do tej wysokości, dalsze prace murarskie prowadzi się w standardowy sposób.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Ułożenie izolacji przeciwwilgociowej, czyli papy podkładowej w domu o dwóch różnych poziomach podłogi na parterze