Jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentu i podłogi?

Jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentu i podłogi?

Buduję dom o dwóch różnych poziomach podłogi na parterze - różnica wynosi 40 cm. Podczas budowy pojawił się problem ze sposobem ułożenia izolacji przeciwwilgociowej na ścianie wewnętrznej, oddzielającej oba poziomy podłóg. Wykonawcy chcieli ułożyć izolację poziomą na tej samej wysokości, co niższa część domu, natomiast kierownik budowy zalecił umieszczenie jej na wyższym poziomie. Które z tych rozwiązań jest prawidłowe, bo sam mam zastrzeżenia do obu?

W przypadku izolowania ściany oddzielającej podłogę na różnych wysokościach, pozioma izolacja ścian powinna być układana również na dwóch poziomach, a pas ściany od strony styczności z gruntem dodatkowo zabezpieczony izolacją pionową. Ponadto przy murowaniu należy na styku ściany zewnętrznej "wyższej" z wewnętrzną umieścić pionową wkładkę izolacyjną, chroniącą przed bocznym przenikaniem wilgoci.

Umieszczenie izolacji tylko na jednym poziomie - niezależnie od tego, czy na niższym czy wyższym - nie chroni przed wnikaniem wilgoci gruntowej w pasie przypodłogowym, co może skutkować odparzaniem się tynku oraz rozwojem pleśni i nie zapewnia ciągłości izolacji podpodłogowej.

W praktyce przebieg prac przy takiej konfiguracji fundamentów przebiega następująco. Po doprowadzeniu wysokości fundamentów do poziomu niższej podłogi, na ścianach zewnętrznych oraz wewnętrznej układa się dwie warstwy papy podkładowej (na welonie z włókna szklanego lub poliestru) sklejonych lepikiem. Na ścianie wewnętrznej kładzie się papę o pełnej szerokości rolki z wysunięciem w stronę wyższego poziomu. Następnie muruje się ścianę wewnętrzną do wyższego poziomu, zawija papę na wierzch muru, doprowadza "wyższe" ściany do tego poziomu i układa na nich izolacje poziomą. Po dociągnięciu całego muru do tej wysokości, dalsze prace murarskie prowadzi się w standardowy sposób.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Ułożenie izolacji przeciwwilgociowej, czyli papy podkładowej w domu o dwóch różnych poziomach podłogi na parterze

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

zenek
17-02-2020 15:35
5 godzin temu, Gość Budowlaniec napisał: Ten tekst redakcji jest tak beznadziejnie napisany , że ciężko coś z tego zrozumieć Tekst jest zrozumiały - i wskazówki prawidłowe. 
Gość Budowlaniec
17-02-2020 09:55
Ten tekst redakcji jest tak beznadziejnie napisany , że ciężko coś z tego zrozumieć. Może i dobrze ktoś myślał , ale użył słów o innym znaczeniu , co spowodowało bełkot . Kto takich ludzi zatrudnia do pisania artykułów i w jakim celu ???????? ???????
Gość Maciek
01-01-2014 01:50
Przytoczone zdjęcie jest klasycznym przykładem BŁĘDNIE ułożonej izolacji poziomej. Gratulacje dla redakcji.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz