Jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentu i podłogi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentu i podłogi?

Buduję dom o dwóch różnych poziomach podłogi na parterze – różnica wynosi 40 cm. Podczas budowy pojawił się problem ze sposobem ułożenia izolacji przeciwwilgociowej na ścianie wewnętrznej, oddzielającej oba poziomy podłóg. Wykonawcy chcieli ułożyć izolację poziomą na tej samej wysokości, co niższa część domu, natomiast kierownik budowy zalecił umieszczenie jej na wyższym poziomie. Które z tych rozwiązań jest prawidłowe, bo sam mam zastrzeżenia do obu?

aktualizacja: 2013-11-20 07:47:09

Odpowiedź eksperta: W przypadku izolowania ściany oddzielającej podłogę na różnych wysokościach, pozioma izolacja ścian powinna być układana również na dwóch poziomach, a pas ściany od strony styczności z gruntem dodatkowo zabezpieczony izolacją pionową. Ponadto przy murowaniu należy na styku ściany zewnętrznej "wyższej" z wewnętrzną umieścić pionową wkładkę izolacyjną, chroniącą przed bocznym przenikaniem wilgoci.

 

Umieszczenie izolacji tylko na jednym poziomie – niezależnie od tego, czy na niższym czy wyższym – nie chroni przed wnikaniem wilgoci gruntowej w pasie przypodłogowym, co może skutkować odparzaniem się tynku oraz rozwojem pleśni i nie zapewnia ciągłości izolacji podpodłogowej.

 

W praktyce przebieg prac przy takiej konfiguracji fundamentów przebiega następująco. Po doprowadzeniu wysokości fundamentów do poziomu niższej podłogi, na ścianach zewnętrznych oraz wewnętrznej układa się dwie warstwy papy podkładowej (na welonie z włókna szklanego lub poliestru) sklejonych lepikiem. Na ścianie wewnętrznej kładzie się papę o pełnej szerokości rolki z wysunięciem w stronę wyższego poziomu. Następnie muruje się ścianę wewnętrzną do wyższego poziomu, zawija papę na wierzch muru, doprowadza "wyższe" ściany do tego poziomu i układa na nich izolacje poziomą. Po dociągnięciu całego muru do tej wysokości, dalsze prace murarskie prowadzi się w standardowy sposób.

Redakcja BD
fot. Griltex

Zdaniem naszych Czytelników

time image

17 Lut 2020, 14:35

5 godzin temu, Gość Budowlaniec napisał: Ten tekst redakcji jest tak beznadziejnie napisany , że ciężko coś z tego zrozumieć Tekst jest zrozumiały - i wskazówki prawidłowe. 

time image

Gość Budowlaniec

17 Lut 2020, 08:55

Ten tekst redakcji jest tak beznadziejnie napisany , że ciężko coś z tego zrozumieć. Może i dobrze ktoś myślał , ale użył słów o innym znaczeniu , co spowodowało bełkot . Kto takich ludzi zatrudnia do pisania artykułów i w jakim celu ???????? ???????

time image

Gość Maciek

01 Sty 2014, 00:50

Przytoczone zdjęcie jest klasycznym przykładem BŁĘDNIE ułożonej izolacji poziomej. Gratulacje dla redakcji.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje