Jak zabezpieczyć przed wilgocią izolację cieplną fundamentu i podłogi na gruncie?

Jak zabezpieczyć przed wilgocią izolację cieplną fundamentu i podłogi na gruncie?

Obecnie poziom wody gruntowej na mojej działce utrzymuje się od kilku tygodni na poziomie ok. 0,5 m od powierzchni gruntu, choć wcześniej był znacznie niższy. Jak skutecznie zabezpieczyć izolację cieplną przyszłego fundamentu i podłogi na gruncie przed wodą gruntową i wilgocią? Czy do fundamentu warto użyć droższego XPS, zamiast styropianu i jak go zabezpieczyć? Czy izolacja z dwóch warstw folii wystarczy jako zabezpieczenie styropianu w podłodze?

Odpowiedź eksperta: Dom niepodpiwniczony wyniesiony ponad poziom gruntu nie wymaga stosowania specjalnych zabezpieczeń przed zawilgoceniem w strefie fundamentowej. Niemniej w gruntach nawodnionych izolację cieplną fundamentów lepiej ułożyć z płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS, który charakteryzuje się znacznie mniejszą nasiąkliwością niż styropian, przez co ma lepsze właściwości ciepłochronne w środowisku wilgotnym.

 

Wprawdzie podstawowy surowiec służący do wytworzenia styropianu (polistyrenu ekspandowanego) i XPS (polistyrenu ekstrudowanego) jest ten sam, ale odmienna technologia produkcji powoduje, że XPS jest mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały mechanicznie. Niestety polistyren ekstrudowany jest też znacznie droższy od styropianu (ok. 500 zł/m3). Warto wiedzieć, że dostępne są też specjalne odmiany styropianu o zmniejszonej nasiąkliwości. Pod względem parametrów technicznych, jak i ceny lokuje się on pomiędzy zwykłym styropianem a polistyrenem ekstrudowanym. Jednak na działkach gdzie wysoki poziom wody gruntowej utrzymuje się przez długi czas, raczej nie warto oszczędzać na jakości izolacji fundamentu, bo jej naprawa lub wymiana jest bardzo kłopotliwa.

 

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego przykleja się bezpośrednio do ściany fundamentowej i ewentualnie osłania od zewnątrz folią tłoczoną przed uszkodzeniami mechanicznymi, choć nie jest to konieczne. Podłoga parteru zagrożona jest jedynie wilgocią podciąganą kapilarnie z gruntu i tu izolacja z folii na wyrównanym podkładzie połączona z izolacją poziomą ścian w zupełności wystarczy.

Redakcja BD
fot. cyma2704 (forum.budujemydom.pl)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Maciek
21-02-2014 10:29
Chodzi o to, że na cykle zamrażania-rozmrażania narazony będzie mokry beton (lub mur ceglany czy z bloczków, zalezy z czego są wykonane fundamenty). Skoro nie ma izolacji w gruncie (bo rzekomo nie jest ona potrzebna), to wilgoć (czy wręcz woda) będzie miała niczym nieograniczony dostęp ...
el-instalator
21-02-2014 09:27
Chyba właśnie po to jest izolacja cieplna z XPS, żeby temperatura fundamentu nie spadała nadmiernie. Praktycznie cały sezon będzie miał on powyżej 0°C.Z kolei grzyb w strefie przypodłogowej to efekt mostka cieplnego, gdy cokół jest źle ocieplony. Wilgoć w tym miejscu wykrapla ...
Gość maciek
20-02-2014 22:11
"Dom niepodpiwniczony wyniesiony ponad poziom gruntu nie wymaga stosowania specjalnych zabezpieczeń przed zawilgoceniem w strefie fundamentowej". rzadko kiedy spotyka się większe bzdury. Proponuję poczekać 3-4 lata i zobaczyć, co zrobią cykle zamarzania i odmarzania ze ścianami fundamentowymi. ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz