Połączenie płyty fundamentowej z powietrznym systemem ogrzewania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2014-03-27 08:04:07
Połączenie płyty fundamentowej z powietrznym systemem ogrzewania

Czym najkorzystniej wykończyć podłogę w przypadku połączenia płyty fundamentowej z systemem ogrzewania podłogowego powietrzem i dlaczego?

Odpowiedź eksperta: W przeciwieństwie do innych systemów ogrzewania podłogowego, na płycie grzewczej można stosować każdy rodzaj materiału jako pokrycie podłogi, co w żadnym stopniu nie zakłóca procesu ogrzewania. Jest to spowodowane tym, że zwykłych warunkach eksploatacyjnych płyta grzewcza nigdy nie osiąga wysokich temperatur – temperatura podłogi kształtuje się stale na poziomie 22°C do 25°C.


Parkiet czy terakota, plastikowa lub z materiału – bez względu na rodzaj podłogi efekt grzania pozostaje ten sam. Ogrzewanie podłogowe należy do ogrzewań płaszczyznowych, w których ciepło przekazywane jest do otoczenia z całej powierzchni grzejnej. Ze względu na wysoką przewodność cieplną najlepsze do zastosowania na podłogę z ogrzewaniem podłogowym są takie materiały jak gres, terakota i kamień naturalny.

 

Drewno przeznaczone na podłogówkę musi charakteryzować się odpornością na zmiany wilgotności i temperatury – to znaczy małym współczynnikiem skurczu. Ważne jest również aby posadzki drewniane były jak najcieńsze w celu zmniejszenia ich izolacyjności cieplnej. Ponieważ podkład rozszerza się pod wpływem ciepła rur grzejnych, z ogrzewaniem podłogowym dobrze współpracują kleje i zaprawy elastyczne.

 

Ogrzewanie w płycie grzewczej odbywa się przez rozprowadzenie ciepłego powietrza jako nośnika energii cieplnej. Ta szczególna zaleta płyty grzewczej – ogranicza do minimum niebezpieczeństwo przecieków wody, a w przypadku nagłego spadku temperatury poniżej zera, zamarznięcia instalacji wodnej. Dodatkowo wykluczone jest zanieczyszczenie powietrza czynnikami wywołującymi alergie. Unikalna budowa płyty grzewczej poprzez własność akumulowania ciepła uniemożliwia przenikanie wilgoci do betonu, a co za tym idzie stabilizuje temperaturę domu.

inż. Mats Mattsson
Prezes Zarządu LEGALETT Polska Sp. z o.o.
fot. Legalett

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!