Odpowiedź eksperta: Zanim przystąpi się do wznoszenia ścian fundamentowych należy, na ławach fundamentowych wykonać poziomą izolację z papy na lepiku lub izolacyjnej folii budowlanej. Ściana fundamentowa może być wylewana z betonu lub betonu zbrojonego, bądź też wymurowana z elementów betonowych lub – rzadziej – ceramicznych. Ściana wylewana wymaga wykonania szalunku – z desek lub płyt sklejki. Powinien gwarantować stabilność i nie odkształcić się pod naporem masy betonowej.
Można wypożyczyć szalunki systemowe, wielokrotnego użycia. Jednak w przypadku domów budowanych systemem gospodarczym, fundamenty często muruje się właśnie z bloczków. Rozwiązanie takie nie wymaga szalunków, ale konieczne będzie otynkowanie zarówno powierzchni wewnętrznych (ścian piwnicy), jak i zewnętrznych przed położeniem izolacji termicznej.
Izolacja, zarówno przeciwwilgociowa, jak i przeciwwodna oraz termiczna, jest bardzo ważnym, z punktu widzenia eksploatacyjnego, elementem fundamentów. Dlatego do jej wykonania trzeba przyłożyć szczególną wagę. Izolacje pionowe przeciwwilgociowe wykonuje się przeważnie z lepiku bitumicznego na gorąco, poziome – z dwóch warstw papy izolacyjnej i lepiku na gorąco. Izolacje termiczne fundamentów wykonuje się z polistyrenu ekstrudowanego lub podobnych materiałów.
Obecnie bardzo rzadko wykonywane są izolacje ścian fundamentowych z zalewanym wewnątrz styropianem, powszechne stały się izolacje zewnętrzne.
Redakcja BD
fot. RafalT88 (forum.budujemydom.pl)