Płyta fundamentowa w rejonie szkód górniczych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2017-07-06 11:31:13
Płyta fundamentowa w rejonie szkód górniczych

Jak powinna wyglądać płyta fundamentowa do domu energooszczędnego na 3 kategorii szkód górniczych? Izolacja powinna znajdować się pod płytą czy nad płytą? Czy bezwładność płyty w dobrze ocieplonym domu to problem? Czy ułożone pod płytą na 3 kategorii szkód górniczych GWC rurowe lub żwirowe nie ulegnie rozszczelnieniu?

Odpowiedź eksperta: Nie sposób odpowiedzieć o tym, jak powinna wyglądać płyta fundamentowa, ponieważ powinno to być po prostu opracowanie projektowe pod względem konstrukcyjnym oraz pod względem fizyki budowli. Niemniej jednak opowiadam na podstawowe pytania.

Izolacja powinna być pod płytą. Do izolacji należy zastosować polistyren ekstrudowany XPS. Bezwładność płyty to zaleta i jednocześnie wada. Trzeba pamiętać, że płyta fundamentowa jest od góry wykończona. Jeśli jest ogrzewana podłoga, to dodatkowo daje się termoizolację, więc od góry też proponuję wykonać odpowiednie ocieplenie płyty.

Co do trwałości instalacji, to wykonuje się na nią specjalne szachty, jeszcze pod płytą fundamentową. Szachty takie wykonuje się jako żelbetowe, na chudym betonie. Żeby to uległo zniszczeniu lub rozszczelnieniu, to musiałyby wystąpić ekstremalnie niekorzystne zdarzenia. 

Tomasz Rybarczyk
fot. coulignon / forum.budujemydom.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

19 Kwi 2021, 11:49

Witam, Widzę że Intek jesteś dobrze zorientowany  w temacie. Potrzebuję porady jak odizolować budowany dom od drgań związanych z torami kolejowymi. Czy mogę się bezpośrednio skontaktować ?

time image

23 Mar 2021, 10:38

Dnia 12.03.2021 o 09:58, Gość Intek napisał: izolacja XPS pod płytą daje reakcje podporowe sprężyste. wartość obliczeniowa izolacji musi być skorygowana wsp. uwzględniającym długotrwałe obciążenie i odkształcenie izolacji nawet do 10%. Przy pojawieniu się ...

time image

Gość Intek

12 Mar 2021, 08:58

izolacja XPS pod płytą daje reakcje podporowe sprężyste. wartość obliczeniowa izolacji musi być skorygowana wsp. uwzględniającym długotrwałe obciążenie i odkształcenie izolacji nawet do 10%. Przy pojawieniu się reakcji pionowej od amplitudy przyspieszeń, może dojść do sumowania ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje