Podczas budowy fundamentów często dochodzi do błędów w wymiarach i kątach między ścianami. Jeśli odchyłki nie przekraczają +/- 5 cm, można je skorygować poprzez prawidłowe ustawienie ściany w warstwie cokołowej. Ważne jest także sprawdzenie rozstawu wewnętrznego ścian, zwłaszcza przy planowaniu prefabrykowanego stropu kanałowego, który ma określone wymiary modułowe. Niewłaściwy rozstaw może prowadzić do zbyt płytkiego oparcia stropu lub konieczności zamówienia dłuższych płyt, co może powodować ich wystawanie poza ścianę. W przypadku stropów Teriva możliwe jest skracanie belek, ale jest to kłopotliwe. Krzywe narożniki ścian można prostować w warstwie cokołowej, ale warstwa ta nie powinna wystawać poza fundament więcej niż 5 cm.
Jednak warto sprawdzić, czy rozstaw wewnętrzny ścian jest właściwy dla projektowanego stropu. Jest to szczególnie ważne, jeśli planowane jest ułożenie prefabrykowanego stropu kanałowego, którego wymiary modułowe stopniowane są co 30 cm i na budowie nie ma możliwości korygowania długości elementów.
W efekcie, przy niewłaściwym rozstawieniu ścian, strop może mieć zbyt płytkie oparcie, a zamówienie płyt o większej długości może spowodować "wyjście" stropu poza grubość ściany. W stropach gęstożebrowych typu Teriva można skracać standardowe belki, ale jest to dość kłopotliwe.
Warstwą cokołową można też skorygować krzywe narożniki, które nie trzymają kąta prostego. Prawidłową linię przebiegu ścian najłatwiej wyznaczyć za pomocą punktu w środku długości prostowanej ściany. Prostowanie narożników można przeprowadzić tylko do pewnej granicy - "nawieszona" warstwa nie może wystawać poza fundament więcej niż na 5 cm.
Redakcja BD
fot. otwierająca: forum.budujemydom.pl