Potrzebny drenaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:08
Potrzebny drenaż

W czasie wiosennych roztopów w piwnicy jeszcze niewykończonego domu pojawia się woda. Podłoga jeszcze nie jest zrobiona (pozostawiono piaszczyste podłoże) i zamierzam ułożyć tam rury drenażowe. Doprowadzę je do studzienki, skąd wodę wypompuję do rowu melioracyjnego. Czy takie rozwiązanie zabezpieczy przed zalewaniem piwnicy? Na rurach wyleję betonową posadzkę.


Odpowiedź eksperta: Skuteczność takiego rozwiązania zależeć będzie od intensywności napływu wody i jednorodności oraz przepuszczalności podłoża. W tej chwili, gdy woda może swobodnie napływać przez nieutwardzone podłoże, istnieje niebezpieczeństwo wypłukiwania gruntu spod fundamentów, co grozi pękaniem ścian. Konieczne jest więc jak najszybsze zrobienie posadzki (ewentualnie z wykonaniem drenażu). Korzystne będzie ułożenie na całej powierzchni podłoża geowłókniny, co zapobiegnie zamulaniu żwiru i ułatwi odprowadzanie wody.

Rury drenarskie powinny być umieszczone w warstwie filtracyjnej ze żwiru, sięgającej do wierzchu ław fundamentowych. Rury, o średnicy 60-80 mm, układa się wzdłuż ścian zewnętrznych oraz w odległości ok. 1 m od siebie na całej powierzchni. Po wyrównaniu warstwy filtracyjnej należy pokryć ją folią budowlaną, co zapobiegnie wnikaniu w nią betonowej wylewki. Trzeba zwrócić uwagę na staranne połączenie folii z izolacją na ławie fundamentowej, aby zapobiec podsiąkaniu wody w ściany piwnicy.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny