Potrzebny drenaż

Potrzebny drenaż

W czasie wiosennych roztopów w piwnicy jeszcze niewykończonego domu pojawia się woda. Podłoga jeszcze nie jest zrobiona (pozostawiono piaszczyste podłoże) i zamierzam ułożyć tam rury drenażowe. Doprowadzę je do studzienki, skąd wodę wypompuję do rowu melioracyjnego. Czy takie rozwiązanie zabezpieczy przed zalewaniem piwnicy? Na rurach wyleję betonową posadzkę.


Odpowiedź eksperta: Skuteczność takiego rozwiązania zależeć będzie od intensywności napływu wody i jednorodności oraz przepuszczalności podłoża. W tej chwili, gdy woda może swobodnie napływać przez nieutwardzone podłoże, istnieje niebezpieczeństwo wypłukiwania gruntu spod fundamentów, co grozi pękaniem ścian. Konieczne jest więc jak najszybsze zrobienie posadzki (ewentualnie z wykonaniem drenażu). Korzystne będzie ułożenie na całej powierzchni podłoża geowłókniny, co zapobiegnie zamulaniu żwiru i ułatwi odprowadzanie wody.

Rury drenarskie powinny być umieszczone w warstwie filtracyjnej ze żwiru, sięgającej do wierzchu ław fundamentowych. Rury, o średnicy 60-80 mm, układa się wzdłuż ścian zewnętrznych oraz w odległości ok. 1 m od siebie na całej powierzchni. Po wyrównaniu warstwy filtracyjnej należy pokryć ją folią budowlaną, co zapobiegnie wnikaniu w nią betonowej wylewki. Trzeba zwrócić uwagę na staranne połączenie folii z izolacją na ławie fundamentowej, aby zapobiec podsiąkaniu wody w ściany piwnicy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz