Czy drenaż opaskowy zabezpieczy piwnicę przed zalaniem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2010-01-14 15:06:08
Czy drenaż opaskowy zabezpieczy piwnicę przed zalaniem?

Planuję budowę domu z podpiwniczeniem. Po sprawdzeniu warunków wodno-gruntowych na działce okazało się, że poziom wód gruntowych czasem podnosi się na ok. 1 m pod powierzchnią gruntu. Czy muszę zrezygnować z piwnicy, a jeśli nie, to w jaki sposób zabezpieczyć ją przed zalewaniem wodą?

Odpowiedź eksperta: Decyzję o budowie domu z piwnicą lub bez niej można podjąć po dokładnych badaniach geologicznych, które określają strukturę gruntu oraz po ustaleniu możliwości odprowadzenia wód z systemu drenującego.

Jeśli piwnica jest płytko posadowiona, to decydujące znaczenie ma możliwość odprowadzenia wody z drenażu, gdyż tylko w ten sposób można uchronić piwnicę przed naporem wody gruntowej.

Jeśli w pobliżu działki nie ma czynnego systemu drenażu powierzchniowego, rowów melioracyjnych, kanalizacji deszczowej lub otwartych zbiorników wodnych, to trzeba zbudować studnię chłonną sięgającą poniżej trudno przepuszczalnych warstw gruntu.

Drenaż opaskowy wokół ław fundamentowych obniża poziom wody poniżej podłogi piwnicy, dzięki czemu ściany na styku z gruntem należy zabezpieczyć jedynie przed wilgocią.

Zabezpieczenie piwnicy polega na wykonaniu szczelnej izolacji podłogi i ścian części podziemnej. Izolacja taka musi tworzyć ciągłą ochronę na ławie fundamentowej, podkładzie podłogowym oraz ścianach zewnętrznych. Wykonuje się ją z papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego, poliestru lub z grubych folii izolacyjnych.

Wokół ścian piwnicy układa się dodatkowo folię tłoczoną (tzw. kubełkową) skierowaną przetłoczeniami w stronę ściany, która powinna sięgać aż do drenażu opaskowego.

Drenaż układa się na głębokości ławy fundamentowej. Średnice rur oraz rodzaj warstwy filtracyjnej dobiera się odpowiednio do rodzaju gruntu i intensywności napływu wody.

Schemat drenażu opaskowego wokół domu
Schemat drenażu opaskowego wokół domu
Drenaż w gruncie przepuszczalnym
Drenaż w gruncie przepuszczalnym

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

28 Sie 2010, 12:43

jest jeszcze jedna opcja ..... skontaktować się z firmą , która zajmuje się strikte izolacją piwnic ....z tego co pamiętam MTW Orle zajmuje się tym ... możesz Go znaleźć na forum .... wynajęcie specjalistycznej firmy ma swoje plusy:- jeszcze przed budową będzie plan : co zrobić ...

time image

28 Sie 2010, 12:37

Rezygnuj.Szkoda zdrowia i pieniędzy (np moich na pewno)W efekcie końcowym - zero satysfakcji i nerwica.......

time image

28 Sie 2010, 06:35

sporo o tym było we wątku "piwnica - za i przeciw

time image

Gość anox12456

28 Sie 2010, 06:26

Powiem krótko, przy takim poziomie wody zrezygnuj z piwnicy, unikniesz kosztów i nieprzespanych nocy. Wiem z własnego doświadczenia. A Panowie z redakcji...szkoda słów... czy Wy czytacie dokładnie pytania ? Jak odprowadzić wodę do studni chłonnej i to poniżej warstwy przepuszczalnej ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny