Ocieplenie podłogi i basen w piwnicy

Ocieplenie podłogi i basen w piwnicy

Planuję zaadaptowanie piwnicy w swoim domu. Część przestrzeni nadal będzie służyć jako kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Resztę chcę przeznaczyć na saunę i siłownię. Marzy mi się też chociaż miniaturowy basen, np. 2 × 3 m, w którym będzie można się zanurzyć po wyjściu z sauny. Piwnica jest na szczęście sucha, nigdy nie było problemów z wodą gruntową. Jednak koniecznie trzeba będzie ocieplić podłogę, bo obecnie to tylko deski na legarach i betonowa szlichta. Zupełnie nie wiem zaś, jak zabrać się do wykonania niecki basenu.

Opisana przez Pana adaptacja prawdopodobnie będzie możliwa. Szczególnie jednak w kwestii wykonania basenu niezbędna jest pomoc specjalisty - konstruktora. Niefachowe sporządzenie wykopu wewnątrz obrysu fundamentów grozi naruszeniem ich stateczności. A proszę pamiętać, że na fundamentach opiera się cała część nadziemna budynku, co przy ich uszkodzeniu może się skończyć nawet katastrofą budowlaną. Jeśli ściany niecki basenu uda się umieścić stosunkowo daleko od ław fundamentowych, prace nie będą trudne. Chodzi o to, że nacisk na grunt pod ławami betonowymi rozkłada się pod kątem 45° i najlepiej, żeby grunt w tej strefie pozostał nienaruszony.

Nieckę basenową najlepiej wykonać z betonu zbrojonego. Powinien być wodoszczelny, a dobór frakcji kruszywa, dodatków uszczelniających, wibrowanie oraz pielęgnacja - szczególnie staranny. Ponadto izolacja przeciwwodna musi łączyć się z izolacją podłogi.

Ocieplenie podłogi nie powinno być trudne. Po usunięciu drewnianej podłogi na legarach, uzyskamy do kilkunastu centymetrów na nową podłogę, bez obniżenia kondygnacji. Nie jest to zbyt wiele, więc uzasadnione jest użycie polistyrenu ekstrudowanego (XPS), który zapewnia lepszą ciepłochronność, niż zwykły styropian podłogowy o tej samej grubości. Stosując specjalne gotowe mieszanki, można zaś otrzymać nieco cieńszą wylewkę podłogową. Wystarczy 3 cm zamiast 4-5 cm zwykłego jastrychu cementowego. Nie jest to duża różnica, ale w tym przypadku może być istotna. Jastrych ma być na bazie cementu, a nie anhydrytowy, bo ten ostatni jest znacznie mniej odporny na zawilgocenie.

Schemat: Stara podłoga piwnicy z desek na legarach (rys. z lewej) oraz nowa izolacja cieplna podłogi i jastrych cementowy
Stara podłoga piwnicy z desek na legarach (rys. z lewej) oraz nowa izolacja cieplna podłogi i jastrych cementowy
Schemat: Żelbetowa niecka niewielkiego basenu, umieszczonego poniżej poziomu posadowienia ław
Żelbetowa niecka niewielkiego basenu, umieszczonego poniżej poziomu posadowienia ław

Redakcja BD

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie przeznaczenie będzie miała zaadaptowana piwnica?

    Adaptowana piwnica będzie podzielona na kilka części: kotłownię, pomieszczenie gospodarcze, saunę, siłownię oraz miniaturowy basen.
  • Jakie problemy budowlane mogą wystąpić przy budowie basenu w piwnicy?

    Największym problemem może być naruszenie stateczności fundamentów podczas wykonywania wykopu na nieckę basenu, co grozi uszkodzeniem budynku.
  • Jakie materiały są zalecane do budowy niecki basenu?

    Niecka basenu powinna być wykonana z betonu zbrojonego, który musi być wodoszczelny. Dobór kruszywa, dodatków uszczelniających oraz pielęgnacja betonu muszą być szczególnie staranne.
  • Jakie kroki należy podjąć, aby ocieplić podłogę piwnicy?

    Po usunięciu drewnianej podłogi na legarach, należy zastosować polistyren ekstrudowany (XPS) ze względu na jego lepszą ciepłochronność oraz wykonać wylewkę podłogową ze specjalnej gotowej mieszanki cementowej.
  • Dlaczego zaleca się użycie jastrychu cementowego zamiast anhydrytowego?

    Jastrych cementowy jest bardziej odporny na zawilgocenie, co jest istotne w warunkach piwnicznych.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz