Ocieplenie podłogi i basen w piwnicy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Ocieplenie podłogi i basen w piwnicy

Planuję zaadaptowanie piwnicy w swoim domu. Część przestrzeni nadal będzie służyć jako kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Resztę chcę przeznaczyć na saunę i siłownię. Marzy mi się też chociaż miniaturowy basen, np. 2 × 3 m, w którym będzie można się zanurzyć po wyjściu z sauny. Piwnica jest na szczęście sucha, nigdy nie było problemów z wodą gruntową. Jednak koniecznie trzeba będzie ocieplić podłogę, bo obecnie to tylko deski na legarach i betonowa szlichta. Zupełnie nie wiem zaś, jak zabrać się do wykonania niecki basenu.

aktualizacja: 2014-04-07 08:00:15

Odpowiedź eksperta: Opisana przez Pana adaptacja prawdopodobnie będzie możliwa. Szczególnie jednak w kwestii wykonania basenu niezbędna jest pomoc specjalisty – konstruktora. Niefachowe sporządzenie wykopu wewnątrz obrysu fundamentów grozi naruszeniem ich stateczności. A proszę pamiętać, że na fundamentach opiera się cała część nadziemna budynku, co przy ich uszkodzeniu może się skończyć nawet katastrofą budowlaną. Jeśli ściany niecki basenu uda się umieścić stosunkowo daleko od ław fundamentowych, prace nie będą trudne. Chodzi o to, że nacisk na grunt pod ławami betonowymi rozkłada się pod kątem 45° i najlepiej, żeby grunt w tej strefie pozostał nienaruszony.

 

Nieckę basenową najlepiej wykonać z betonu zbrojonego. Powinien być wodoszczelny, a dobór frakcji kruszywa, dodatków uszczelniających, wibrowanie oraz pielęgnacja – szczególnie staranny. Ponadto izolacja przeciwwodna musi łączyć się z izolacją podłogi.

 

Ocieplenie podłogi nie powinno być trudne. Po usunięciu drewnianej podłogi na legarach, uzyskamy do kilkunastu centymetrów na nową podłogę, bez obniżenia kondygnacji. Nie jest to zbyt wiele, więc uzasadnione jest użycie polistyrenu ekstrudowanego (XPS), który zapewnia lepszą ciepłochronność, niż zwykły styropian podłogowy o tej samej grubości. Stosując specjalne gotowe mieszanki, można zaś otrzymać nieco cieńszą wylewkę podłogową. Wystarczy 3 cm zamiast 4–5 cm zwykłego jastrychu cementowego. Nie jest to duża różnica, ale w tym przypadku może być istotna. Jastrych ma być na bazie cementu, a nie anhydrytowy, bo ten ostatni jest znacznie mniej odporny na zawilgocenie.

Stara podłoga piwnicy z desek na legarach (a) oraz nowa izolacja cieplna podłogi i jastrych cementowy
Żelbetowa niecka niewielkiego basenu, umieszczonego poniżej poziomu posadowienia ław

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje