Jubileusz fabryki dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Jubileusz fabryki dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie

19 września 2022 r. fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie obchodzi okrągły jubileusz 10 lat funkcjonowania. Uruchomienie tego zakładu było przełomowym przedsięwzięciem firmy w skali całej Europy. Równocześnie inwestycja miała olbrzymie znaczenie dla regionu i lokalnej społeczności. Stosowane w widziszewskim zakładzie innowacyjne technologie czynią z niego jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na kontynencie.

aktualizacja: 2022-09-19 13:33:01

Uruchomienie trzeciej - po zakładach dachówek cementowych w Olkuszu oraz w Chojnicach - fabryki dachówek ceramicznych CREATON w Polsce było niezwykle ważnym wydarzeniem dla rozwoju marki w kraju i na rynku środkowoeuropejskim. Ten nowoczesny obiekt był jedną z największych i najbardziej prestiżowych inwestycji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "INVEST-PARK" obejmującej swym zasięgiem aż 3 województwa: dolnośląskie, opolskie i wielkopolskie. O wyborze lokalizacji nowego zakładu zadecydował między innymi dostęp do znakomitej jakości surowców - poznańskich iłów pstrych. Ich złoża znajdują się w odległości 400 metrów od fabryki. Przekłada się to na ścisłą kontrolę jakości wykorzystywanego surowca.

Fabryka ma jeden z największych pieców tunelowych do produkcji dachówek ceramicznych na świecie o długości aż 215 metrów. Jego szerokość wynosi 11 m, a wysokość 3 m. Dzięki zautomatyzowanym liniom produkcyjnym fabryka może wytwarzać ponad 40 milionów dachówek rocznie. - Jesteśmy jedynym zakładem w Polsce i na świecie, który wykorzystuje suszarnię rolkową do suszenia dachówek. Ta innowacyjna technologia zapewnia doskonałą jakość produktu, a jednocześnie zużywa mniej energii, emituje mniej CO2 i znacząco skraca czas suszenia - mówi Łukasz Walkiewicz, Dyrektor Zakładu CREATON w Widziszewie. - Ze względu na ogromny obszar, nowoczesne rozwiązania oraz imponującą wydajność wyróżniamy się wśród wszystkich obiektów Grupy CREATON & TERREAL. Mamy jeden z największych wolumenów produkcji, jeśli chodzi o produkcję dachówek ceramicznych - dodaje.

Widziszewska fabryka była pierwszym na terenie Polski zakładem CREATON wyspecjalizowanym w produkcji pokryć ceramicznych. To w niej opracowano i wdrożono do produkcji wielkoformatową holenderkę płaską TITANIA w pełni dopasowaną do specyfiki polskiego rynku. Jest to niezmiennie jedna z najpopularniejszych dachówek ceramicznych na rynku. W ciągu następnych lat dołączyły do niej kolejne modele - nowoczesna dachówka płaska SIMPLA i inspirowana dachówką reńską KODA.

Widziszewo szczyci się również bardzo długimi tradycjami rzemieślniczymi. Już w XIX wieku z okolicznych złóż wypalano ceramikę budowlaną. W skali lokalnej uruchomienie widziszewskiej fabryki otworzyło perspektywy rozwoju regionu oraz zapewniło możliwość znalezienia atrakcyjnej pracy okolicznym mieszkańcom. Firma CREATON Polska z powodzeniem skorzystała z kapitału ludzkiego w postaci pracowników lokalnych cegielni, których zaprosiła do współpracy, tworząc doskonale wyszkoloną kadrę ekspertów kontynuujących ponad 130-letnią europejską tradycję marki CREATON w produkcji wysokiej jakości dachówek ceramicznych, tym razem na terenie naszego kraju.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

- Tematyka dotycząca gliny towarzyszyła mi od najmłodszych lat, głównie ze względu na to, że mój ojciec pracował w jednej z pobliskich cegielni. Jak tylko w lokalnych mediach zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o budowie w naszej okolicy najnowocześniejszego zakładu dachówki ceramicznej w Europie, zdecydowałem, że koniecznie muszę się w nim zatrudnić - opowiada Marcin Nowak, kierownik magazynu. - Dziś patrząc z perspektywy dziesięciu przepracowanych tu lat, z dumą mogę powiedzieć, że jest to moje miejsce - dodaje.

Strategia nastawiona na innowacyjność skutkuje stałym wprowadzaniem kolejnych, nowoczesnych rozwiązań w Widziszewie. W przyszłości rozważane jest zainstalowanie na terenie fabryki pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych oraz pozyskiwanie energii z biomasy, wiatru lub innych zielonych technologii. Dzięki nim możliwe będzie uzyskanie pełnej neutralności względem środowiska naturalnego.

Firma powiązana:
CREATON Polska sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!