Dachówka cementowa nie musi być porowata

Dachówka cementowa nie musi być porowata

Wybraliśmy dachówkę cementową ze względu na jej przystępną cenę i wygląd oraz gwarancję 30 lat. Porównaliśmy ją w składzie budowlanym z różnymi dachówkami ceramicznymi i dopiero wtedy namacalnie przekonałam się, że powierzchnia cementowych wyrobów nie musi być chropowata - mówią Ania i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy dach układali w 2011 r.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 114 m2. Położenie w pełnym słońcu, ale blisko drzew.

Dach:

  • dwuspadowy z daszkiem nad gankiem i tarasem, powierzchnia 160 m2, kąt nachylenia 30°, okap o dł. 90 cm.
  • Pokrycie - dachówka cementowa w kolorze kasztan, gwarancja 30 lat.
  • Akcesoria - 4 kominki wentylacyjne.
  • Obróbki - z blachy stalowej w kolorze brązowym.
  • Podkład - folie dachowe, ołacenie.
  • Wykończenie - podbitka - z PVC w kolorze brązowym.
  • Rynny i rury spustowe - z PVC, w kolorze brązowym, średnica 10 cm. Deszczówka odprowadzana do wpustów odpływowych i rur perforowanych, ułożonych w gruncie oraz do zbiornika na deszczówkę.

Decyzja: Ania - nie chcieliśmy blachodachówki, bo jest mniej trwała, niż dachówki z ceramiki i cementu. Wybraliśmy dachówkę cementową ze względu na jej przystępną cenę i wygląd oraz gwarancję 30 lat. Porównaliśmy ją w składzie budowlanym z różnymi dachówkami ceramicznymi i dopiero wtedy namacalnie przekonałam się, że powierzchnia cementowych wyrobów nie musi być chropowata.

Przedtem myślałam, że skoro dachówkę wyrabia się z cementu, musi być bardzo ciężka i z "porami", które z czasem pokryją się brudem i glonowym nalotem. Nic podobnego! Współczesne wyroby mają specjalne powłoki, które chronią dachówkę przed brudem, odbarwieniem i niszczeniem. Wyglądają tak samo dobrze, jak wyroby z ceramiki. Są przy tym od nich lżejsze i tańsze. Ważnym elementem, który zmieniliśmy, było nie montowanie w dachu okien połaciowych. Były w projekcie gotowym, lecz uznałam, spowodują nagrzewanie się poddasza. Ponieważ jest ono użytkowane okazyjnie, w weekendy i święta, dlatego ta zmiana nie okazuje się teraz zła. W ścianach szczytowych wstawiliśmy natomiast trochę większe okna, które dostatecznie oświetlają wnętrza. Ta decyzja pozytywnie wpłynęła na koszty ułożenia dachu.

Razem z dachówką kupiliśmy tylko niezbędne elementy pokrycia, m.in. gąsiory i kominki wentylacyjne, ale np. zamontowanie ław kominiarskich odłożyliśmy na później. Z pokrycia dachu jesteśmy zadowoleni.

Dwuspadowy dach pokryto dachówką cementową w kształcie podwójnego S z glazurowaną powierzchnią
Dwuspadowy dach pokryto dachówką cementową w kształcie podwójnego S z glazurowaną powierzchnią

Dachówka cementowa - rady i przestrogi:

Krzysiek: jestem zadowolony z wyboru dachówki cementowej, ponieważ rzeczywiście cechuje się wysoką izolacją akustyczną. Poza tym do jej zastosowania przekonał mnie fakt, że dachówka jest barwiona w masie i jest to odlew powtarzalny, który nie deformuje się podczas produkcji.

Drogim elementem dachu były dachówki brzegowe, ale ze względów estetycznych nie chcieliśmy ich pominąć. Kiedy kupowaliśmy pokrycie, w promocji akurat były wysokiej jakości folie dachowe. Dekarze pochwalili je. Nasz model dachówki, w połączeniu z prostym kształtem dachu i brakiem okien połaciowych, dał ostatecznie bardzo mały procent odpadów. Od chwili zamówienia pokrycia w składzie dekarskim, na wyprodukowanie konkretnego modelu dachówki w wybranym kolorze czekaliśmy miesiąc.

Nie zatrudniliśmy firmowych dekarzy, bo dawali o 30% wyższą cenę, niż poleceni przez naszego kierownika budowy. Układanie pokrycia i obróbek trwało 5 dni i nie wymagało dotąd napraw. Chciałem dobrze chronić ściany domu przed opadami, więc powiększyłem powierzchnię dachu, wysuwając go na szerokość z każdej strony o 50 cm i tworząc okapy o dł. 90 cm. Dach spełnia to zadanie tak dobrze, że musimy podlewać rośliny posadzone na rabatach przy ścianach.

Koszty pokrycia dachu z dachówki cementowej:

  • materiały 12 111 zł, montaż 6000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Północno-wschodnia połać znajduje się blisko drzew, lecz nie pokrywa się glonami i mchem

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz