Czym jest kalenica i za co odpowiada?

Czym jest kalenica i za co odpowiada?

Zdaniem pracowników firm dekarskich, inwestor angażuje się w projektowanie dachu, tylko do momentu wybrania blachodachówek. Później wszystkie kolejne decyzje - takie jak wybór akcesoriów dachowych - często pozostawiane są wykonawcy. Jest to praktyka zawodna, jako że inwestor może mieć inne wyobrażenie niż wykonawca, dla którego wybór jednego modelu, a drugiego nie będzie miał szczególnego znaczenia. Jednym z takich akcesoriów, które musimy wybrać, jest kalenica - gąsior - która zwieńcza dach i może albo wizualnie ukoronować go lub (przez złe dopasowanie) pogrążyć wszystkie nasze plany estetyczne.

Co to ta kalenica?

Kalenica to szczytowa linia dachu, biegnąca w poziomie. Jest wyznaczana przez górny styk dwóch płaszczyzn dachu skośnego. Ma zarówno chronić, jak i wieńczyć wizualnie nasz dach. W przypadku domów wielopołaciowych, kalenica to również styk skośnych krawędzi dachu. Kalenica to również nazwa szczytowej belki lub deski, z której szczyt dachu jest zbudowany.

Kalenica nie jest pojedynczym elementem. Składają się na nią: wstępne pokrycie - folia dachowa albo deskowanie z nałożoną papą, kontrłaty, wsporniki łaty kalenicowej, wywietrzniki kalenicowe, taśma uszczelniająco-wentylacyjna i gąsiory, czyli dokładniej obudowa kalenicy. To gąsiory są najbardziej widocznym elementem kalenicy, a ich jakość w głównej mierze przesądza o odporności i skuteczności tego ważnego elementu dachu.

Blachodachówka OPTIMA Blachy Pruszyński
Blachodachówka OPTIMA Blachy Pruszyński

O co dba kalenica?

Gdy popatrzymy na skośne dachy z boku, zobaczymy trójkątny przekrój. Tworzą go krokwie, kalenica i belki. Ich główną funkcją jest utrzymywanie dachu w odpowiedniej pozycji i tworzenie szkieletu, na który nakładane jest pokrycie dachowe. Kalenica na szczycie zapewnia cyrkulację powietrza pod pokryciem dachowym oraz roztacza ochronę przed zanieczyszczeniami i wilgocią - szczególnie dla spodu dachu. Cyrkulacja powietrza odbywa się dzięki szczelinie wentylacyjnej, która wpuszcza powietrze pod połać i odprowadza gromadzącą się wilgoć. Dlatego więc, jeśli zależy nam na wytrzymałym i suchym dachu, zadbajmy o odpowiedni montaż w kalenicy oraz jakościowy materiał.

Blachodachówka panelowa MODUS z podbitką TP7 Blachy Pruszyński
Blachodachówka panelowa MODUS z podbitką TP7 Blachy Pruszyński

Co znajdziemy na rynku?

Kalenice różnią się miedzy sobą głównie tym, że produkuje się je specjalnie pod różne rodzaje pokrycia dachowego. Przy tworzeniu, materiał kalenicy uzależnia się od materiału pokrycia, a także dopasowany zostaje jej kształt i kolor do docelowego rodzaju dachu.

Do dachów pokrytych blachodachówką kalenica zawiera się w standardowym pakiecie obróbek blacharskich i wykonywana jest z blachy pokrytej powłoką ochronną (np. połyskującą poliestrową lub matową poliuretanową). Co do modeli kalenic, można wyróżnić poniższe:

  • kalenica prosta - klasyczny trójkątny kształt, który pasuje najbardziej do nowoczesnych dachów. Może posiadać charakterystyczne przetłoczenia (np. kalenica PROSTA PLUS z oferty Blachy Pruszyński);
  • kalenica baryłkowa - występuje w różnych wielkościach, różniących się między sobą głębokością zaokrąglenia i szerokością dolnej powierzchni, kształtem przywodzi na myśl dachy tradycyjne, ale może być wykorzystywana w dowolnym projekcie;
  • kalenica stożkowa - to podwójnie łamany kształt, nawiązuje do geometrycznych form i najlepiej pasuje do dachów podkreślających prostą, minimalistyczną formę projektu;
  • kalenica trapezowa - z charakterystycznym, małym wypłaszczeniem na szczycie, które dobrze pasuje do minimalistycznych dachów, dostępna w dwóch rozmiarach;
  • kalenica obła - o charakterystycznym wypukłym i poprzecznym przetłoczeniu, pasująca szczególnie do dachów falistych, dostępna w dwóch rozmiarach.

Kalenice, jako najbardziej wystający element dachu, są wystawione na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych. Dlatego istnieje zwiększone niebezpieczeństwo poniesienia szkód mechanicznych. By zapewnić sobie jak najmniej kłopotów z nimi, warto zakupić je u renomowanego producenta, u którego kupiliśmy blachodachówki. Dzięki temu, zarówno styl, jak i kolor będą odpowiednio dopasowane, a dach będzie dopasowaną całością.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz