Podłączanie rur stalowych do plastikowych to zadanie, które może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednimi narzędziami i wiedzą jest całkiem proste. Przede wszystkim istotne jest dobranie odpowiednich złączek, które zapewniają szczelność i trwałość połączenia. Do połączenia rur stalowych i plastikowych najczęściej używane są złączki gwintowane, złączki zaciskowe oraz złączki klejone. Wybór zależy od rodzaju rur i ich przeznaczenia. Złączki gwintowane są najbardziej uniwersalne i łatwe w montażu, ale wymagają dodatkowego uszczelnienia. Złączki zaciskowe są szybkie w montażu i nie wymagają dodatkowego uszczelnienia, ale są droższe. Z kolei złączki klejone są najtrwalsze, ale wymagają precyzyjnego przygotowania powierzchni i czasu na utwardzenie kleju. Przed rozpoczęciem prac warto również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu rur do połączenia - powinny być czyste i suche. Po zakończeniu montażu, konieczne jest przetestowanie połączenia pod ciśnieniem, aby upewnić się, że jest szczelne.
Odpowiedź eksperta: Opisana technologia wykorzystywana jest wyłącznie przy podłączeniach do zewnętrznej sieci za pomocą tzw. nawiertki pozwalającej na wykonanie przyłącza bez konieczności zakręcania przepływu wody w rurociągu. W instalacjach wewnętrznych takie rozwiązanie nie jest stosowane, choćby ze względu na brak gotowych elementów pozwalających na zamontowanie siodła trójnika na rurze o średnicy zaledwie ½-¾ cala. Stosowane niekiedy amatorskie rozwiązania pozwalają na prowizoryczne podłączenie i nie powinny być montowane w instalacjach mieszkaniowych.
Prawidłowe rozbudowanie instalacji polega na wstawieniu trójnika na połączenie gwintowe lub wymiany odcinka instalacji np. na zgrzewaną bądź ze złączami zaciskowymi. Wykonanie wcinki w rurę stalową wymaga uzyskania dostępu do przynajmniej dwóch złączy gwintowych na końcach modernizowanego odcinka. Praktycznie nie można bowiem naciąć gwintu na zamontowanej rurze i trzeba ją usunąć poprzez przecięcie (szlifierką kątową, piłka do metalu) i wykręcenie z obu złączy gwintowanych.
Przecinanie rury nie będzie konieczne jeśli na tym odcinku zamontowany jest śrubunek, który po rozkręceniu pozwoli na rozłączenie części orurowania. Wstawienie nowej rury z trójnikiem do rozbudowania instalacji wymaga zamontowania śrubunku łączącego dwa odcinki nagwintowanych rur. Oczywiście wymieniany odcinek możemy zrobić z innego rodzaju rur (polipropylenowych PP, warstwowych PEX) wykorzystując do połączenia odpowiednie złączki zaciskowe lub zgrzewane zakończone gwintem o dobranej średnicy.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Redakcja BD
Na zdjęciu: Rury z różnych materiałów można bez problemu łączyć, używając złączek-przejściówek. (fot. Praktiker)