Jak zlikwidować hałasy w instalacji wodociągowej?

Jak zlikwidować hałasy w instalacji wodociągowej?

W czasie poboru wody z instalacji wodociągowej słychać od niedawna piski i stuki. Trudno zlokalizować miejsce ich powstawania, gdyż rury prowadzone są w ścianach i dźwięki rozchodzą się po całym domu. Jak można zlikwidować te uciążliwe hałasy?

Głośna praca instalacji wodociągowej najprawdopodobniej wynika z zakłóceń w swobodnym przepływie wody spowodowanych miejscowymi przewężeniami, nagłą zmianą kierunku przepływu lub obecnością powietrza. Takie odgłosy dość często pojawiają się również na skutek drgań uszczelek zaworowych tzw. grzybków w starych instalacjach.

Jeśli rury schowane są pod tynkiem lub za nierozbieralnymi ekranami, to lokalizacja miejsca powstawania hałasów rzeczywiście może być trudna. Najłatwiej zacząć usuwać ewentualne przyczyny, zaczynając od dostępnych elementów instalacji. Trzeba więc sprawdzić stan grzybków i uszczelek w zaworach, szczelność instalacji hydroforowej po stronie ssącej oraz zanieczyszczenie filtrów.

Jeśli te zabiegi nie przyniosą efektów, można spróbować przepłukać instalację w kierunku odwrotnym do normalnego przepływu wody. Jeśli i to nie pomoże, to prawdopodobnie trzeba będzie wymienić całe orurowanie, gdyż nagromadzone tam osady mogą powodować takie hałasy.

Redakcja BD
fot. Free-Photos / pixabay.com

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego w instalacji wodociągowej słychać piski i stuki?

    Hałasy w instalacji wodociągowej najprawdopodobniej wynikają z zakłóceń w swobodnym przepływie wody, które mogą być spowodowane miejscowymi przewężeniami, nagłą zmianą kierunku przepływu lub obecnością powietrza. Drgania uszczelek zaworowych, tzw. grzybków, w starych instalacjach również mogą powodować takie dźwięki.
  • Czy trudno jest zlokalizować miejsce powstawania hałasów w instalacji wodociągowej?

    Tak, trudność w lokalizacji miejsca powstawania hałasów wynika z faktu, że rury są prowadzone w ścianach, co sprawia, że dźwięki rozchodzą się po całym domu, co utrudnia dokładne określenie źródła hałasu.
  • Od czego należy zacząć usuwanie przyczyn hałasów w instalacji?

    Najłatwiej zacząć od sprawdzenia dostępnych elementów instalacji, takich jak stan grzybków i uszczelek w zaworach, szczelność instalacji hydroforowej po stronie ssącej oraz zanieczyszczenie filtrów.
  • Co zrobić, jeśli sprawdzenie dostępnych elementów instalacji nie rozwiąże problemu?

    Jeśli sprawdzenie dostępnych elementów instalacji nie przyniesie efektów, można spróbować przepłukać instalację w kierunku odwrotnym do normalnego przepływu wody.
  • Jakie działania mogą być konieczne, jeśli problem hałasów nadal występuje?

    W przypadku, gdy hałasy nie znikną po wykonaniu wcześniejszych czynności, może być konieczna wymiana całego orurowania, ponieważ nagromadzone w nim osady mogą być przyczyną problemu.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
09-03-2023 08:42
Komentarz dodany przez Wiesiek: Miałem podobnie ,po odkręceniu ciepłej wody ,słychać było później, co kilka sekund stukanie w instalacji wodnej. Piec gazowy dwufunkcyjny cała instalacja nowa. Okazało się ,że ciśnienie na zasilaniu tj: "ciśnienie w rurach doprowadzających wodę ...
Gość Jolanta
05-01-2023 18:47
Wczasie odkręcania ciepłej wody slychać pojedyńczy trzask w piecu dwufunkcyjnym. Czy przyczyną może być zakęcenie większości kaloryferów , gdyż na dworze jest 9 stopni na plusie.
Gość Jacek
07-09-2022 11:03
A jak się odpowietrza instalację wodną? czy nie poprzez odkręcenie kurka z kranu?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz