Odpowiednia pompa do wody deszczowej

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Odpowiednia pompa do wody deszczowej

Każda pompa stosowana w domu i jego najbliższym otoczeniu ma nieco inne przeznaczenie, co przekłada się na jej parametry i konstrukcję. Inaczej zbudowane są pompy do wody deszczowej, inaczej do tłoczenia wody głębinowej. Podpowiadamy, jak dokonać optymalnego wyboru.

aktualizacja: 2021-05-06 08:42:55
Dambat

Ostatnio coraz więcej mówi się o potrzebie właściwego zagospodarowywania wody, w tym opadowej, której zaczyna w Polsce brakować. Na jednego mieszkańca przypada średnio 1600 m sześć. wody w retencji. Jest to niemal trzykrotnie mniej niż wynosi średnia europejska.

Dlatego w ubiegłym roku powołano do życia ogólnopolski program "Moja woda", z którego może skorzystać każdy inwestor lub właściciel domu. Jego głównym celem jest ochrona i zwiększanie zasobów wody poprzez rozbudowę systemu retencji w zabudowie jednorodzinnej oraz późniejsze wykorzystywanie zebranej deszczówki, np. do podlewania ogrodu. Program ten ma być realizowany do 2024 roku i przeznaczono na niego łącznie 100 mln zł.

W ramach tej puli właściciele domów, którzy będą chcieli zatrzymać wodę na terenie swojej nieruchomości, a potem wykorzystać ją do celów gospodarczych, mogą liczyć na sfinansowanie nawet 80% kosztów inwestycji (nie więcej niż 5000 zł), polegającej na instalacji naziemnych lub podziemnych zbiorników wodnych, oczek wodnych, systemów retencyjnych, rozsączeniowych i rozprowadzających. Jest to duża zachęta do budowania zbiorników na deszczówkę, ale nie tylko. Ważna w tym wszystkim jest też dystrybucja wody, na przykład w obrębie ogrodu, do czego niezbędna jest odpowiednia pompa. Co ciekawe, jej zakup również może zostać objęty rządowym dofinansowaniem. Jako że woda ciągle drożeje, a jej zasoby kurczą się, na pewno warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Jaką pompę wybrać do deszczówki?

Wybierając pompę dobrze dopasować ją do rodzaju zbiornika, jego charakterystyki i głębokości. Ważne, na jakim poziomie znajduje się lustro wody i jaką jej ilość można lub trzeba (np. do podlewania ogrodu) wypompować w określonym czasie. Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, jaka powinna być i jakie parametry spełniać odpowiednia pompa do deszczówki. Na rynku znajduje się sporo urządzeń, wykonanych w różnych technologiach. Najpopularniejsze pompy samozasysające (inaczej wirowe) działają na zasadzie różnicy podciśnień. Mogą one być powierzchniowe lub zatapialne (mają hermetyczną konstrukcję), przeznaczone do wody czystej lub brudnej, sterowane ręcznie lub automatycznie.

Najpopularniejsze są pompy zatapialne (inaczej wirowe) które pracują pod powierzchnią wody, przeznaczone do wody czystej lub brudnej, sterowane przy pomocy wyłącznika pływakowego lub automatycznie, przy pomocy wbudowanego automatu sterującego. Mogą to być również pompy powierzchniowe samozasysające.

Do wody skutecznie oczyszczonej przy pomocy urządzeń filtrujących, można zastosować pompy głębinowe, gwarantujące wysokie parametry ciśnienia, wskazane jeżeli chcemy wykorzystywać deszczówkę do podlewania. Dostępne są także zestawy hydroforowe (pompa samozasysająca połączona ze zbiornikiem ciśnieniowym), przeznaczone do zasilania w wodę instalacji domowych. Zanim zdecydujemy się na konkretny model urządzenia, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego chcemy wykorzystywać deszczówkę: do podlewania ogrodu, czy może innych celów (np. spłukiwania toalet w budynku mieszkalnym).

Gdy planujemy użyć zgromadzonej wody do nawadniania roślin, z reguły wystarczy prosta pompa samozasysająca. Jeśli konstrukcja zbiornika to umożliwia, może być nawet powierzchniowa. Z kolei pompa zatapialna (musi znajdować się poniżej lustra wody) dobrze sprawdzi się przy automatycznych systemach nawadniania zieleni. Jest to rozwiązanie nieco droższe, ale bardziej funkcjonalne.

Pompy takie są ciche, wydajne, zużywają niewiele energii, a ponadto nie straszna im korozja i trudne warunki atmosferyczne. Urządzenia takie mają zwykle zabezpieczenia przed pracą na sucho i są w stanie zagwarantować nie tylko dużą wydajność, ale i odpowiednie ciśnienie tłoczonej wody. Ważnym aspektem jest wysokość podnoszenia pomp zatapialnych, niestety inwestorzy często kierują się parametrem wydajności która w systemie nawadniania ma drugorzędne znaczenie względem ciśnienia, które jest niezbędne.

Poznaj ciekawe modele pomp do deszczówki

Interesującą propozycją, która na pewno spełni oczekiwania większości właścicieli domów jednorodzinnych jest pompa MULTI IP 1000 Auto firmy IBO. Jest to wysokociśnieniowa, wykonana ze stali nierdzewnej pompa zatapialna, wyposażona w wielostopniową hydraulikę. Ma ona płaszcz chłodzący, dzięki czemu nie musi być całkowicie zanurzona i jest w stanie wypompować wodę do poziomu 10 cm.

Pompa zatapialna Multi IP oraz Multi IP Auto
Pompa zatapialna Multi IP oraz Multi IP Auto
Pompa zatapialna Multi IP oraz Multi IP Auto

Pompa włącza się w momencie otwarcia zawodu wylotowego. Gdy jest on zamknięty - urządzenie nie pracuje, ale utrzymuje stałe ciśnienie w instalacji (takie rozwiązanie pozwoliło wyeliminować klasyczny włącznik pływakowy, który nie zawsze się sprawdzał). Pompę można umieścić w zbiorniku na deszczówkę, studni kręgowej czy oczku wodnym, wykorzystując ją zarówno do podlewania ogrodu z węża, jak i obsługi automatycznych systemów nawadniających. Sprawne podlewanie gwarantuje wydajność rzędu 100 l/min.

Porównanie parametrów pompy z serii MULTI IP 800 INOX i MULTI IP AUTO
Porównanie parametrów pompy z serii MULTI IP 800 INOX i MULTI IP AUTO

Innym modelem z tej serii jest MULTI IP 1200 Auto lub MULTI IP 1200 RAIN (nowość). Pompa ma kompaktowe rozmiary i jeszcze większą moc, przez co jest w stanie podać wodę na maksymalną wysokość 44 m i zapewnić odpowiednie ciśnienie w działających jednocześnie nawet 4 zraszaczach ogrodowych.

Urządzenie ma zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz pływak, chroniący przed pracą na sucho. W komplecie z pompą Multi IP 1200 Rain, dostarczany jest wąż ssący z koszem ssącym i pływakiem, który unosi się przy powierzchni wody, dzięki czemu ograniczone zostaje ryzyko zasysania zanieczyszczeń z dna zbiornika. Pompa również została wyposażona w automat sterujący jej pracą.

Porównanie parametrów pompy z serii MULTI IP 1000 INOX i MULTI IP 2000 INOX
Porównanie parametrów pompy z serii MULTI IP 1000 INOX i MULTI IP 2000 INOX

A może uniwersalna pompa głębinowa?

W celu zapewnienia stałego dopływu świeżej, krystalicznie czystej wody do picia lub polewania, wielu inwestorów decyduje się na wierconą studnię głębinową. Z kolei tradycyjna, kopana studnia kręgowa, która może mieć głębokość od kilku do kilkunastu metrów, jest najczęściej źródłem wody służącej do nawadniania roślin.

Pompa głębinowa OLA Auto
Pompa głębinowa OLA Auto

W obydwu zastosowanie znajdzie pompa głębinowa, której można używać też we wszystkich zbiornikach ze słodką wodą, także tych przeznaczonych na deszczówkę. Pompa OLA 60 Auto lub OLA 100 wyróżnia się konstrukcją ze stali nierdzewnej i kompaktowymi rozmiarami (średnica 98 mm). Urządzenie ma wyłącznik termiczny chroniący przed przegrzaniem i płaszcz chłodzący silnik. Pracuje z wydajnością do 55l/min (OLA 60) / 90l/min (OLA 100) i jest w stanie podnosić wodę na wysokość do 58m.

Dzięki wbudowanemu zaworowi zwrotnemu, po wyłączeniu pompy woda nie cofa się do zbiornika. Urządzenie nie wymaga dodatkowego sterownika, bo specjalny czujnik bada przepływ wody - pompa włącza się, gdy odkręcamy kran, a wyłącza kiedy go zakręcamy. Pompy OLA AUTO mogą pracować samodzielnie lub w połączeniu z hydroforem (wówczas nie trzeba montować wyłącznika ciśnieniowego).

Główną przewagą konstrukcji pomp OLA, jest wbudowany automat sterujący pracą pomp w zależności od odbioru wody. W przypadku odkręcenia zaworu/kranu pompa zostaje uruchomiona, a w momencie zamknięcia - wyłączona.

Porównanie parametrów pompy głębinowej z serii OLA
Porównanie parametrów pompy głębinowej z serii OLA

Woda zmagazynowana w zbiorniku na deszczówkę przed wypompowaniem powinna zostać oczyszczona. Dobrze, aby trafiając do niego przepłynęła najpierw przez siatkowy (kratkowy) filtr mechaniczny umieszczony pod rynną, który oczyści ją z liści, igieł, drobnych gałązek czy piasku. Oczywiście taki filtr nie jest w stanie zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń. Dlatego w zbiorniku lub studzience przed zbiornikiem warto zamontować jeszcze koszowy filtr zbierający. Umieszczone w takich filtrach wkłady mają zwykle oczka o średnicy od 0,3 do 1,1 mm, pozwalające na wychwycenie nawet bardzo drobnych zanieczyszczeń. Kosze filtrujące należy regularnie wyjmować i oczyszczać.

Podsumowanie

Zbiorniki na deszczówkę są bez wątpienia dobrym rozwiązaniem w zabudowie jednorodzinnej. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wokół budynku jest ograniczona przestrzeń biologicznie czynna. A trzeba pamiętać, że właściciel domu ma obowiązek zagospodarowania wody opadowej. Do przepompowywania takiej retencjonowanej wody warto użyć sprawdzonych urządzeń, które zagwarantują odpowiednie ciśnienie, będą tanie w eksploatacji i bezproblemowe w obsłudze. Na szczęście na rynku jest coraz więcej modeli pomp spełniających te kryteria.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Seba

29 Sie 2022, 12:08

Bardzo słabe pompy miałem i niestety nie zgodne z opisem

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dambat