Dlaczego filtracja powietrza jest zaletą w wentylacji z rekuperatorem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dlaczego filtracja powietrza jest zaletą w wentylacji z rekuperatorem?

W ostatnim roku wiele mówiło się o złej jakości powietrza, którym oddychamy każdego dnia. Problem, z którym musieliśmy zmierzyć się podczas ostatniego sezonu grzewczego, przez chwilę nie występował, jednak wraz z nadejściem chłodnych dni ponownie słyszymy doniesienia mediów o pogarszających się parametrach powietrza zewnętrznego. Słuszne jest skojarzenie ze sobą dwóch faktów: rozpoczęcie sezonu grzewczego = obniżenie jakości powietrza zewnętrznego.

aktualizacja: 2017-12-08 12:06:54

Komfort i zdrowie mieszkańców domów oraz użytkowników innych budynków, w których ludzie spędzają dużo czasu (np. w budynkach biurowych czy placówkach edukacyjnych) w dużej mierze zależą właśnie od jakości powietrza, którym oddychają. Każdy z nas chciałby móc cieszyć się świeżym powietrzem i nie martwić się smogiem, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Na szczęście dostępne obecnie technologie umożliwiają zastosowanie rozwiązań zapewniających użytkownikom pomieszczeń powietrze czyste, wolne od alergenów oraz innych zanieczyszczeń. Rozwiązanie, które prócz podstawowej funkcji jaką jest odzysk ciepła z wentylacji, przyczynia się do poprawy jakości powietrza to REKUPERACJA.

Filtracja powietrza jedną z zalet wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Projektując budynek warto w nim zastosować centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła, która nie tylko zmniejszy zapotrzebowanie budynku na ciepło, ale która dzięki stałemu, wymuszonemu i zmiennemu przepływowi powietrza pozwoli dostarczyć do jego wnętrza powietrze znacznie lepszej jakości niż to znajdujące się na zewnątrz i w ilościach niezbędnych do aktualnego zapotrzebowania. Stosowane w niektórych rekuperatorach najwyższej jakości zaawansowane systemy kontroli jakości powietrza i sterowania całkowicie automatyzują pracę urządzenia.

Jest to możliwe dzięki połączeniu tradycyjnych technologii filtrów (tzw. oczyszczanie pasywne) z nowoczesnymi technologiami aktywnego oczyszczania powietrza (np. z technologią RCI pierwotnie stosowaną przez NASA). Dzięki takiej integracji powietrze pozbawiane jest zanieczyszczeń jak np.: pyłki, kurz czy sadza, a ponadto skutecznie ograniczone jest przedostawanie się do pomieszczeń smogu oraz innych związków lotnych znajdujących się na zewnątrz budynku. Poza standardowymi filtrami stosowanymi w rekuperatorach, użytkownicy mają możliwość korzystania z wkładów o znacznie wyższej dokładności niż przeciętna (np. filtry klasy F9 lub HEPA) oraz dodatkowej jonizacji powietrza.

Zastosowanie takiego rozwiązania zmienia dotychczasowy tradycyjny proces filtracji w nowoczesny system uzdatniania powietrza umożliwiając oczyszczenie go z wszelkich bakterii i wirusów oraz zapachów, które powstają podczas gotowania aromatycznych potraw czy palenia papierosów. Na rynku dostępne są również systemy usuwające nieprzyjemne zapachy docierające do budynków z zewnątrz (np. z położonych w niedalekim sąsiedztwie oczyszczalni ścieków, spalarni lub uciążliwych obiektów przemysłowych).

Jak widać funkcje nowoczesnych systemów wentylacji, to nie tylko ograniczanie strat ciepła budynku i oszczędności na ogrzewaniu. Nadrzędną funkcją rekuperatorów jest zapewnianie ich użytkownikom zdrowego powietrza we wszystkich pomieszczeniach i znaczne poprawienie komfortu ich życia.

Dlaczego filtracja powietrza jest jedną z zalet wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Dlaczego regularna wymiana filtrów jest tak ważna?

Należy mieć na uwadze, że samo zastosowanie filtrów powietrza w rekuperatorze nie wystarczy, by zagwarantować ich użytkownikom świeże, zdrowe powietrze przez 365 dni w roku. Posiadacze central wentylacyjnych w swoim domu czy biurze muszą pamiętać o regularnej konserwacji urządzenia i wymianie kaset filtracyjnych. Częstotliwość wymiany wkładów filtracyjnych uzależniona jest od warunków, w jakich urządzenie pracuje. Im bardziej zanieczyszczone powietrze w pobliżu budynku, tym większa powinna być częstotliwość ich wymiany.

Dostępne na rynku rekuperatory mogą być wyposażone w czujniki, które zasygnalizują użytkownikowi konieczność wymiany filtrów. Regularna wymiana kaset filtracyjnych jest istotna również ze względów ekonomicznych: filtry chronią wymiennik ciepła oraz inne elementy rekuperatora przed zabrudzeniem, które może spowodować ich uszkodzenie oraz konieczność naprawy. Ponadto zabrudzone filtry zwiększają opory jakie musi pokonać strumień nawiewanego powietrza, zmuszając tym samym wentylatory do intensywniejszej pracy, a co za tym idzie, zwiększając ich pobór mocy.

Dział Wentylacji
Firma Bartosz Sp.j.

Dodaj komentarz

time image
time image
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny