Łazienka znajduje się na pierwszym piętrze domku jednorodzinnego i sąsiaduje z kuchnią. Do dyspozycji jest jeden kanał wentylacyjny (w kominie) dostępny zarówno z kuchni jak i łazienki. W kuchni będzie kuchenka gazowa z okapem, natomiast w łazience brak jakiegokolwiek gazu.
Podejrzewam, że podłączenie zarówno łazienki jak i kuchni do jednego kanału nie wchodzi w grę, ze względu na gaz w kuchni i wymagany przez to ciąg - czy dodatkowy otwór w tym samym kanale by go pogorszył?.
Druga możliwa opcja to wyprowadzenie odpowietrznika z łazienki bezpośrednio na zewnątrz przez ścianę. Czy takie rozwiązanie ma sens i jeśli tak, jak je wykonać aby wszystko było zrobione jak należy?
Odpowiedź eksperta:
Nie można do kanału wentylacyjnego podłączyć kuchni i łazienki, i jeszcze na tym samym poziomie, bo powietrze zamiast trafiać do komina może też przepływać między pomieszczeniami, nie mówiąc już o akustyce.
- Jak wymieniać filtry w rekuperatorach decentralnych (wewnątrzściennych)?
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
- Odetchnij świeżym powietrzem w domu w stylu eco
Dodatkowy otwór w ścianie (kratka wentylacyjna) może troszkę pomóc, ale znacznie wychłodzi łazienkę (zimą nawiew chłodnego powietrza) i z tego powodu szybko zostanie zatkany.
Najlepiej w całym domu zastosować system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wtedy problem zostanie rozwiązany kompleksowo we wszystkich pomieszczeniach. Dostępne są też na rynku małe ścienne rekuperatory, które częściowo też pomogą rozwiązać problem wentylacji w łazience.
Eksperci Pro-Vent
fot. Pro-Vent