Odpowiedź eksperta:
GWC (gruntowy wymiennik ciepła) stanowi podziemny bufor energetyczny. Jego poprawna praca opiera się na zjawisku podciągania izoterm znajdujących się na głębokości, gdzie panuje stała temperatura 8-10°C. Dodatkowo duży wpływ na sprawność jego pracy ma ilość energii zgromadzonej w poszczególnych sezonach eksploatacji.
Jednym z ważniejszych czynników mających bezpośrednie odniesienie na sprawność stanowi bezwładność energetyczna wymiennika gruntowego. Temperatura na wyjściu z GWC o dużej bezwładności energetycznej niezależnie od temperatury powietrza zewnętrznego doprowadzanego do wymiennika zmienia się nieznacznie – jest ustabilizowana.
Zimą temperatura powietrza za poprawnie dobranym i wykonanym GWC nie spada poniżej 0°C (z pomiarów prowadzonych w sposób ciągły na wymiennikach płytowych w firmie Pro-Vent wynika, iż temperatura powietrza na wyjściu z GWC nie spada poniżej 2°C). Natomiast w sezonie letnim, poprawnie eksploatowany GWC pozwala osiągnąć temperaturę na wyjściu w przedziale 14÷16°C (wymienniki w siedzibie firmy Pro-Vent w sezonie letnim zapewniają temperaturę powietrza 15°C).
Paweł Malcherczyk
Doradca ds. wentylacji Pro-Vent
rys. Pro-Vent
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
- Odetchnij świeżym powietrzem w domu w stylu eco
- Co lepsze, anemostat czy kratka wentylacyjna?