W Polsce najpopularniejsze są jednostki o wydajnościach w przedziale 300-450 m3/h, choć coraz częściej widzimy zainteresowanie mniejszymi jednostkami (200-250 m3/h). Spowodowane jest to tym, że budujemy coraz mniejsze domy, a także instalujemy rekuperatory w mieszkaniach.
Urządzenia te często są widoczne po zamontowaniu, więc sam wygląd jednostki jest ważny. Klienci chętnie korzystają z możliwości dostosowania układu króćców wychodzących z rekuperatora do układu swojego pomieszczenia, co sprawia, że cała instalacja wygląda bardzo estetycznie.
W instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła obieg powietrza realizowany jest dzięki pracy wentylatorów zamontowanych w rekuperatorze.
Wentylatory zamontowane w centrali odpowiadają za obieg powietrza w całej instalacji wentylacyjnej, ale są też głównym źródłem hałasu jaki generuje urządzenie. Zatem jeśli rekuperator wyposażony jest w ciche wentylatory, a jednocześnie jest zbudowany z nowoczesnych materiałów jak np. EPP, generuje mniejszy hałas. To bardzo ważny czynnik przy wyborze rekuperacji, znacznie podnoszący komfort użytkowania.
Rekuperator jednak musi być przede wszystkim wydajny. Decyduje o tym jego najważniejszy element, czyli wymiennik ciepła. Ze względu na ich budowę możemy podzielić je na wymienniki krzyżowe, obrotowe oraz przeciwprądowe. Najbardziej efektywne są wymienniki przeciwprądowe, które odzyskują nawet ponad 90% energii. Im wyższa jest sprawność wymiennika, tym więcej możemy zaoszczędzić energii potrzebnej na ogrzanie budynku, co przekłada się na realne oszczędności finansowe.
Inwestorzy myślą również o prostocie obsługi, dlatego aplikacja mobilna do sterowania urządzeniem czy możliwość rozbudowy systemu o dodatkowe czujniki, stają się ważnym argumentem podczas wyboru rekuperatora.
Tomasz Skarżyński
Specjalista ds. produktu ALNOR Systemy Wentylacji Sp. z o.o.
www.alnor.com.pl
fot. otwierająca: Alnor
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej