Zdalne sterowanie ogrzewaniem. Jak protokół Modbus zmienia sposób użytkowania pomp ciepła NIBE?
Zdalne sterowanie ogrzewaniem. Jak protokół Modbus zmienia sposób użytkowania pomp ciepła NIBE?
Żyjemy w czasach rosnącej automatyzacji i dążenia do jak największej efektywności energetycznej systemów grzewczych. Faktem jest, że pompy ciepła zyskują na popularności jako jedne z najskuteczniejszych obecnie rozwiązań grzewczych. Pompy ciepła NIBE, komunikujące się z systemami inteligentnych domów za pośrednictwem protokołu Modbus, przynoszą długofalowe korzyści zarówno w zakresie komfortu, jak i efektywności energetycznej systemu grzewczego.
Data publikacji: 2024-12-04
Data aktualizacji: 2024-12-04
Szwedzki koncern NIBE już od 43 lat projektuje i produkuje pompy ciepła, oferując na rynku polskim poprzez spółkę NIBE-BIAWAR, najszerszą ofertę tych urządzeń, obejmującą pompy ciepła gruntowe, powietrzne oraz wentylacyjne. W zakresie połączenia z systemami inteligentnych domów: pompy ciepła NIBE serii S mają wbudowaną obsługę Modbus TCP/IP, zaś do pomp ciepła NIBE serii F, zakupić można akcesorium w postaci Modbus 40.
Sterownik NIBE SMO S40 z wbudowanym modułem Modbus TCP/IP
Zanim jednak przejdziemy do sedna artykułu, wyjaśnijmy czym jest MODBUS
Modbus to moduł komunikacyjny opracowany w latach 70, powszechnie używany w systemach zarządzania budynkami (BMS). Pozwala on na wymianę informacji pomiędzy urządzeniami, takimi jak pompa ciepła, czujniki, termostaty czy inne elementy systemów grzewczych. W skrócie: jedno urządzenie odpowiedzialne jest za sterowanie wieloma urządzeniami i inicjuje wymianę danych pomiędzy urządzeniami niekoniecznie tego samego producenta. W ten sposób powstaje spójny i elastyczny system zarządzania całym obiektem, w tym m.in. ogrzewaniem, wentylacją, chłodzeniem itp.
Zasadniczą wygodą dla użytkowników jest możliwość zdalnego monitorowania i zarządzania temperaturą w swoich domach z poziomu centralnej aplikacji np. za pomocą telefonu bądź przeglądarki internetowej z laptopa/komputera. Dzięki temu każdy posiadacz takiego rozwiązania może dostosować pracę urządzeń do swoich potrzeb.
Pompy ciepła NIBE dzięki swojej automatyce dostosowują się do warunków atmosferycznych, utrzymując odpowiedni komfort w budynku, jednak w połączeniu z inteligentnym domem (i pompą ciepła serii S lub Modbus 40 w serii F) jesteśmy w stanie sprawić np., że system będzie mógł przygotować się na przyjście domowników i zwiększyć temperaturę w pomieszczeniach, a po ich wyjściu - zmniejszyć ją, co przełoży się na oszczędność energii. To tylko jeden z przykładów, a wykorzystanie jego potencjału jest bardzo szerokie. Niemniej jednak, systemy takie są w stanie pozyskiwać ogrom danych, takich jak: parametry pracy urządzenia, temperatury itp. Analiza zebranych informacji pozwala na lepsze zrozumienie zwyczajów mieszkańców oraz pomóc w optymalizacji działania całego systemu lub chociażby przedstawić działanie takiego układu w sposób graficzny.
Jak wiemy pompy ciepła nie są wykorzystywane jedynie w domach jednorodzinnych lecz również w biurowcach, hotelach czy halach magazynowych lub produkcyjnych. Tego typu obiekty coraz częściej posiadają zaawansowane moduły zarządzania poszczególnymi procesami technologicznymi, a dzięki dostępnemu protokołowi Modbus (lub innym dostępnym w sterowniku funkcjom) w pompach ciepła NIBE, mamy możliwość zdalnego zarządzania także systemem grzewczym.
Modbus jest wszechstronnym i elastycznym protokołem, który umożliwia efektywną komunikację pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi. Jego prostota oraz korzyści jakie oferuje sprawia, że urządzenia takie jak pompy ciepła NIBE, które dają możliwość współpracy poprzez protokół Modbus, są niezwykle pożądane, a często wręcz niezbędne wśród wielu konsumentów, którzy w swoich decyzjach inwestycyjnych kierują się długofalową oszczędnością energii oraz elastycznością sterowania całym domowym/przemysłowym systemem.