- Kongres PORT PC to wyjątkowa okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami i uwarunkowaniami rozwoju polskiego rynku pomp ciepła w odniesieniu do innych rynków europejskich, polityki Unii Europejskiej i działań polskiej administracji państwowej.
- To także miejsce premiery wielu przydatnych narzędzi projektowych oraz opracowań związanych z promowaniem i praktycznym wdrażaniem szybko rozwijającej się technologii.
- Program Kongresu został tak zaplanowany, aby każdy z naszych gości znalazł w nim wiele tematów szczególnie odpowiadających na jego potrzeby.
Bezpieczeństwo energetyczne i rozwój energetyki prosumenckiej
Dziś, gdy zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego wymaga istotnego przyspieszenia działań związanych m.in. z elektryfikacją w ogrzewnictwie i wdrażaniem odnawialnych źródeł energii, rozwój rynku pomp ciepła - jako docelowej technologii w ogrzewnictwie - zyskał pierwszorzędne znaczenie. Upowszechnianie pomp ciepła i prosumenckiej energetyki słonecznej wymaga odpowiedniego wsparcia systemowego – skierowanego do branży i konsumentów. Potrzebne są również zmiany w świadomości właścicieli czy zarządców budynków, ale jednocześnie - pozyskanie nowych kompetencji przez projektantów i wykonawców, w tym odpowiednie dopasowanie niektórych mocno skostniałych już wytycznych projektowych.
Niezbędne jest również przemodelowanie rynku energetycznego, w którym aktywną rolę powinien odgrywać prosument, który produkuje, magazynuje i konsumuje znaczącą ilość energii odnawialnej wytworzonej przez domową instalację solarną.
W ten sposób każdy z nas może zapewnić sobie pewną samowystarczalność energetyczną i znikome koszty eksploatacji budynku, a jednocześnie mieć wkład w krajowe bezpieczeństwo energetyczne.
Właśnie tym zagadnieniom poświęcony będzie przede wszystkim tegoroczny Kongres PORT PC – "Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej". Liczymy, że nie zabraknie na nim nikogo, kto zawodowo związany jest z rynkiem pomp ciepła i szerzej - rynkiem grzewczym czy rynkiem budowlanym.
Nasi goście specjalni
O randze Kongresu PORT PC dobitnie świadczy liczba jego uczestników oraz znamienici prelegenci i goście specjalni wydarzenia. W 2021 r., w Kongresie emitowanym on-line wzięło udział ponad 1000 osób. W 2022 r., w formule hybrydowej, Kongres zgromadził 750 uczestników, w tym 200 stacjonarnie oraz 550 on-line. W bieżącym roku wszystkich zainteresowanych organizatorzy zapraszają do udziału stacjonarnego.
Gośćmi specjalnymi XI Kongresu będą ważni przedstawiciele administracji państwowej oraz znani eksperci z Polski i zagranicy, w tym m.in.:
- Piotr Dziadzio – Podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska,
- Paweł Mirowski – Wiceprezes Zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),
- Laura Cozzi – Chief Energy Modeller; International Energy Agency (IEA),
- Jan Rosenow – Dyrektor Programów Europejskich, The Regulatory Assistance Project,
- Marek Miara – Business Developer Heat Pumps w Fraunhofer ISE.
Kompleksowa tematyka dopasowana do potrzeb
Tegoroczny Kongres PORT PC jest wydarzeniem jednodniowym, z kompleksowym i obszernym programem - stąd część sesji będzie odbywać się równolegle. Wszystkie prezentacje będą jednak nagrywane, a dostęp do nich uczestnicy uzyskają po Kongresie.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Program XI Kongresu PORT PC został tak zaplanowany, aby każdy z naszych gości znalazł w nim wiele tematów szczególnie odpowiadających na jego potrzeby.
Producenci, dystrybutorzy, przedstawiciele hurtowni. Tę grupę niewątpliwie zainteresują wyzwania, z jakimi musi się zmierzyć branża grzewcza w Polsce i w Europie – m.in. w związku z nowymi regulacjami unijnymi oraz celami w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Omówione będą więc zmiany w dyrektywie EPBD, zestaw narzędzi polityki dotyczącej pomp ciepła (analiza Regulatory Assistance Project - RAP) oraz plan działania na rzecz przyspieszenia wdrażania pomp ciepła w UE, tzw. unijny akcelerator pomp ciepła.
Przedstawimy również zmiany w dyrektywie f-gazowej i ich wpływ na rynek pomp ciepła, a także wnioski z najnowszego raportu IEA – "Przyszłość pomp ciepła" oraz doświadczenia z "rewolucji" na niemieckim rynku pomp ciepła. Omówiony będzie też przykład projektu, który służy zmniejszeniu barier rozwoju technologii gruntowych pomp ciepła.
Kolejne ważne tematy to nowe programy wsparcia rynku pomp ciepła i OZE w Polsce, pożądane zmiany w tych programach, a także główne bariery rozwoju rynku, w tym związane z kwalifikacjami i szkoleniami branży. Będzie też mowa o nowych projektach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju skierowanych do branży. Celem porównania - zostaną zaprezentowane programy wsparcia, które funkcjonują w wybranych krajach europejskich.
Ponadto organizatorzy pomogą rozprawić się z mitami na temat pomp ciepła, przedstawiając konkretne fakty, które można wykorzystać np. podczas planowania kampanii reklamowych czy rozmów z inwestorami.
Projektanci, wykonawcy, serwisanci. Oprócz zmian w aktach prawnych i nowości w zakresie dofinansowań inwestycji oraz programów wsparcia, projektantów i wykonawców (podobnie jak producentów) zapewne żywo zainteresuje temat powszechnie funkcjonujących mitów w odniesieniu do technologii pomp ciepła. W programie XI Kongresu dedykowanych jest im jednak znacznie więcej tematów, wprost odnoszących się do praktyki projektowej czy wykonawczej.
Można się m.in. spodziewać premiery nowych projektowych temperatur zewnętrznych w przypadku ogrzewania i chłodzenia budynków, a także konkretnych przykładów doboru urządzeń w kontekście wyznaczania punktu biwalentnego.
Przeanalizujemy również możliwości techniczne w zakresie układów z pompą ciepła i fotowoltaiką oraz dodatkowo - magazynem energii elektrycznej i korzyści wynikające z takiego połączenia. Zostanie też zaprezentowana kompleksowa analiza samowystarczalności energetycznej budynku w odniesieniu do różnych standardów energetycznych domów jednorodzinnych, wykorzystujących kompleksowe rozwiązanie OZE – pompę ciepła, fotowoltaikę i magazyn energii elektrycznej. Tematy te dopełni premiera nowego poradnika "Moje ciepło 2023".
Przedstawiciele samorządów, organizacji branżowych i szkół wyższych. Tej grupie uczestników dedykujemy zarówno tematy związane z nowymi regulacjami unijnymi i krajowymi, jak i wyzwaniami, z którymi trzeba się zmierzyć w kontekście zwiększania efektywności energetycznej budynków, obecnych zmian na rynku urządzeń grzewczych czy też rozwoju rynku prosumenckiego w Polsce.
Warto przeanalizować możliwości, jakie dają w tym zakresie krajowe programy wsparcia inwestycji – "Czyste Powietrze", "Mój Prąd", "Moje ciepło", oraz przyjrzeć się praktycznym rozwiązaniom. Warto też poznać konkretne korzyści, jakie zapewnia technologia pomp ciepła, połączenie jej z fotowotaiką i dodatkowo – magazynem energii elektrycznej.
Istotny jest również temat wyzwań związanych ze szkoleniami branży i zdobywaniem odpowiednich kwalifikacji zawodowych, który zostanie zaprezentowany podczas wydarzenia. Porozmawiamy też o jednym z najnowszych projektów POBE – kampanii edukacyjnej wspierającej kompleksową termomodernizację i program "Czyste Powietrze".
Podsumowaniem Kongresu będzie debata z udziałem prelegentów i gości na temat perspektyw rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce.
Zapraszamy na Kongres!
Do udziału w XI Kongresie PORT PC tradycyjnie zapraszamy wszystkich reprezentantów branży grzewczej - producentów, dystrybutorów i przedstawicieli hurtowni instalacyjnych, instalatorów, projektantów, dystrybutorów, audytorów i certyfikatorów energetycznych, a także przedstawicieli organizacji branżowych oraz instytucji związanych z rozwojem rynku pomp ciepła w Polsce. Równie ważna jest obecność na wydarzeniu przedstawicieli samorządów, szkół i uczelni oraz innych osób zainteresowanych tematyką efektywnych budynków przyszłości.
Szczegóły dotyczące XI Kongresu PORT PC oraz program dostępne są na stronie: https://portpc.pl/kongres/
---
[Źródło: PORT PC]