Pompa ciepła w domu o konstrukcji szkieletowej

Pompa ciepła w domu o konstrukcji szkieletowej
Dom, w którym mieszkają Beata i Wojciech oraz ich syn Igor ma konstrukcję szkieletową. Budynek ogrzewany jest pompą ciepła firmy Danfoss – DHP–C 8.

Model ten oprócz zasobnika ciepłej wody zawiera również moduł pasywnego chłodzenia. Dzięki niemu w okresie letnim ciepło z pomieszczeń jest odprowadzane do dolnego źródła, a w procesie tym nie uczestniczy sprężarka (nie jest włączana). Pracuje wyłącznie niewielka pompa obiegowa o mocy 30 W.

Dom Beaty i Wojciecha obsługuje pompa Danfoss – DHP–C 8 o mocy 8 kW
Budynek w Pawłówku ma 160 metrów powierzchni użytkowej (w tym parter 130 m²) + 40 m² garażu. Konstrukcja szkieletowa jest ocieplona wełną mineralną (10 cm), a na ścianie zewnętrznej ułożonych jest jeszcze 15 cm styropianu. Konstrukcję dachu izoluje maksymalnie 10 cm wełny mineralnej. Dom Beaty i Wojciecha obsługuje pompa ciepła firmy – DHP–C 8 o mocy 8 kW. Dolne źródło z powodu trudnych warunków geologicznych (zasklepiające się iły) składa się z siedmiu sond po około 30 metrów (długość jest różna w zależności od miejsca)

Poddasze użytkowe domu w Pawłówku jest ogrzewane za pomocą grzejników płytowych
Poddasze użytkowe domu w Pawłówku jest ogrzewane za pomocą grzejników płytowych
Na parterze budynku ułożone jest ogrzewanie podłogowe, natomiast poddasze ogrzewają odpowiednio dobrane grzejniki płytowe.

 

Podłogówka obrosła szeregiem mitów – stwierdza Wojciech. – Jeden z nich mówi, że grzanie podłogą uniemożliwia układanie na podłodze dywanów lub wykładzin. Mój gabinet jest najlepszym dowodem na to, że to twierdzenie ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

 

Między bajki należy również włożyć opowieści o tym, że użytkownicy ogrzewania podłogowego muszą zapomnieć o parkietach. W naszym salonie leży parkiet dębowy. Oczywiście jest on nieco cieńszy niż standardowy. Ma około 12 mm grubości.

 

Początkowo planowaliśmy ogrzewanie gazowe – mówi Beata. – Do tego chcieliśmy dodać kominek, panele solarne i rekuperator. Okazało się, że suma jaką musielibyśmy wyłożyć na te wszystkie urządzenia była naprawdę astronomiczna.

W gabinecie Wojciecha na całej podłodze leży wykładzina, a mimo to temperatura w pomieszczeniu nie odbiega od tej jaka panuje w pozostałej części domu Klepka parkietowa w salonie ma 12 mm grubości i przyklejona jest specjalnym klejem, który bardzo dobrze przewodzi ciepło
W gabinecie Wojciecha na całej podłodze leży wykładzina, a mimo to temperatura w pomieszczeniu nie odbiega od tej jaka panuje w pozostałej części domuKlepka parkietowa w salonie ma 12 mm grubości i przyklejona jest specjalnym klejem, który bardzo dobrze przewodzi ciepło

Zacząłem więc szukać alternatywy i trafiłem na firmę Ciepłodom – podkreśla Wojciech. – Okazało się, że pompa ciepła jest niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem.

 

Pamiętam wielkie oczy naszych znajomych, kiedy dowiedzieli się, że podjęliśmy decyzję i będziemy montować w nowym domu pompę ciepła – wspomina Beata. – Część z całego serca nam odradzała, a część zapewne po cichu pukała się w czoła. Praktyka pokazała, że podjęliśmy słuszną decyzję. Przyznają to nawet nasi sąsiedzi, którzy zdecydowali się skorzystać z linii gazowej biegnącej wzdłuż ulicy. Oni podczas mrozów płaczą i płacą lub decydują się na „zimny wychów”. A u nas w domu jest po prostu ciepło.

 

Marek Żelkowski
zdjęcia: archiwum firmy Ciepłodom

Komentarze

Gość Endriu
21-05-2009 16:16
SUPER-ja też sie zdecydowałem już przed kupnem i budową na tę nowość w naszym kraju tylko jak zwykle nowości są drogie i fachowców brak. No... ale polak potrafi i od czego jest internet, wszystko można w nim znaleźć.Pozdrowienia
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz