Jeśli do Waszej dyspozycji jest sporych rozmiarów działka i zależy Wam aby bez żadnych zmartwień, w późniejszym czasie korzystać z ciepła w domu to warto zainwestować w gruntową pompę ciepła. Urządzenie tego typu osiąga wyższą efektywność grzewczą (niż pompa powietrzna), więc jeśli priorytetem jest jak najniższy koszt eksploatacji, to pompa gruntowa będzie trafnym wyborem.
Gruntowa pompa ciepła WATERKOTTE EcoTouch Ai1 Geo
Doskonałym przykładem pompy gruntowej jest WATERKOTTE EcoTouch Ai1 Geo o mocy grzewczej 6-18 kW oraz wartościami COP (współczynnik efektywności) do 5,1. Pompa ma wbudowany zbiornik gorącej wody o pojemności 204 litrów, kolorowy wyświetlacz i zintegrowany interfejs do zdalnego sterowania. Powierzchnia montażu wynosi jedynie 0,38 m², a nowoczesny wygląd umożliwia umieszczenie jej np. w kuchni, gdzie dopasuje się do pozostałych sprzętów.
Inwestycja w gruntową pompę ciepła jest początkowo znacznie wyższa niż w przypadku pompy powietrznej. Wynika to z faktu, że konieczne jest wykonanie robót ziemnych i odwiertów na kolektor pionowy lub wymiennik poziomy, rekompensuje to jednak niższy koszt późniejszej eksploatacji. Wysoka efektywność korzystania z pompy gruntowej spowodowana jest tym, że temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania nie ulega dużym wahaniom, co pozwala na stabilną pracę pompy. Dodatkowo pompa gruntowa zapewnia bez kosztowy chłód pasywny, a także jest prosta w obsłudze i montaż ze względu na brak przyłączeń chłodniczych.
Z kolei koszt zakupu powietrznej pompy ciepła jest porównywalny do zbudowania kotłowni z kominem. Inwestycja finansowa w powietrzną pompę ciepła dla domu o powierzchni 140 m², wynosi około 30-35 tysięcy złotych czyli mniej więcej tyle ile koszt kotłowni. Co oczywiste jest jednak bardziej ekologiczna i bezpieczniejsza. W przypadku pompy powietrza istotne jest, że pracuje ona w naszym klimacie w dużej amplitudzie temperatur, np. od -15°C do +30°C, co za tym idzie sprężarka ma bardzo zróżnicowane obciążenie, a to rzutuje na jej żywotność. Wraz ze spadkiem temperatury otoczenia spada wydajność pompy, więc zwykle wspomagana jest ona dodatkowym źródłem ciepła - najczęściej grzałką elektryczną.
Powietrzna pompa ciepła WATERKOTTE EcoTouch Ai1 Air Bloc
Przykładem pompy powietrznej, która może działać nawet przy skrajnych temperaturach zewnętrznych jest model WATERKOTTE EcoTouch Ai1 Air Bloc. Pompa osiąga wartości COP do 4,7, a to sprawia, że system jest niezwykle ekonomiczny. Zintegrowany zbiornik ze stali szlachetnej o pojemności 204 litrów zapewnia ciepłą wodę, a intuicyjny interfejs pozwala na jej zdalne i proste sterowanie. Pompa powietrzna Ai1 Air Bloc jest bardzo cicha jak na tego typu urządzenie. Poziom ciśnienia akustycznego przy pracy pompy wynosi między 49 a 57 [dB], co sprawia, że przy zamkniętych oknach nie powinna być słyszalna wewnątrz domu.
Model Ai1 Air Bloc jak wszystkie pozostałe pompy WATERKOTTE ma nowoczesny wygląd, który łatwo zintegruje się z innymi sprzętami w domu, nie wpływając na odbiór aranżacji. Dodatkowo specjalna budowa konstrukcji zapewnia jej ekstremalnie wysoką odporność na warunki atmosferyczne i daje gwarancje wysokiej wydajności. Co ważne, powietrzna pompa ciepła wymaga profesjonalnego montażu i niezbędne jest, aby instalacja została wykonana przez doświadczoną firmę projektowo-wykonawczą, specjalizującą się w technice grzewczej i chłodniczej. Instalacja pompy powietrznej nie wybacza błędów, a błędy instalacji skutkują wysokimi rachunkami za prąd.
Rozważając sposób ogrzewania domu warto pomyśleć nad rozwiązaniem, które jednocześnie pozwoli na jego chłodzenie w gorące dni. Pompa ciepła w połączeniu z odpowiednim systemem mat kapilarnych, daje również możliwość klimatyzacji bez jej minusów, czyli: miejscowego nawiewu powietrza i długiego czasu oraz nierównomiernego chłodzenia pomieszczeń w domu. Montując pompę ciepła zyskujemy, więc nie tylko przyjemność siedzenia w ciepłym domu kiedy za oknem pada śnieg, ale także cudowne uczucie chłodu po powrocie ze spaceru w gorące popołudnie.
Pompa ciepła: gruntowa czy powietrzna?
Podsumowując: obie wersje pompy ciepła są świetną alternatywą dla innych form ogrzewania domu. Praktycznie są bezobsługowe, a ustawienia temperatury można dokonać zdalnie za pomocą smartphone. Ponadto obie mogą służyć również celu schłodzenia pomieszczeń. Jednakże gruntowa pompa ciepła wymaga większego wkładu finansowego na początku inwestycji, a pompa powietrza choć na początkowo tańsza potrzebuje dodatkowego źródła ciepła, które zwiększa późniejsze koszty eksploatacji.
Dodaj komentarz