Powietrzna pompa ciepła do c.w.u. w parterowym domu - dobre rady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Powietrzna pompa ciepła do c.w.u. w parterowym domu - dobre rady

Chociaż sieć gazu ziemnego biegnie w ulicy, do systemu grzewczego z kotłem na gaz projektant dodał powietrzną pompę ciepła. Kocioł ogrzewa wodę w podłogówce, pompa - przez cały rok wodę użytkową. Oczekujemy, że taki kompatybilny układ będzie działał długo, energooszczędnie i bezusterkowo - mówią Asia i Michał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy pompę ciepła do c.w.u. użytkują od czerwca 2018 r.

Dom:

 • Murowany, parterowy, z garażem 150 m2.
 • Ogrzewany kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci.
 • Wentylacja grawitacyjna.
 • Czworo domowników.

Pompa ciepła:

 • Powietrze/woda, tylko do przygotowywania c.w.u., model z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300 l, bez grzałki elektrycznej; COP do 3,7.
 • Temperatura c.w.u. do 65°C.
 • Źródło dolne - powietrze z wnętrza budynku.

Decyzja: Asia - Chociaż sieć gazu ziemnego biegnie w ulicy, do systemu grzewczego z kotłem na gaz projektant dodał powietrzną pompę ciepła. Kocioł ogrzewa wodę w podłogówce, pompa - przez cały rok wodę użytkową. Chcieliśmy, żeby wszystkie urządzenia w kotłowni pochodziły od jednego dobrego producenta, dlatego jego autoryzowany monter dobrał do projektu instalacji modele i osprzęt swojej firmy. Oczekujemy, że taki kompatybilny układ będzie działał długo, energooszczędnie i bezusterkowo, a firmowy serwisant fachowo się nim "zaopiekuje". Wkrótce zamierzamy dodać też ogniwa fotowoltaiczne.

Powietrzna pompa ciepła do c.w.u.
Powietrzna pompa ciepła przygotowuje c.w.u. (ma wbudowany zasobnik o pojemności 300 l).

Powietrzna pompa ciepła do c.w.u. - rady i przestrogi:

 • Michał: System z pompą ciepła jest bezobsługowy. Monterzy ustawili na regulatorach urządzeń odpowiednie parametry. Nie musiałem ich zmieniać, temperatura wody w kranie ma 46°C. W zasobniku wmontowanym w pompie, może się szybko ogrzać nawet do 65°C. Przy rodzinie czteroosobowej nigdy nie zabrakło ciepłej wody, także gdy płynęła jednocześnie z kilku kranów. W lecie działa tylko wężownica górna, służąca do przygotowywania c.w.u. W zimie włącza się dolna - współpracująca z kotłem na gaz i odpowiadająca za temperaturę w podłogówce.

  W lecie pompa ciepła schładza o 2-3°C pomieszczenia nagrzane od słońca. Zasysa powietrze z wnętrza domu, przekazuje ciepło wodzie w zasobniku, a potem wyrzuca w ten sposób schłodzone w przestrzeń kotłowni i dalej - żeby powietrze chłodne mieszało się z nagrzanym, w lecie otwieram drzwi do kotłowni przed pójściem spać lub wyjściem z domu. Taka prosta klimatyzacja sprawdza się w niedużym parterowym budynku. Dom w pierwszym roku jeszcze wysychał i jakiś czas korzystaliśmy z prądu budowlanego, więc trudno mi ocenić, w jakim stopniu system grzewczy z pompą jest energooszczędny. Niskie opłaty dają na to dużą nadzieję - łącznie za gaz zapłaciliśmy 3400 zł, a miesięczne rachunki za prąd wynoszą do 180 zł. Zmniejszą się po zamontowaniu ogniw fotowoltaicznych.

 • Co jest ważne w modelu pompy zasysającej powietrze z wnętrza kotłowni i reszty domu? Powinna pracować w pomieszczeniu o odpowiedniej kubaturze, dlatego chcąc mieć takie urządzenie, podczas wyboru projektu trzeba zwrócić na ten aspekt uwagę. Chociaż nasza pompa pobiera energię z powietrza wewnętrznego, jest cicha. W opisie parametrów podano 56 dB. Nie słychać jej z korytarza i sąsiedniej strefy dziennej.

 • Serwisant zapowiedział, że na tzw. mały przegląd pompy będzie przyjeżdżać raz w roku, łącząc z nim coroczny przegląd kotła. Na tzw. duży przegląd - co 2-3 lata.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Powietrzna pompa ciepła do c.w.u. - koszty:

 • pompa ciepła do c.w.u. - 12 500 zł,
 • coroczny serwis urządzeń w kotłowni 300 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Witam,  Sprawdzone pompy ciepła tego typu z rodziny Logather WPT posiada w swojej ofercie marka Buderus. Pompa może współpracować z innymi źródłami ciepła np. kotłem lub instalacją solarną poprzez wężownicę o dużej powierzchni wymiany ciepła znajdującej się w urządzeniu. ...

time image

02 Sie 2019, 10:16

Pompy ciepła do c.w.u. są bardzo wydajnie i idealnie sprawdzają się nie tylko do nowych obiektów, ale do modernizacji systemów grzewczych. Po ich montażu i konfiguracji z istniejącym systemem grzewczym, pompa ciepła odciąża system grzewczy w lecie i po cześci w okresach przejściowych, ...

time image

Gość

01 Sie 2019, 18:39

ten układ ( + fotowoltaika ) sprawdza się idealnie w lecie dom jest prawie zerokosztowy, zimą natomiast pompa nie jest wydajna ( jak prawie każda powietrzna ) i trzeba ogrzewać cwu drugim źródłem.... mazi

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny