Pompa ciepła ogrzewa mój dom za 950 zł rocznie!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Pompa ciepła ogrzewa mój dom za 950 zł rocznie!

Opłaty za prąd przez ostatni rok wyniosły 2557 zł, sama pompa ciepła z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u. pobrała go za 950 zł (wykazał to podlicznik energii). Koza grzewcza służy tylko do stworzenia przytulnej wypoczynkowej atmosfery w strefie dziennej. Jarek spala w niej najwyżej 1 mp. drewna za 200 zł.

Dom murowany, parterowy z wolno stojącym garażem; dwuwarstwowe ściany z bloczków betonu komórkowego o gr. 24 cm i styropianu o gr. 15 cm (z grafitem); dach domu mieszkalnego pokryty płaską dachówką betonową, garażu - gontem bitumicznym.

 • Powierzchnia działki: 1000 m2.
 • Powierzchnia domu: 99,5 m2.
 • Powierzchnia wolno stojącego garażu: 45 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku (z pompą ciepła): 6214 zł.

W pierwszym domu Ani i Jarka udało się wszystko. Chwalą idealny metraż, parterowy układ pomieszczeń, system grzewczy z pompą ciepła i podłogówką, wentylację mechaniczną z rekuperatorem krzyżowym. Pan Domu, którego konikiem jest motoryzacja, ma również oddzielny przestronny garaż z miejscem na narzędzia i kanałem roboczym. 

Koszty instalacji pompy ciepła
 
Michał odpowiada na pytanie, jakie są koszty inwestycji i eksploatacji pompy ciepła NIBE.


Na postawienie parterowego domu właściciele wybrali otwarty teren, położony 38 km od miasta, w którym pracują. Wytypowali tę okolicę ze względu na tanią, lecz dobrze uzbrojoną ziemię (zapłacili za nią w 2014 r. tylko 60 zł/m2), luźną zabudowę oraz fakt, że na ich głównej trasie dojazdowej, tzw. gierkówce, wkrótce rozpocznie się przebudowa i ruchliwa arteria przemieni się w nowocześniejszą i szybszą. Jarek obliczył, że jeśli przetrwają rok utrudnień remontowych, poruszanie się na linii dom-praca zajmie najwyżej 20 minut w jedną stronę.

Parterowy dom ma zwartą i prostą bryłę, przykrytą kopertowym dachem o nachyleniu 25°
Parterowy dom ma zwartą i prostą bryłę, przykrytą kopertowym dachem o nachyleniu 25°. Właściciele wybrali szarą płaską dachówkę cementową i orynnowanie z PVC. Razem z jasnoszarym tynkiem silikonowym oraz lekkim ogrodzeniem z prefabrykowanych elementów z metalu i betonu - budynek prezentuje się nowocześnie, a zarazem bezpretensjonalnie.

NA KŁOPOTY... POMPA CIEPŁA

Drugim argumentem za zakupem tej działki były media.

- Z mediami nie wszystko poszło jak trzeba - opowiada Jarek. - Choć w okolicy mogliśmy kupić tańsze działki, specjalnie wybraliśmy droższą ziemię z dostępem do elektryczności, wodociągu i gazociągu. Oczywiście, chodziło głównie o wykorzystanie gazu z sieci do ogrzewania domu i wody. Podczas budowy, kiedy już stanął systemowy komin, niespodziewanie natrafiliśmy na sąsiedzkie trudności z podpisaniem aktu notarialnego na służebność przesyłu dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Z ośmiu potencjalnych użytkowników na podpisanie aktu zgodziło się czterech! Tym samym wykonanie przyłącza gazowego do naszego domu stało się niemożliwe.

Nie zamierzaliśmy dochodzić celu drogą prawną, bo to pochłonęłoby dużo czasu i nerwów. W tamtym momencie potrzebne były szybkie rozstrzygnięcia, nasza budowa, rozpoczęta w marcu, już pod koniec lata dobiegała końca i planowaliśmy rychłą przeprowadzkę. Rozwiązanie znalazłem już po tygodniu.

Parterowy dom z pompą ciepła
Oba budynki, mieszkalny i garażowy, są niskie i nie zdominowały działki o pow. 1000 m2. W pobliżu przebiega sieć gazu ziemnego, dlatego postawiono systemowy komin dla kotła gazowego. Po kłopotach z przyłączem gazowym Jarek zdecydował się zamontować nowoczesną pompę ciepła powietrze/woda (jednostka zewnętrzna nie oszpeciła ściany frontowej).

Po konsultacjach z fachowcami od systemów grzewczych, zamontowałem nowoczesną pompę ciepła powietrze/woda i w elektrowni postarałem się o rozliczanie zużycia prądu w dwóch taryfach. Specjaliści zapewnili, że zakupiony model pompy, od przodującego w tej dziedzinie producenta, dobrze sprawdzi się także przy silnych mrozach. I rzeczywiście, tak jest. Na zdjęciu uwieczniłem nawet termometr zewnętrzny wskazujący temperaturę -27°C oraz termometr w pomieszczeniu z temperaturą 22°C. Urządzenie doskonale współpracuje z niskotemperaturową podłogówką, która jest w całym budynku. W fazie instalacji wydaliśmy trochę więcej pieniędzy, niż kosztowałby kondensacyjny kocioł gazowy, lecz teraz mamy w domu bardzo tanie ciepło. Zmiana źródła ciepła wyszła nam na dobre!

Ciekawiło mnie, ile prądu "zje" sama pompa do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej w zasobniku o poj. 180 l. Dlatego tylko dla niej w kotłowni zamontowałem podlicznik i nawet sporządzałem szczegółowe notatki w każdym miesiącu. Tak ustawiłem sterowniki, żeby urządzenie pracowało głównie w godzinach, w których obowiązuje tańsza taryfa zużycia prądu. Zaobserwowałem, że wbudowana grzałka włącza się rzadko, tylko podczas dużych mrozów. Koszty roczne ogrzewania to zaledwie 950 zł!

Wnioski - jeśli ktoś upiera się przy systemie gazowym, przed zakupem działki warto dokładnie rozeznać, z jakimi formalnościami będzie się wiązać wykonanie przyłącza. Nie wszyscy sąsiedzi są życzliwi! Nowoczesna pompa ciepła i 100% podłogówki to jeszcze lepsze rozwiązanie.

Częściowo zadaszony taras parterowego domu
Budynek ma dwie wnęki pod stropem i okapem dachu. W mniejszej znajduje się główne wejście, natomiast w większej (w ścianie tylnej) - częściowo zadaszony taras. Niezadaszona strefa jest dwupoziomowa. Niżej położony, narożny poziom, biegnie także przy ścianie bocznej, która skierowana jest na południe. Na tej odnodze właściciele wypoczywają, kiedy chcą ogrzać się w promieniach słońca.

DOM TYLKO PARTEROWY I KONIECZNIE Z OSOBNYM GARAŻEM

Ania i Jarek celowo wybrali działkę prostokątną, o wymiarach 38 × 26 m. Chodziło oto, żeby zmieściła dwa oddzielne budynki - mieszkalny i garażowy. Oboje wychowali się w jednorodzinnych domach i wynieśli z nich konkretne przyzwyczajenia.

Dla Jarka, który amatorsko poświęca dużo wolnego czasu na grzebanie w samochodach, liczył się obszerny garaż. Ze względu na przykry zapach smarów i spalin, wolał postawić osobny budynek. Nie odwiodła go od tej decyzji nawet wyższa stawka podatku od takiej nieruchomości (zaoszczędziłby rocznie kilkaset złotych, gdyby garaż znalazł się pod dachem budynku mieszkalnego). Na pocieszenie tłumaczy sobie, że w połączonej bryle prawie tyle samo kosztowałoby ogrzewanie garażu.

Projekt: Z 273 A, pracownia Z 500, lustrzane odbicie; Rzut parteru i rzut parteru po zmianach

- Jeśli chodzi o dom mieszkalny, to szukaliśmy gotowego projektu z parterowym układem pomieszczeń - mówi Ania. - Po ślubie mieszkaliśmy w bloku na jedenastym piętrze i źle to wspominamy. Parterowe budynki są po prostu wygodne. Nie ma schodów, ani nagrzewającego się poddasza. Oceniliśmy, że wystarczy nam powierzchnia 100 m2, a jeśli dodatkowo wybierzemy wariant z nieskomplikowaną bryłą i dachem, koszty budowy będą mniejsze.

W tym projekcie bryła jest zwarta, bo pomieszczenia rozplanowano w kwadracie. Połączona strefa dzienna zajmuje 48 m2 i jest dobrze oświetlona przez duże okna - wychodzące na wschód od strony salonu i tarasu, na południe w jadalni i na zachód w kuchni. Modelowy układ! Tę strefę uzupełnia łazienka z prysznicem oraz wiatrołap o pow. 4,2 m2. Przy wiatrołapie jest nieznacznie większa kotłownia z pompą ciepła i rekuperatorem krzyżowym. Znalazło się tam miejsce na ruchomy wieszak, który spełnia rolę podręcznej szatni.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Zadaszona i otwarta część tarasu mają po 10 m2 każda
Zadaszona i otwarta część tarasu mają po 10 m2 każda. Właścicielom odpowiada taki podział, podobnie jak wschodnia orientacja. Są zadowoleni z faktu, że po powrocie z pracy mogą ochłodzić się tu w cieniu. Nawierzchnię z kostki betonowej ułożyli metodą na sucho. Kolorystykę nawierzchni dobrali do dachu. Ciepły kolor marmolitu na podmurówce nawiązuje do podbitki wykończonej płytą OSB (pomalowali ją lazurą).

Projekt nie określał wielkości tarasu. Postarałam się zatem, żeby za dużymi oknami w salonie powstał dwupoziomowy wygodny pokój zewnętrzny. Bardzo go lubię. Jest zacieniony, kiedy wracamy z pracy, a część górnego podestu z kostki betonowej znajduje się pod stropem i dachem, więc nie pada tu deszcz. Sam cień jednak nie wystarcza, dlatego dolną nawierzchnię tarasu rozciągnęłam wzdłuż bocznej południowej ściany domu. Niekiedy chce się posiedzieć w słońcu.

W prywatnej strefie mamy 3 pokoje o podobnej wielkości ok. 12 m2 i łazienkę. W tym projekcie ujęło mnie jeszcze funkcjonalne rozplanowanie ciągów komunikacyjnych. Nie ma tu dużych korytarzy i strat z tym związanych.

Część wypoczynkowa domu
Również wewnątrz budynku Ania i Jarek zastosowali materiały wykończeniowe i meble w tonacji białej, szarej, beżowej. W kilku punktach przestrzeni dziennej i prywatnej wykorzystali naturalne drewno. Na całej powierzchni parteru, pod płytami gresu o wym. 60 × 60 cm, ułożyli ogrzewanie podłogowe. Pompa ciepła i podłogówka to zgrana para!

DOM PARTEROWY Z POMPĄ CIEPŁA - BUDOWA I INSTALACJE

- Zaletą domu jest wiązarowa konstrukcja dachu, przy której nie potrzeba wylewać monolitycznego stropu lub układać go z elementów - dodaje właściciel. - U nas strop tworzy lekki stelaż, umocowany do wiązarów, i przytwierdzony do niego sufit z płyt gipsowo-kartonowych. Jako termoizolację podwiesiłem na sznurkowaniu wełnę mineralną o grubości 35-55 cm.

Między warstwami ocieplenia poprowadziłem kanały wentylacji mechanicznej. Tę instalację chciałem mieć koniecznie, w poprzednim mieszkaniu w bloku było duszno. Zamówiłem projekt za 100 zł i zamontowałem ją samodzielnie - rekuperator krzyżowy kosztował 2500 zł, akcesoria 1500 zł. Wystarczy ciągła praca urządzenia na najwolniejszym biegu.

Koza grzewcza
Skoro komin z odpowiednimi przewodami jednak stanął, właściciele postanowili go wykorzystać. Rok po przeprowadzce kupili żeliwną kozę i "popalają" w niej dla uzyskania przytulnego nastroju w strefie dziennej. Koza grzewcza to również zabezpieczenie na wypadek dłuższej przerwy w dostawie prądu.

W jednokondygnacyjnym domu ominęło mnie wykonanie schodów na poddasze, które zazwyczaj są drogie. Prosta bryła, konstrukcja wiązarowa, brak ciężkich stropów i schodów sprawiły, że budowa postępowała niespodziewanie szybko. Dom stanął w 7 miesięcy! Przeprowadziliśmy się w październiku w fazie, kiedy urządzenia wymagała kuchnia i łazienka przy strefie dziennej. Ściany, podłogi, rodzinna łazienka były gotowe.

Podczas budowania nie mieliśmy kłopotów, oczywiście, z wyjątkiem tych związanych z przyłączem gazowym. Kolejne ekipy terminowo wchodziły na plac i terminowo realizowały zadania. Wykonawcy dyktowali przyzwoite ceny. Do tej pory na dom wydaliśmy 350 000 zł. To cena razem z wolno stojącym garażem, bo powstawał równolegle.

Kuchnia o pow. 8,6 m2 jest poręczna
Kuchnia o pow. 8,6 m2 jest poręczna. Ergonomiczny układ stwarza zabudowa meblowa w kształcie litery U. Szafki wykonano z płyty MDF, którą pomalowano matowym lakierem w śnieżnobiałym kolorze. Blaty z klejonego drewna Ania co jakiś czas zabezpiecza specjalnym olejem przed kuchenną wilgocią i plamami. Prosta skandynawska kolorystyka nabiera przytulności w promieniach zachodzącego słońca.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

 • Przyłącze wodociągowe - 3000 zł.
 • Budowa szamba - 2500 zł.
 • Pompa ciepła - 30 000 zł.
 • Podłogówka w całym budynku - 10 000 zł.
 • Koza grzewcza - 2500 zł.

 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Utrzymanie domu rocznie kosztuje zaledwie 6214 zł, w czym dużą zasługę ma pompa ciepła.

Ze względu na nią i inne urządzenia elektryczne, właściciel postarał się w miejscowej elektrowni o możliwość rozliczenia zużycia energii w dwóch taryfach (urządzenia zaprogramował w taki sposób, żeby pracowały w tańszej taryfie). Opłaty za prąd przez ostatni rok wyniosły 2557 zł, sama pompa ciepła z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u. pobrała go za 950 zł (wykazał to podlicznik energii).

Koza grzewcza służy tylko do stworzenia przytulnej wypoczynkowej atmosfery w strefie dziennej. Jarek spala w niej najwyżej 1 mp. drewna za 200 zł.

Rachunki za wodę, czerpaną z wodociągu, wynoszą 300 zł. Uzdatnienie wody filtrami mechanicznymi to koszt 57 zł. Wywóz ścieków z szamba - każdorazowo 190 zł (rocznie 1100 zł).

Pozostałe roczne opłaty: wywóz śmieci - 220 zł, monitoring 700 zł, podatek od nieruchomości 730 zł (z czego połowa to opłata za wolno stojący garaż), ubezpieczenie budynku 350 zł.

 

Właściciel domu, Jarek
Właściciel domu, Jarek - Z perspektywy trzech lat użytkowania domu, najbardziej zadowolony jestem z systemu grzewczego. Nowoczesny model pompy ciepła powietrze/woda o mocy 8 kW znakomicie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym w całym budynku mieszkalnym. Pompa i podłogówka kosztowały 40 000 zł, lecz na roczne ogrzewanie wody użytkowej i domu wydajemy teraz zaledwie 950 zł. Szybko nastąpi amortyzacja kosztów instalacji grzewczej! Instalacja wentylacji mechanicznej świetnie wentyluje parterowy dom, wystarcza do tego działanie na pierwszym biegu. Szybkie stawianie domu umożliwiły bloczki betonu komórkowego i konstrukcja wiązarowa dachu.

Trafne decyzje i rady właścicieli

 • Po skrupulatnym poznaniu opisów parametrów i kalkulatorów różnych materiałów na ściany, wybraliśmy beton komórkowy, a do ocieplenia - styropian z grafitem. Bloczki betonu komórkowego są ciepłe oraz łatwe do cięcia i wiercenia. Szybko stawia się z nich ściany, podobnie jak wiązarową konstrukcję dachu. Ta druga wymaga wylania idealnie wypoziomowanych wieńców na ścianach, lecz później samo jej konstruowanie jest łatwe. Kiedy przyjechała gotowa z fabryki, postawili ją cieśle. Wiązary powstały z dobrze wysezonowanego (do wilgotności 20%) drewna świerka syberyjskiego - nie wyginą się i nie wichrują.
 • Autorzy gotowego projektu zaprojektowali dom i instalację grzewczą pod kocioł na groszek węglowy. My zmieniliśmy proponowany system grzewczy, sądząc, że doprowadzimy do budynku przyłącze gazu ziemnego i zastosujemy kocioł kondensacyjny. Ostatecznie zamontowaliśmy pompę ciepła i ułożyliśmy instalację ogrzewania podłogowego. Przebiega ona w całym domu i znakomicie współpracuje z pompą ciepła!
 • Jarek: Pokrycie kopertowego dachu na budynku mieszkalnym płaską betonową dachówką pochłonęło aż 27 000 zł, dlatego garaż pokryłem gontem bitumicznym, podobnym do wybranej dachówki. Dach garażu zabezpieczyłem początkowo papą, a wykończyłem samodzielnie dopiero w tym roku. Gont bitumiczny kosztował 3000 zł.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Pompa ciepła zawsze ma sens. Kiedyś nikt nie pytał, czy kocioł na węgiel ma sens?. Nadeszła rewolucja w technologii i świadomości. Trzeba się dostosować, nie ma wyjścia. Dzielę się kolejnym filmem, który powinien przybliżyć sceptyków do zagadnienia.    

time image

03 Mar 2020, 10:15

czytam forum i coraz bardziej się zastanawiam czy pompa ciepła ma sens, nie brałem po uwagę serwisów, kosztów energii i innych. Przekonano mnie, że dotacje są tak duże do pompy ciepła, że się opłaca, że można nawet łączyć dotacje szwecką z programem czyste powietrze z polski ...

time image

25 Lut 2020, 05:11

Dnia 8.02.2020 o 21:27, mhtyl napisał: Za darmo to pobożne życzenie chyba ze instalacje PV dostało się za darmo to tak   Za darmo to można będzie rzec za kilka lat ale nie obecnie gdy kilka lub kilkanaście tysięcy zapłaciło się za PV. za darmo ...

time image

Gość

24 Lut 2020, 20:25

Ty tak na poważnie?...   OK, więc: ad1 - tak. ad2 - tak, albo tak...

time image

Gość AndrzejC

24 Lut 2020, 18:08

Witam, Mam pytania odnośnie tego artykułu. Tez mam w planie budować dom parterowy i chciałbym uzyskać trochę więcej informacji o ile można. 1-czy podłogówka to ogrzewanie podpodłogowe? 2- czy podłoga w domu jest z kafelek czy panele ? Pozdrawiam Andrzej

time image

Gość mhtyl

08 Lut 2020, 20:27

Za darmo to pobożne życzenie chyba ze instalacje PV dostało się za darmo to tak   Za darmo to można będzie rzec za kilka lat ale nie obecnie gdy kilka lub kilkanaście tysięcy zapłaciło się za PV.

time image

08 Lut 2020, 19:33

Dnia 30.01.2020 o 21:16, Gość Iksik napisał: Mój piec gazowy Vaillant ogrzewa dom za 1200 zł rocznie i kosztuje 10 razy mniej niż pompa ciepła. Pozdrawiam! A mój dom ogrzewają grzejniki elektryczne za darmo bo mam PV

time image

Gość Izab

08 Lut 2020, 16:38

300zl za wodę? Chyba na miesiąc !

time image

05 Lut 2020, 10:51

Bardzo ciekawa dyskusja, ale trudno wyciągnąć jednoznaczne wnioski.

Pompa ciepła to wydatek minimum 20 tysięcy. Weźmy jednak pod uwagę, ze tyle może kosztować wysokiej klasy gazowy kocioł wielofunkcyjny. Mam nadzieję, że, bez względu na ilosć opinii na TAK lub NIE, warto zapoznać się z materiałem filmowym.  

time image

Gość Iksik

30 Sty 2020, 20:16

Mój piec gazowy Vaillant ogrzewa dom za 1200 zł rocznie i kosztuje 10 razy mniej niż pompa ciepła. Pozdrawiam!

time image

Gość jk

21 Sty 2020, 10:56

950 przy 100m2 to i tak sporo ja mam powietrzna pompa ciepła, dom 160m2, 4 osoby CO+CUW w Tańszej taryfie G12W koszt ok 600PLN. Koszt kotłowni 24tyś

time image

20 Sty 2020, 15:05

Przed chwilą, Elfir napisał: chodzi o porównanie kosztów eksploatacji. Tak jakby PC była pod tym względem droższa od pieca na węgiel. Z pozostałą częścią Twojej wypowiedzi nie polemizowałem. 

time image

20 Sty 2020, 15:04

1 godzinę temu, retrofood napisał: Wymaga. Nie wiem czy niestety, czy na szczęście, ale wymaga. chodzi o porównanie kosztów eksploatacji. Tak jakby PC była pod tym względem droższa od pieca na węgiel.

time image

20 Sty 2020, 13:23

2 godziny temu, Elfir napisał: bo piec nie wymaga kominiarza?  Wymaga. Nie wiem czy niestety, czy na szczęście, ale wymaga.

time image

20 Sty 2020, 11:20

Dnia 25.04.2018 o 18:04, Gość Gospodarz napisał: A ile kosztuje serwisowanie takiej pompy..? A gdy sie pompa popsuje,jakie wtedy koszta..? Tylko piec centralny z możliwością palenia węglem,drewnem czy ekogroszkiem,tym bardziej ze lasy sa niedaleko domu. bo piec ...

time image

Gość Uzytkownik pompy ciepla

20 Sty 2020, 00:54

Bzdura..reklama..dom o takiej powierzchni potrzebuje 50W x 100 m2 = 5kW. Srednio przy dobrej pompie ciepla i wysokich temp. na zewnatrz 1,6 kW na godzine.   ..ciag dalszy. System nie pozwala na dlugi komentarz Dobowe zuzycie 24 x 1.6kW = 38.4kWh. W zaleznosci od taryfy srednio przy ...

time image

Gość Ravw

12 Gru 2019, 02:44

1kw Energi elektrycznej to koszt 0,60zl, pompa daje 4kw, pelet 1kg to koszt ok 0,20zl i daje 5kw Energi cieplnej. Takie pie... Ze 950 zł koszt roczny bo to by oznaczało że grzeją peletem zapłacimy ok 320zl

time image

25 Kwi 2018, 17:25

1 godzinę temu, Gość Gospodarz napisał: Tylko piec centralny z możliwością palenia węglem,drewnem czy ekogroszkiem,tym bardziej ze lasy sa niedaleko domu. Wtedy to cię sąsiad lubi, a rząd kocha. Bo wungiel to przecież podstawa... czystego powietrza. Szczególnie ...

time image

Gość Gospodarz

25 Kwi 2018, 16:04

A ile kosztuje serwisowanie takiej pompy..? A gdy sie pompa popsuje,jakie wtedy koszta..? Tylko piec centralny z możliwością palenia węglem,drewnem czy ekogroszkiem,tym bardziej ze lasy sa niedaleko domu.

time image

15 Lut 2018, 06:17

Dnia ‎2017‎-‎11‎-‎16 o 00:46, rustin napisał: Nie bardzo rozumiem to zagadnienie. Jeżeli taka pompa meeting http://www.pompymeeting.pl/oferta/pompy-powietrze-woda/meeting-12kw-split-380v ma Cop 4 to z jednego kW prądu produkuje 4 kW ciepła, ale przy jakiej temp? ...

time image

Gość An

13 Sty 2018, 19:51

Jakuej firmy jest ta pompa?

time image

15 Lis 2017, 23:46

Nie bardzo rozumiem to zagadnienie. Jeżeli taka pompa meeting http://www.pompymeeting.pl/oferta/pompy-powietrze-woda/meeting-12kw-split-380v ma Cop 4 to z jednego kW prądu produkuje 4 kW ciepła, ale przy jakiej temp? Jeżeli dom ma zapotrzebowanie 10kW to patrząc na tą pompe przy -15 ...

time image

15 Lis 2017, 20:55

5 godzin temu, bajbaga napisał: I powstaje dylemat, czy robić kotłownię za około 15.000zł,  zdecydować się, że w najzimniejszym okresie (często przypada na noc) ewentualnie wspomagać się grzałką w taniej taryfie - czy zapłacić drugie 15.000 zł i niby spać ...

time image

15 Lis 2017, 15:50

17 godzin temu, Takiowaki napisał: Ale w zasadzie to w dalszym ciągu COP powyżej 2, czyli z każdej dostarczanej kilowatogodziny prądu mamy ponad dwukrotnie więcej oddawanego ciepełkiem? Do tego zagadnienia można podejść i tak: http://www.pogodynka.pl/polska/daneklimatyczne/  z ...

time image

14 Lis 2017, 21:40

32 minuty temu, rustin napisał: Tylko jak to się ma do ogrzania domu taką pompą jak ten meeting 12kW który już przy -7' ma tylko 6-7kW ? prawie 50% spadku a co przy niższych temperaturach ? Też jestem tego ciekaw. Ale w zasadzie to w dalszym ciągu COP powyżej ...

time image

14 Lis 2017, 21:05

Tylko jak to się ma do ogrzania domu taką pompą jak ten meeting 12kW który już przy -7' ma tylko 6-7kW ? prawie 50% spadku a co przy niższych temperaturach ? Gdzie np już taki panasonic split jednofazowy 12kW ma przy -7' nadal 12kW ? Nie znam się , więc pytam się jak to ...

time image

14 Lis 2017, 08:49

9 godzin temu, rustin napisał: Wiem że elita forum ma zawsze racje ale jakoś nie widzę w tych linkach pompy 9kw za 15 tys w dodatku nie jakieś goooowno którego nikt nie ma i strach to zamontować W europie i na świecie znane firmy/marki i działające od lat. A ...

time image

14 Lis 2017, 08:30

10 godzin temu, rustin napisał: Wiem że elita forum ma zawsze racje ale jakoś nie widzę w tych linkach pompy 9kw za 15 tys w dodatku nie jakieś goooowno którego nikt nie ma i strach to zamontować To, że ktoś natrzepał tysiące wpisów nie czyni go elitą

time image

13 Lis 2017, 22:22

A sam nie potrafisz wpisać w google np: najtańsze pompy ciepła powietrze woda  a tam wyskakuje takie coś: https://allegro.pl/listing?string=Pompa Ciepła powietrze - woda&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-hou-1-4-1003    Jak bardziej poszukasz wyskakuje: http://www.pompymeeting.pl/oferta/kompletne-kotlownie-z-pompa-ciepla/kotlownia-9kw-z-zbiornikiem-kombinowanym , ...

time image

13 Lis 2017, 14:34

1 godzinę temu, bajbaga napisał: Plus z tego taki, że można zastosować PCi mniejszej mocy - czyli mniej kasy za PCi. plus też taki, że może rok wytrzymam i uzbieram na PCi grzejąc połowę budynku, którą planuję szybciej wykończyć i zamieszkać. Po prostu ...

time image

13 Lis 2017, 13:13

Poradnik jest taki, ze nie łączy się takich rozwiązań. Kominek z  dgp tylko jako źródło awaryjne lub uzupełniające. Plus z tego taki, że można zastosować PCi mniejszej mocy - czyli mniej kasy za PCi.   4 godziny temu, bajbaga napisał: Wyszukać ...

time image

13 Lis 2017, 12:55

Nooo jak można 😊 cuś takiego na 200m2 pow. Albo 470m3 kubatury. W ogóle to jak to złączyć z dgp i kominkiem 17kw 82% sprawności? Jakiś poradnik?

time image

13 Lis 2017, 08:31

A sam nie potrafisz wpisać w google np: najtańsze pompy ciepła powietrze woda  a tam wyskakuje takie coś: https://allegro.pl/listing?string=Pompa Ciepła powietrze - woda&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-hou-1-4-1003    Jak bardziej poszukasz ...

time image

12 Lis 2017, 23:19

Sprawdź "powietrzna pompa ciepła JULA" Taki zestaw, z 250l zasobnikiem i pompą obiegową za 15.000zł. Powietrzną PCi można samemu zamontować - to tak jak z lodówką - no może podejście hydrauliki wymaga więcej zachodu.   Szukaj a znajdziesz np. https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/klimatyzacja-i-dogrzewanie/ogrzewanie/pompy-ciepla-powietrze-woda/  ...

time image

12 Lis 2017, 21:02

Dnia 11.11.2017 o 09:21, mhtyl napisał: Coś się uczepiła tych 30 tysięcy? Inwestor miał takie kaprycho i zapłacił za pompkę 30 kawałków. PCi jest lepsza od gazu i tyle, gdybym miał wybierać to wybór padłby na PCi, nawet gdyby przyłącze gazu zrobili mi za ...

time image

12 Lis 2017, 17:09

Sprawdź "powietrzna pompa ciepła JULA" Taki zestaw, z 250l zasobnikiem i pompą obiegową za 15.000zł. Powietrzną PCi można samemu zamontować - to tak jak z lodówką - no może podejście hydrauliki wymaga więcej zachodu.   Szukaj a znajdziesz np. https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/klimatyzacja-i-dogrzewanie/ogrzewanie/pompy-ciepla-powietrze-woda/  Ps. ...

time image

12 Lis 2017, 14:46

Znacie jakieś firmy gdzie zrobią PCI w tej cenie co pisaliście? W kwocie 15-20tys cała kotłownie.Bo pisałem do paru firm znalezionych na muratorze i koszt zaczyna się od 26 tys przy pompie 9kW

time image

Gość mhtyl

11 Lis 2017, 08:21

Coś się uczepiła tych 30 tysięcy? Inwestor miał takie kaprycho i zapłacił za pompkę 30 kawałków. PCi jest lepsza od gazu i tyle, gdybym miał wybierać to wybór padłby na PCi, nawet gdyby przyłącze gazu zrobili mi za darmo.

time image

10 Lis 2017, 21:50

piec gazowy tez sie psuje, to akurat nie jest argument. A inwestor gazu nie mógł zastosować, więc nie ma co tej opcji rozważać. Natomiast te 30 tyś na pompę wygląda bardziej na fanaberię niż ekonomiczność.

time image

10 Lis 2017, 18:05

11 minut temu, Gość Qba napisał: Jam mam nowy dom 160 m2 , grzeję gazem , i mam z ciepłą wodą dużo taniej niż z tej pompy Nie sądzę - konfabulujesz.   12 minut temu, Gość Qba napisał: a pompa 10 lat i do wyrzucenia j.w.

time image

Gość Qba

10 Lis 2017, 17:53

Jam mam nowy dom 160 m2 , grzeję gazem , i mam z ciepłą wodą dużo taniej niż z tej pompy a mamy najdrozszy gaz w Europie i połowa ceny to przesył , przyłącze gazu 2250 zł , a pompa 10 lat i do wyrzucenia nie mówiąc o tym jak przyjdzie mróz to w miesiąc zużyja tyle prądu co ...

time image

10 Lis 2017, 08:45

11 godzin temu, Elfir napisał: Tylko inwestor wydał 30 tyś na PC do grzania 100m2 . Do tego się odnoszę. Bo tyle chciał wydać, wybierając pompę ciepła z bardzo, bardzo wysokiej półki cenowej. Po drugie - podana cena to koszt wykonania kompletnej ...

time image

Gość gawel

09 Lis 2017, 21:45

Dnia 6.11.2017 o 21:31, Elfir napisał: A jakie to ma znaczenie? Gdyby grzał czystym prądem, to ile lat grzałby za darmo tymi 30 tysiącami?     14 lat bez zużycia na cele domowe tylko cuw +ogrzewanie

time image

09 Lis 2017, 20:41

Tylko inwestor wydał 30 tyś na PC do grzania 100m2 . Do tego się odnoszę. Gdyby PC kosztowała 15 tyś to nie byłoby tematu. A tak grzanie prądem + kolektory i nadal zostaje nadwyżki 15 tyś do wykorzystania.  

time image

Gość mhtyl

09 Lis 2017, 18:21

A czy taki kolektor to prądu  nie potrzebuje do swojej pracy? tańszym i prostszym rozwiązaniem na cele cwu jest PCi niż kolektory. PCi nie potrzebuje słońca aby zagrzać cwu, jej wystarczy aby była temperatura powietrza, kolektor bez słońca wody nie zagrzeje.

time image

09 Lis 2017, 18:09

Do grzania CWU - przy grzaniu "czystym prądem" dobry sposób na ograniczenie rachunków za elektryczność.

time image

Gość mhtyl

09 Lis 2017, 17:55

3 godziny temu, Elfir napisał: chyba, że dołożysz sobie niedrogi kolektor.  Kolektor do PCi? po co?

time image

09 Lis 2017, 13:55

chyba, że dołożysz sobie niedrogi kolektor.

time image

Gość Szklana

09 Lis 2017, 10:23

U mnie rachunek był prosty pompa kontra czysty prąd i... po 6 latach, po początkowym przegrywaniu z prądem korzystniejszy układ inwestycji i kosztów zyskuje pompa. Uwzględnijcie panowie również grzanie CWU, gdzie w lecie prądem zapłacisz krocie, a PC zagrzeje 200 l za 50gr. Pozdrawiam

time image

06 Lis 2017, 20:31

A jakie to ma znaczenie? Gdyby grzał czystym prądem, to ile lat grzałby za darmo tymi 30 tysiącami?    

time image

Gość mhtyl

06 Lis 2017, 18:58

Tylko, że w artykule nie napisali kiedy to było. Jedynie jaką datę znalazłem to rok 2014 kiedy był zakup działki. Ale podali koszty. Cytat Pompa i podłogówka kosztowały 40 000 zł, lecz na roczne ogrzewanie wody użytkowej i domu wydajemy teraz zaledwie 950 ...

time image

06 Lis 2017, 18:47

Podali w artykule, że PC kosztowała inwestora 30 tyś. Jesteś pewny, że była to rozsądna decyzja dla tak małego domu?     

time image

Gość mhtyl

06 Lis 2017, 18:39

Media jak prąd każdy dom musi mieć, gazu już nie, więc po co płacić dodatkowo za przyłącze i instalację gazowa w domu jak ma się prąd? Jaka instalacje masz na myśli? gazową czy c.o.? Bo jeżeli c.o. to czym różni sie instalacja c.o do PCi a czym do kotła gazowego?

time image

06 Lis 2017, 18:31

W instalacji.  Ten mały domek ogrzewa PC proporcjonalnie cenowo co mój większy gazem. A koszty instalacji gazu podejrzewam, że są niższe. Za to najniższe byłby prądem - ile lat grzania za darmo przy różnicy kosztów inwestycji?

time image

Gość mhtyl

06 Lis 2017, 18:21

2 godziny temu, Elfir napisał: PC to kosztowne źródło ciepła w tak małym domu  W czym ta kosztowność ma sie objawiać? Bo dla mnie kosztowne to jest ogrzewanie na gaz.

time image

06 Lis 2017, 15:55

Mam prawie 160 m2 i ogrzewam gazem za niecałe 1500 zł rocznie (z ciepłą wodą). Wynik nie szokuje, ale nie zachwyca, zwłaszcza, że PC to kosztowne źródło ciepła w tak małym domu. 

time image

Gość Artur

30 Paź 2017, 21:38

To co napisał Jarek to prawda. Mam też takie rozwiązanie::-) a dom 140 z piętrem Pompa 30tys 12tys podłogowa Rekuperacja 15tys Za prąd trochę więcej z racji domu. Też mam zdjęcie ze stycznia -18 przez kilka dni a w domu 22,6

time image

Gość Seba

25 Wrz 2017, 16:55

350 tys? Na co?

time image

Gość Julia

25 Wrz 2017, 09:07

Co wchodzi w skład tych 40 tys? Co to znaczy pompa ciepła i podłogowa? Materiały? Robocizna? Jedno i drugie? I ile za rekuperacje wyszło? Ktoś coś?

time image

25 Wrz 2017, 07:49

Witam!Czy możliwy jest osobisty kontakt z Panem Jarkiem?My także budujemy taki sam dom i od początku zdecydowaliśmy o zamontowaniu pompy ciepła,chcieli byśmy zadać kilka pytań inwestorom.Budujemy w woj.kuj-pom,jeśli byłoby nie daleko to chętnie nawet obejrzelibyśmy dom na żywo,oczywiście ...

time image

Gość Greg

24 Wrz 2017, 09:44

Jaki był koszt instalacji pompy. Bo to by należało porównać. Koszty eksploatacji + instalacja pompy np. na 15 lat. Wydaje mi się, że tutaj może się wiele okazać.

time image

Gość jammo

24 Wrz 2017, 08:28

Wcale nie rewelacyjny wynik przy takim metrażu 99m2. Ja mam do ogrzewania blisko 300 m2, i płacę za to 5000 zł na sezon przy ogrzewaniu ekogroszkiem .Woda z własnej studni czyli tylko prąd na hydrofor.Całoroczny koszt prądu to około 1500 zł + gaz niecałe 500zł czyli razem 7000 zł ...

time image

22 Wrz 2017, 05:39

przeczytaj jeszcze raz artykuł....wszystko tam jest: Opłaty za prąd przez ostatni rok wyniosły 2557 zł Jarek spala w niej najwyżej 1 mp. drewna za 200 zł. Rachunki za wodę, czerpaną z wodociągu, wynoszą 300 zł. Uzdatnienie wody filtrami mechanicznymi to koszt 57 zł. Wywóz ...

time image

Gość jaba

21 Wrz 2017, 21:09

to dlaczego taki koszt 6214.... co się wlicza?

time image

21 Wrz 2017, 08:32

@gość - jest o tym przecież w artykule Cytat Dla Jarka, który amatorsko poświęca dużo wolnego czasu na grzebanie w samochodach, liczył się obszerny garaż. Ze względu na przykry zapach smarów i spalin, wolał postawić osobny budynek. Nie odwiodła go od tej ...

time image

Gość mati

21 Wrz 2017, 08:31

@budowałem zobaczysz, jeszcze zmienią przepisy i będziesz płacił za garaż w obrysie domu jak za zboże :P

time image

Gość budowałem

21 Wrz 2017, 08:18

Liczyli, liczyli i wybrali projekt z odrębnym garażem za który podatek będzie większy niż za dom i całą działkę. Każdy starający się o niskie koszty buduje garaż w obrysie budynku mieszkalnego.

time image

21 Wrz 2017, 08:18

Opłaty za prąd przez ostatni rok wyniosły 2557 zł, sama pompa ciepła z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u. pobrała go za 950 zł (wykazał to podlicznik energii). Koza grzewcza służy tylko do stworzenia przytulnej wypoczynkowej atmosfery w strefie dziennej. Jarek spala w niej najwyżej ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA