Gdzie można stosować folie grzewcze?

Gdzie można stosować folie grzewcze?

Odpowiedź eksperta: Folie grzejne to w Polsce stosunkowo nowy produkt, ale w krajach skandynawskich stosuje się je z powodzeniem od kilkudziesięciu lat. Sprzedawane są w pasach szerokości 50 cm i różnej długości (nawet ponad 20 m). Maksymalna moc pojedynczych pasków folii to 2200 W i to ona ogranicza ich dopuszczalną długość. Grubość folii grzejnych wynosi zaledwie 0,5 mm. Można je układać pod panelami podłogowymi - zarówno laminowanymi, jak i drewnianymi.

Elementy grzejne to paski grafitowe ułożone w odstępach kilku milimetrów w poprzek folii. Każdy pasek jest oddzielnym "grzejnikiem". Elementy grzejne zajmują praktycznie całą powierzchnię i dzięki temu folia rozgrzewa się na całej powierzchni. To różni ją zasadniczo od mat grzejnych, w których grzeją tylko przewody ułożone w odstępach kilku centymetrów. Ta cecha folii jest bardzo ważna dla ochrony paneli przed punktowym przegrzaniem i - w konsekwencji - ich nadmiernym rozsychaniem się.

Oferowane są folie o mocy 60 W/m² pod panele drewniane lub 80 W/m² pod panele laminowane. Folie są odporne na przedziurawienie (uszkodzenie przewodu grzejnego w macie uszkadza ją całkowicie). Moc grzejna 60 lub 80 W/m² wystarcza nie tylko do komfortowego ogrzewania podłóg, ale też do ogrzewania zasadniczego dobrze ocieplonych pomieszczeń.

Folie grzejne układa w trakcie układania paneli podłogowych. Ich instalacja jest bardzo prosta i nie wpływa na zmianę sposobu montażu paneli. Jedyną dodatkową czynnością będzie ułożenie folii grzejnych na wygłuszającej piance i przykrycie jej zwykłą folią budowlaną. Poza tym panele podłogowe układa się w standardowy sposób. Każdy odcinek folii jest zasilany z jednej zbiorczej puszki rozgałęźnej. Koszty folii grzejnych są porównywalne z kosztami mat, ale ich konstrukcja jest specjalnie dobrana do montażu pod panelami podłogowymi: nie jest to żadna modyfikacja - jak maty grzejne przystosowane do montażu pod panele.

Zasadnicza różnica pomiędzy matą a folią to ich grubość. Kilkumilimetrowa mata grzejna nie tworzy równej powierzchni, a równa i gładka powierzchnia pod panelami podłogowymi ma zasadnicze znaczenie dla dobrze ułożonej podłogi z paneli drewnianych i laminowanych.

 

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Leszek Wolanin
prezes Fenix Polska Sp. z o.o.

fot. Fenix Polska

Komentarze

podczytywacz
09-12-2021 17:32
A widziałeś w naturze, jak taka folia wygląda?    
Gość
09-12-2021 13:55
Czy na tą folię można przykleić tapetę?
retrofood
22-09-2021 00:09
27 minut temu, Gość Piotrek napisał: Witam. Czy te folie można układać pod deską świerkową ??   Lubisz jak żywica wypływa z desek?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz