Gdzie można stosować folie grzewcze?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Gdzie można stosować folie grzewcze?

Odpowiedź eksperta: Folie grzejne to w Polsce stosunkowo nowy produkt, ale w krajach skandynawskich stosuje się je z powodzeniem od kilkudziesięciu lat. Sprzedawane są w pasach szerokości 50 cm i różnej długości (nawet ponad 20 m). Maksymalna moc pojedynczych pasków folii to 2200 W i to ona ogranicza ich dopuszczalną długość. Grubość folii grzejnych wynosi zaledwie 0,5 mm. Można je układać pod panelami podłogowymi - zarówno laminowanymi, jak i drewnianymi.

aktualizacja: 2019-10-08 09:21:53

Elementy grzejne to paski grafitowe ułożone w odstępach kilku milimetrów w poprzek folii. Każdy pasek jest oddzielnym "grzejnikiem". Elementy grzejne zajmują praktycznie całą powierzchnię i dzięki temu folia rozgrzewa się na całej powierzchni. To różni ją zasadniczo od mat grzejnych, w których grzeją tylko przewody ułożone w odstępach kilku centymetrów. Ta cecha folii jest bardzo ważna dla ochrony paneli przed punktowym przegrzaniem i - w konsekwencji - ich nadmiernym rozsychaniem się.

Oferowane są folie o mocy 60 W/m² pod panele drewniane lub 80 W/m² pod panele laminowane. Folie są odporne na przedziurawienie (uszkodzenie przewodu grzejnego w macie uszkadza ją całkowicie). Moc grzejna 60 lub 80 W/m² wystarcza nie tylko do komfortowego ogrzewania podłóg, ale też do ogrzewania zasadniczego dobrze ocieplonych pomieszczeń.

Folie grzejne układa w trakcie układania paneli podłogowych. Ich instalacja jest bardzo prosta i nie wpływa na zmianę sposobu montażu paneli. Jedyną dodatkową czynnością będzie ułożenie folii grzejnych na wygłuszającej piance i przykrycie jej zwykłą folią budowlaną. Poza tym panele podłogowe układa się w standardowy sposób. Każdy odcinek folii jest zasilany z jednej zbiorczej puszki rozgałęźnej. Koszty folii grzejnych są porównywalne z kosztami mat, ale ich konstrukcja jest specjalnie dobrana do montażu pod panelami podłogowymi: nie jest to żadna modyfikacja - jak maty grzejne przystosowane do montażu pod panele.

Zasadnicza różnica pomiędzy matą a folią to ich grubość. Kilkumilimetrowa mata grzejna nie tworzy równej powierzchni, a równa i gładka powierzchnia pod panelami podłogowymi ma zasadnicze znaczenie dla dobrze ułożonej podłogi z paneli drewnianych i laminowanych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Leszek Wolanin
prezes LUXBUD Sp. z o.o.

fot. Fenix Polska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Magda

11 Wrz 2019, 19:38

Witam! Czy folia grzewcza w mieszkaniu 62m to dobry pomysł jako główne ogrzewanie zimą i czy dużo większe by były rachunki za prąd?

time image

Gość Iwona

01 Sty 2019, 12:48

Mam pytanie, czy taką folię możemy położyć na panelach, a pod wykładzinę dywanową?

time image

Gość Maciek

01 Sie 2018, 14:27

czy folie można układać pod kafelkami?

time image

11 Lip 2018, 12:42

Ogrzewanie podłogowe zapewnia prawie idealny rozkład ciepła w pomieszczeniu czyli ciepła podłoga przy stopach i nieco niższa temperatura w środku przekroju pomieszczenia. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe więc nie wysusza powietrza. Raczej nie podnosi również temperatury ...

time image

Gość Piotr

10 Lip 2018, 22:00

Witam, Jakie jest odczucie takiego ogrzewania? Czy czuje się podobną temperaturę jak na termometrze czy wyższą? Czy wysusza powietrze? Czy ogrzewa elementy wewnątrz pomieszczeń? Czy podnosi temperaturę u ludzi? Pozdrawiam!

time image

24 Kwi 2018, 07:08

Nie zalecamy folii grzejnych do pracy pod panelami w pomieszczeniach wilgotnych. Do tego typu zastosowań zalecamy specjalne maty grzejne z powłoką aluminiową.    

2 godziny temu, Gość Gosia napisał: Witam. Czy folie grzewcze można układać w łazienkach pod panelami wodoodpornymi? Zależy jakie to panele - ich przewodność cieplna decyduje o efekcie grzewczym.

time image

Gość Gosia

23 Kwi 2018, 10:57

Witam. Czy folie grzewcze można układać w łazienkach pod panelami wodoodpornymi?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny