Grzejniki elektryczne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne mogą być podstawowym sposobem ogrzewania domu, ale częściej stosuje się je jako uzupełnienie systemu c.o . Zależnie od budowy mogą oddawać ciepło przez promieniowanie lub konwekcję.

Grzejnik elektryczny - aranżacja
Jeśli ogrzewanie elektryczne ma być podstawowym systemem grzewczym w domu, dobór grzejników lepiej zlecić projektantowi z uprawnieniami (fot. Brabork)

W łazience można stosować tylko te grzejniki elektryczne, które przystosowane są do pracy w tym pomieszczeniu, czyli mają szczelną obudowę oraz tzw. podwójną izolację.

 

Grzejniki elektryczne mają rozmiary zbliżone do grzejników centralnego ogrzewania. Mogą być przystosowane do powieszenia na ścianie. Podłącza się je do sieci elektrycznej przez puszkę instalacyjną. Nieliczne mają wtyczkę, którą trzeba podłączyć do gniazda elektrycznego. Ten rodzaj grzejników służy do stałego ogrzewania łazienek. Większość producentów sprzedaje wraz z grzejnikami kompletne systemy montażowe.

 

Inny typ grzejników to modele przenośne. Zwykle wyposażone są w nóżki lub kółka. Moc takich grzejników jest zwykle stopniowana. Kupując grzejnik nie musimy znać dokładnego zapotrzebowania na ciepło, gdyż jego moc można dostosować do aktualnych potrzeb i używać w dowolnym miejscu domu.

Grzejniki elektryczne
wyposażone są w termostat , dzięki któremu w pomieszczeniu utrzymywana jest żądana temperatura. Zakres temperatury jaką można ustawić na grzejniku to od 5°C do 30°C. Najprostsze termostaty, bimetaliczne, pozwalają utrzymać temperaturę w pomieszczeniu z dokładnością 2-3°C.

Termostaty cieczowe są dokładniejsze, ograniczają wahania temperatury do około 1°C. Cykl pracy, czyli czas pomiędzy kolejnymi włączeniami grzejnika, wynosi 10-20 minut. Jednak najlepszy komfort cieplny pozwalają uzyskać termostaty elektroniczne. Można na nich ustawić temperaturę z dokładnością do 0,1-0,5°C. Grzejniki z takim termostatem włączają się co kilkadziesiąt sekund.

 

Niektóre modele grzejników mają jeszcze inne dodatkowe funkcje: szybkie dogrzewanie (np. przed kąpielą) – urządzenie pracuje z pełną mocą, a po upływie czasu ustawionego na minutniku redukuje moc do określonej wartości (np. 1000 W) i utrzymuje temperaturę ustawioną na termostacie, programator dobowy – można zaprogramować działanie grzejnika tylko w określonym czasie w ciągu doby oraz zdalne sterowanie.  

Grzejnik elektryczny - aranżacja
Grzejniki elektryczne mogą także pełnić funkcję ozdobną (fot. Bursa) 

Moc urządzeń elektrycznych odpowiada zapotrzebowaniu na ciepło w jednym pomieszczeniu. Dla łazienek wewnętrzna temperatura obliczeniowa wynosi +25°C, czyli o 5°C więcej niż dla innych pomieszczeń mieszkalnych. Moc grzejnika przeznaczonego do łazienki powinna więc być większa. Przyjmuje się do 130 W/m2 (przy wysokości pomieszczenia 2,7 m).

 

Moc grzejników dostępnych na rynku to:

  • konwektory z naturalnym obiegiem powietrza – 400-3000 W,
  • konwektory z wymuszonym obiegiem powietrza, termowentylatory – 500-2000 W,
  • promieniujące płyty grzejne, promienniki kwarcowe – 300-6000W,
  • grzejniki olejowe – 600-2500 W,
  • suszarki elektryczne – 50-200 W.

W katalogach niektórych producentów można znaleźć uproszczone metody doboru grzejników. Na ich podstawie można samodzielnie określić potrzebną moc urządzeń. Jeśli jednak ogrzewanie elektryczne ma być podstawowym systemem grzewczym w domu, dobór grzejników lepiej zlecić projektantowi z uprawnieniami.

 

Grzejniki elektryczne mają wiele zalet. Łatwo je zamontować, szybko nagrzewają pomieszczenia (poza olejowymi i marmurowymi), są bezpieczne i proste w obsłudze. Mają sprawność sięgającą 100%. Niemal cała dostarczana energia elektryczna zamieniana jest w ciepło. Również koszt samych urządzeń nie jest zbyt wysoki. W znacznym stopniu powyższe zalety rekompensują główną wadę ogrzewania elektrycznego, jakim są wysokie koszty eksploatacyjne.

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Lis 2010, 10:23

Ostatnio kupiłem grzejniki konwektorowe. Zdecydowałem sie na nie ponieważ po prostu najbardziej mi się podobały, nie mają żadnych kratek itp. a w końcu grzejnik wisi mi na ścianie i jest stałym elementem mojego mieszkania. Sezon grzewczy właśnie się zaczął i przyznam że jestem ...

time image

Gość mako

06 Kwi 2009, 16:55

Czy ktoś już ma grzejniki konwektorowe w domu i jak to się sprawdza (efekt cieplny i koszty?)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje