Jak grzejniki przekazują ciepło?

Jak grzejniki przekazują ciepło?

Grzejniki przekazują do pomieszczeń ciepło, które napływa do nich z wodą krążącą w instalacji. Efektywność ogrzewania zależy przede wszystkim od sposobu przekazywania ciepła przez grzejnik - przez konwekcję lub promieniowanie, z których jeden dominuje zawsze w określonym typie grzejników.

Przypomnijmy sobie szkolne lekcje fizyki, na których omawiano sposoby rozprzestrzeniania się (transportu) ciepła.

Grzejniki przekazują ciepło przez przewodzenie

Pierwszy z nich to przewodzenie, będące konsekwencją bezpośredniego oddziaływania cząsteczek ciał. Mamy z nim do czynienia na przykład w sytuacji, kiedy podgrzejemy z jednej strony metalowy pręt - jak dobrze wiemy, wkrótce ciepły będzie cały pręt, a to, jak szybko się to stanie, zależy od własności zwanej przewodnictwem cieplnym materiału, z którego został on wykonany. 

Grzejniki przekazują ciepło przez promieniowanie

Drugi sposób transportu ciepła to promieniowanie. Drgania cząsteczek nagrzanego obiektu skutkują emisją promieniowania elektromagnetycznego (w przypadku zakresu temperatury pokojowej będzie to promieniowanie podczerwone), które z kolei jest pochłaniane przez inne ciała, powodując ich ogrzanie. 

Grzejniki przekazują ciepło przez konwekcję

Trzeci sposób rozprzestrzeniania się ciepła nazywamy konwekcją (unoszeniem). Nie wynika ona z zachowania poszczególnych cząstek, tylko z przemieszczania się mas ogrzanego gazu czy też cieczy na skutek różnic w gęstości (ciepłe powietrze unosi się, podobnie jak ciepła woda w zbiorniku).

Schemat: Ogrzewanie grzejnikowe - dwa sposoby przekazywania ciepła do pomieszczenia
Ogrzewanie grzejnikowe - dwa sposoby przekazywania ciepła do pomieszczenia.

Podsumowanie

Na potrzeby artykułu o ogrzewaniu należy stwierdzić, że zjawisko przewodzenia ciepła ma duże znaczenie dla projektowania samych grzejników, natomiast ogrzewanie pomieszczeń odbywa się dzięki promieniowaniu i konwekcji.

Promieniowanie ma przy tym decydujący udział (ok. 70%) w przypadku ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego lub ściennego), co słusznie uważa się za ogromną zaletę podłogówki czy ciepłych ścian.

W przypadku grzejników większa część ciepła przekazywana jest natomiast dzięki konwekcji, a promieniowanie ma - w zależności od konstrukcji grzejnika - znaczenie mniejsze (15-35%) lub wręcz zupełnie marginalne.

Nie pozostaje to bez wpływu na odczucia przebywających w ogrzewanym pomieszczeniu osób. Samo nagrzanie powietrza wystarcza wprawdzie, by nie marznąć, ale nie daje miłego poczucia ciepła, które jest rezultatem promieniowania cieplnego ogrzanych obiektów znajdujących się w naszym otoczeniu (kto jeszcze pamięta klimat, jaki daje rozgrzany piec kaflowy?). Jedni są na to bardziej wrażliwi, inni mniej, ale nie ma nic dziwnego w tym, że w naszych wyposażonych w nowoczesne systemy grzewcze domach coraz większą popularność zdobywają kominki.

Redaktor: Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: wygenerowana przez AI

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz