Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Fakty i mity o podłogówce

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Fakty i mity o podłogówce

Wybór systemu ogrzewania domu to kluczowa sprawa, nie tylko z uwagi na koszty eksploatacyjne i wygodę użytkowania, ale też ze względu na wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny, gdy w domu są małe dzieci lub osoby cierpiące na alergie np. na roztocza lub chorujące na astmę.

Streszczenie artykułu
Wybór systemu ogrzewania domu ma znaczący wpływ nie tylko na koszty i wygodę, ale także na zdrowie domowników, zwłaszcza dzieci i alergików. Ogrzewanie podłogowe, które może być wodne lub elektryczne, jest jednym z najzdrowszych rozwiązań. Działa na zasadzie promieniowania ciepła, co minimalizuje cyrkulację powietrza, ograniczając unoszenie się kurzu i alergenów. Zapewnia również optymalny rozkład temperatury, poprawia wilgotność powietrza i redukuje ryzyko przegrzania pomieszczeń. Dzięki temu wpływa korzystnie na zdrowie osób z problemami układu oddechowego i krążenia, a także na ogólny komfort życia.

Kaloryfery w podłodze: dlaczego ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Jednym z najzdrowszych systemów grzewczych jest ogrzewanie podłogowe. Może być ono wodne lub elektryczne. Wodne ogrzewanie podłogowe tworzy sieć cienkich rur zatopionych w jastrychu, którymi płynie woda o temperaturze 35-40°C. Ciepła woda nagrzewa jastrych, a ten wypromieniowuje ciepło do pomieszczeń. 

W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego system grzewczym są przewody, maty lub folie ułożone w posadzce. Takie ogrzewanie ma lepszą dynamikę działania niż wersja wodna. Do uzyskania ciepłej powierzchni w łazience czy kuchni wystarczy kilka minut. 

Obiema systemami steruje się automatycznie, ustawiając na sterownikach temperaturę w konkretnych pomieszczeniach.

Ogrzewanie podłogowe jest zdrowie, ponieważ jego prawidłowy montaż i eksploatacja zapewniają optymalną temperaturę w całym domu.

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe dla alergików? Ogrzewanie bez kurzu i roztoczy

Podłogówka w większości działa za zasadzie promieniowania, ciepłe powietrze nie krąży więc po pomieszczaniu, a wraz z nim zanieczyszczenia. Ponieważ w systemie ogrzewania podłogowego nie ma cyrkulacji powietrza, jak np. w grzejnikach konwekcyjnych, domownicy nie są narażeni na unoszenie się kurzu, roztoczy i innych alergenów. Korzystanie z ogrzewania podłogowego poprawia komfort życia, zwłaszcza osobom cierpiącym na alergie, astmę i inne schorzenia związane z układem oddechowym oraz układem krążenia

Ciepło z tradycyjnych grzejników ściennych unosi się do góry. Najcieplej jest więc pod sufitem, a przy podłodze często temperatura jest zbyt niska, co nie zapewnia optymalnego komfortu cieplnego i sprzyja przeziębieniom.

Ogrzewanie podłogowe a zdrowie: poprawa wilgotności powietrza

Ogrzewanie podłogowe wpływa też korzystnie na wilgotność powietrza. Ponieważ ciepło rozkłada się równomiernie po całym pomieszczeniu, nie powoduje nadmiernej utraty wilgotności powietrza. Zbyt suche powietrze jest przyczyną wielu problemów. Centralne ogrzewanie z tradycyjnymi ściennymi kaloryferami często  nadmiernie wysusza powietrze. By poprawić jego wilgotność zaleca się stosowanie nawilżaczy, najlepiej wyposażonych w czułe filtry, które dodatkowo oczyszczają powietrze. Zbyt suche powietrze jest szczególnie uciążliwe dla alergików i astmatyków, oraz osób borykających się z problemami skórnymi. Przebywanie w pomieszczeniach, w których panują takie warunku może powodować suchość w gardle, kaszel, łzawienie i wędzenie oczu i inne reakcje uczuleniowe, np. zmiany na skórze i problemy z układem oddechowym.

Na ogół w budynkach, gdzie klasyczne grzejniki zastępuje się podłogówką znacznie poprawia się komfort życia mieszkańców, wyrównuje się temperatura we wnętrza i eliminuje się problem zbyt niskiej wilgotności powietrza. W takich domu lepiej się też oddycha.

Wpływ ogrzewania podłogowego na zdrowie: optymalny rozkład temperatury

Chodzenie po ciepłej podłodze gwarantuje przyjemny komfort cieplny stopom i pozostałym partiom ciała. Temperatura posadzki wynosi maksymalnie 26°C w pokojach i nieco więcej w łazienkach. Zapewnia to najbardziej zdrowy rozkład temperatury we wnętrzach, ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, najcieplej jest na wysokości nóg, nieco chłodniej w okolicy głowy. Wpływa to pozytywnie na samopoczucie człowieka, ale również zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby gardła, podrażnienia błony śluzowej nosa czy choroby oczu.

W przypadku podłogówki trudno o przegrzanie pomieszczeń, które jest szkodliwe dla zdrowia. Zbyt wysoka temperatura, zwłaszcza w sypialni może powodować problemy ze snem, nasilenie objawów alergii i astmy i wpływać negatywnie na ogólny stan zdrowia człowieka. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach szkodzi zdrowiu, zwłaszcza w połączeniu ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza.

Ogrzewanie podłogowe a stawy i układ krążenia. Co mówią lekarze? Obalamy mity

Ogrzewanie płaszczyznowe, w tym najpopularniejsze ogrzewanie podłogowe jest najzdrowszą i najbardziej komfortową formą podgrzewania pomieszczeń. Dzięki niemu największa temperatura panuje przy posadzce, malejąc w miarę wysokości pomieszczenia. W przypadku grzejników najwyższa temperatura panuje wokół górnej połowy ciała, zaś stopy pozostają zimne.

Zasada "ciepłe stopy - zimna głowa" to najlepsze rozwiązanie dla osób z chorobami krążenia, a zdrowym daje poczucie komfortu i uczucie równomiernego ogrzania organizmu. Dodatkowo jest to idealne rozwiązanie dla alergików, ponieważ stosunkowo niska temperatura ogrzewania nie generuje wysokiego poziomu cyrkulacji powietrza, nie podnosi kurzu oraz innych alergenów. Podłoga jest łatwa do utrzymania czystości, czego nie można powiedzieć o licznych zakamarkach kaloryferów. 

Dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo dzieci, zwłaszcza małych, które dużo czasu spędzają poruszając się i bawiąc się na podłodze, co może zwiększać ryzyko przeziębienia. Wysoka temperatura generowana przez grzejniki przesusza powietrze, co powoduje suchość śluzówek, a co za tym idzie dyskomfort i problemy z górnymi drogami oddechowymi. Szczególnie narażeni są astmatycy i osoby podatne na infekcje zatok i gardła. 

Warto także dodać, że nie ma naukowego potwierdzenia informacji, jakoby ogrzewanie podłogowe źle wpływały na osoby z żylakami kończyn dolnych.  

Źródła wiedzy:
  1. Appl Human Sci, 1998 Mar;17(2):61-6.  doi: 10.2114/jpa.17.61.

A proposal of optimal floor surface temperature based on survey of literatures related to floor heating environment in Japan

L Zhang 1K EmuraY Nakane

  1. Int J Environ Res Public Health, 2022 Dec 15;19(24):16889.

 doi: 10.3390/ijerph192416889.

Effects of Radiant Floor Heating Integrated with Natural Ventilation on Flow and Dispersion in a Newly Decorated Residence

Peng-Yi Cui 1Jia-Qi Wang 1Feng Yang 1Qing-Xia Zhao 1Yuan-Dong Huang 1Yong Yang 2Wen-Quan Tao 3

  1. Exp Appl Acarol, 2003;29(3-4):315-30.

 doi: 10.1023/a:1025807913331.

The effect of sub-floor heating on house-dust-mite populations on floors and in furniture

Rob de Boer 1

Efektowne i efektywne wykończenie podłogi przy podłogówce

Do wykończenia ogrzewanej podłogi należy wybierać materiały, które dobrze przewodzą ciepło. Najlepiej się sprawdzi się szlifowany beton, kamień,  płytki ceramiczne i gresowe oraz panele i parkiety, których producent dopuszcza takie zastosowanie. Ponieważ grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, aby ogrzewanie podłogowe było efektywne nie należy jej przykrywać dywanami. Nie bez znaczenia na zdrowie mieszkańców jest też łatwość w utrzymaniu w czystości posadzki z podłogówką. Wystarczy systematycznie ją odkurzać i myć na mokro. 

fot. otwierająca: Midjourney

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego wybór systemu ogrzewania jest kluczowy?

    Wybór systemu ogrzewania jest kluczowy ze względu na koszty eksploatacyjne, wygodę użytkowania oraz wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników, zwłaszcza tych z małymi dziećmi lub alergikami.
  • Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

    Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalną temperaturę w całym domu, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników.
  • Czy ogrzewanie podłogowe jest odpowiednie dla alergików?

    Tak, ponieważ podłogówka działa na zasadzie promieniowania ciepła, co minimalizuje cyrkulację powietrza, zmniejszając unoszenie się kurzu i alergenów.
  • Czy ogrzewanie podłogowe wpływa na wilgotność powietrza?

    Tak, ogrzewanie podłogowe równomiernie rozkłada ciepło, co zapobiega nadmiernemu wysuszaniu powietrza, poprawiając komfort dla alergików i osób z problemami skórnymi.
  • Jak ogrzewanie podłogowe wpływa na zdrowie stawów i układu krążenia?

    Ogrzewanie podłogowe zapewnia zdrowy rozkład temperatury, korzystny dla osób z problemami krążeniowymi, oraz zmniejsza ryzyko przeziębień, zapewniając ciepłe stopy i chłodną głowę.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz