Dobór mocy kotła gazowego z uwzględnieniem podgrzewania c.w.u.

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dobór mocy kotła gazowego z uwzględnieniem podgrzewania c.w.u.

Gazowy kocioł kondensacyjny, to aktualnie jedno z najpopularniejszych i najbardziej ekonomicznych źródeł energii cieplnej dla budynków. Ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej za pomocą kotła kondensacyjnego jest całkowicie bezobsługowe, czyste oraz komfortowe.

aktualizacja: 2019-07-15 08:14:37

Wymogi w nowoczesnym budownictwie dążące do zwiększenia izolacyjności przegród zewnętrznych znacząco redukują sezonowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Dlatego też możliwe jest stosowanie urządzeń grzewczych o coraz niższej mocy.

Dla nowo budowanego domu o powierzchni 140 m2 wymagana szczytowa moc na ogrzewanie może wynieść nawet poniżej 7 kW. Nowoczesne kotły kondensacyjne mają zdolność modulacji mocy. Oznacza to, że mogą pracować z wysoką sprawnością w pewnym zakresie pomiędzy mocą minimalną, a maksymalną. Dlatego też przy doborze kotła gazowego w wielu sytuacjach większe znaczenie ma zapotrzebowanie na moc do podgrzania ciepłej wody użytkowej, niż szczytowa moc potrzebna do ogrzania budynku.

Decydując się na wybór kotła gazowego, w pierwszej kolejności należy wybrać sposób przygotowania ciepłej wody. Rozróżnia się tutaj 2 typy kotłów:

  • Kotły dwufunkcyjne podgrzewają ciepłą wodę w sposób przepływowy poprzez wymiennik płytowy zabudowany wewnątrz kotła.
  • Kotły jednofunkcyjne przygotowują ciepłą wodę w osobnym zasobniku, umieszczonym często pod kotłem.

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze technologii oraz mocy jest rodzaj oraz ilość punktów poboru ciepłej wody użytkowej. Kotły dwufunkcyjne wybiera się najczęściej do mieszkań lub niewielkich domów. Są w stanie "na bieżąco" dostarczyć tylko taką ilość ciepłej wody, na jaką pozwala maksymalna moc kotła. Przykładowo, kocioł o mocy 30 kW podgrzeje o 30°C około 14,5 litra c.w.u. na minutę. Jest to wystarczająca ilość wody dla jednego, standardowego prysznica. Przy większej ilości punktów poboru wykorzystywanych jednocześnie komfort ciepłej wody znacząco spada.

W rozwiązaniu z kotłem dwufunkcyjnym nie ma również możliwości zastosowania cyrkulacji ciepłej wody. Oznacza to, że punkty poboru c.w.u. powinny być umiejscowione jak najbliżej kotła. W domach jednorodzinnych oraz w sytuacjach, gdy wymagany jest wysoki komfort poboru ciepłej wody rozwiązaniem zalecanym jest kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Przy doborze pojemności zasobnika istotna jest ilość oraz rodzaj punktów poboru. Należy wziąć pod uwagę, że komfortowe wyposażenie łazienek np. w deszczownice może oznaczać zapotrzebowanie nawet na ponad 30 litrów c.w.u. na minutę.

Przy doborze kotła gazowego należy zwrócić uwagę, aby miał jak najszerszą zdolność do modulacji. Niska moc minimalna pozwoli na oszczędną pracę urządzenia na pokrycie zapotrzebowania na ciepło dla budynku. Z kolei górna granica mocy zapewni komfort oraz szybkość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dla przywołanego wcześniej budynku o powierzchni 140 m2 moc kotła dwufunkcyjnego nie powinna być niższa niż 25-30 kW i tak czy inaczej byłoby to rozwiązanie niepolecane. Kocioł jednofunkcyjny w tym domu, ze względu na zmagazynowaną w zasobniku ciepłą wodę mógłby mieć moc nawet o połowę niższą.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Michał Pleśniak
Dział Techniczny Vaillant Group - Inżynier ds. inwestycji i projektu OZE

Dodaj komentarz

time image
time image
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny